Lech wyraźnie pokonał Górnika Łęczna! Poznańska Lokomotywa wraca na właściwe tory!

2015-11-08

W meczu 15. kolejki rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy zespół Lecha Poznań podejmował Górnika Łęczna. Wprawdzie goście wyprzedzali lechitów przed tą kolejką wyraźnie i zwłaszcza w pierwszej połowie grali odważnie i zdecydowanie, ale to obrońcy mistrzowskiego tytułu wygrali to spotkanie wyraźnie 3:1. Dwie bramki dla Kolejorza zdobył Maciej Gajos, a jedną - Karol Linetty.

Lechici bardzo szybko objęli prowadzenie. Już w 4. minucie rozgrywający kolejny dobry mecz Szymon Pawłowski zainicjował w  pobliżu linii środkowej akcję ofensywną gospodarzy zagrywając krzyżowo na prawą stronę do błyskotliwego Gergo Lovrencicsa. Węgier idealnie dograł na głowę dynamicznie wbiegającego w pole karne Macieja Gajosa, który silnym uderzeniem głową pokonał bramkarza gości.  Po zdobyciu gola, gospodarze wyraźnie spuścili z tonu oddając inicjatywę Górnikowi.  Zawodnicy z Łęcznej byli aktywniejsi, błyskotliwsi, przewyższali poznanian w pojedynkach szybkościowych stwarzając kilka groźnych sytuacji. Nie wykorzystali ich między innymi: Bartosz Śpiączka, Grzegorz Piesio i Leandro.  Do przerwy Lech prowadził 1:0. W drugiej połowie goście nieco spowolnili tempo gry, ale wydaje się, że decydującym o przebiegu spotkania i ostatecznym rezultacie był faul taktyczny Radosława Pruchnika na Macieju Gajosie. Przez ostatnie pół godziny goście grali w osłabieniu, ponieważ pomocnik Górnika ujrzał za to przewinienie drugą żółtą i w efekcie czerwoną kartkę. Niespełna dziesięć minut później lechici przeprowadzili akcję, której nie powstydziłby się z pewnością nawet FC Barcelona. Po szybkiej wymianie podań w obrębie pola karnego z Karolem Linettym, Maciej Gajos strzałem w przeciwległy narożnik bramki pokonał Silvio Rodicia, choć Chorwat był bliski wybicia piłki. W 81. minucie przesunięty w drugiej połowie do ofensywy Karol Linetty wykorzystując zagranie Kebby Ceesaya z przeciwległego narożnika pola karnego, strzelił z bliskiej odległości podwyższając na 3:0.  Pozostawiający po sobie dobre wrażenie Górnik grał ambitnie do końca i zaowocowało to zdobyciem honorowego gola. Szybki kontratak łęcznian w ostatniej minucie podstawowego czasu gry zakończył celnym strzałem Leandro  wykorzystując dokładne dośrodkowanie Tomasz Nowaka z prawej strony boiska.
Mimo wygranej 3:1 Kolejorz nadal znajdują się w strefie spadkowej, ale do wyjścia z niej wystarczyłby poznanianom tylko punkt. Trener Jan Urban wierzy jeszcze nawet w to, że jego zespół zdoła przebić się do grupy mistrzowskiej, ale po przerwie na mecze reprezentacji dla poznanian najważniejsze będzie chyba spotkanie w Pucharze Polski, bo tylko zdobycie tego trofeum da realną szansę na grę w europejskich pucharach. W czwartek, 19 listopada,  Lech podejmie w meczu rewanżowym Zagłębie Lubin.

Lech Poznań - Górnik Łęczna 3:1 (1:0)

Lech - Maciej Gajos - 2 (4’, 71’), Karol Linetty - 1 (81’)