Lech wygrywając w Kielcach awansował do strefy mistrzowskiej

2015-12-05

W sobotę, 5 grudnia, w meczu 19. kolejki piłkarskiej ekstraklasy zespół Lecha Poznań zmierzył się w Kielcach z tamtejszą Koroną. Spotkanie dwóch drużyn sąsiadujących ze sobą w środkowej strefie ligowej tabeli zakończyło się rezultatem 0:1. Zwycięstwo Lecha sprawiło, że Kolejorz, który jeszcze niedawno był czerwoną latarnią ekstraklasowych rozgrywek od początku grudnia znajduje się w strefie mistrzowskiej.

Początek meczu należał do gospodarzy, którzy już w 5. minucie mogli objąć prowadzenie. Po dośrodkowaniu Bartłomieja Pawłowski z lewego skrzydła w pole karne Tamas Kadar niezbyt udanie wybił piłkę głową, albowiem futbolówka odbita od nóg Łukasza Sierpiny trafiła do Michała Przybyły. Napastnik Korony przymierzył z siedmiu metrów, ale trafił w prawy słupek bramki Lecha. Sześć minut później poznanianie egzekwowali rzut wolny z prawej strony boiska. Piłkę oddaloną około 27 metrów od bramki gospodarzy ustawił  Barry Douglas i precyzyjnie dośrodkował na głowę Marcina Kamińskiego, który posłała futbolówkę kierunku dalszego słupka, jednak znakomitą paradą popisał się Dariusz Trela. W 17. minucie po raz pierwszy dał znać o sobie Kasper Hamalainen, ale strzelił prosto w bramkarza Korony. W odpowiedzi dynamiczny atak przeprowadzili gospodarze. Prosta strata piłki zawodników Lecha na własnej połowie sprawiła, że w dogodnej sytuacji znalazł się Aleksandrs Fertovs. Pomocnika Korony nie zdołał zatrzymać Szymon Pawłowski i Łotysz uderzył silnie zza linii pola karnego, ale tym razem wspaniałą interwencją popisał się Jasmin Burić. W 30. minucie dynamiczną akcję przeprowadził Łukasz Sierpina, zbiegając z lewego skrzydła do środka i uderzając silnie ze szczytu pola karnego. Jasmin Burić interweniował na tyle skutecznie, że podbita przez niego piłka trafiła w poprzeczkę, ale o sporym szczęściu mogli mówić w tej sytuacji goście. Trzy minuty później, jak to w sporcie bywa, niewykorzystana sytuacja zemściła się na gospodarzach.  Dwójkowa akcja Kaspra Hamalainena i Barry’ego  Dogulasa na lewym skrzydle zakończyła się strzałem Fina, który uderzając z boku pola karnego posłał piłkę w przeciwległy narożnik pokonując chyba nieco zaskoczonego tym uderzeniem Dariusza Trelę, który nie zdołał sięgnąć piłki.  Do przerwy było więc 0:1. W drugiej połowie Lech miał optyczną przewagę, ale nie udokumentował jej zdobyciem kolejnych goli. Najbliżej tego byli poznanianie w 59. minucie kiedy to Darko Jevtić strzelił po dynamicznym zejściu z prawego skrzydła do środka pola karnego. Jego uderzenie, a później jeszcze dobitkę Szymona Pawłowskiego z lewego skrzydła obronił jednak bramkarz gospodarzy. W końcówce w sytuacji „sam na sam” znalazł się jeszcze wprowadzony na ostatnie pięć minut Dariusz Formella, ale z kilku metrów nie trafił w światło bramki.  Ostatecznie mecz zakończył się rezultatem 0:1, a dzięki wygranej w Kielcach Lech zdołał awansować do grupy mistrzowskiej.

Korona Kielce – Lech Poznań 0:1 (0:1)