Lech wyraźnie pokonał Wisłę w hicie kolejki

2014-04-26

W piątek, 25 kwietnia, na INEA Stadionie w Poznaniu zainaugurowana została runda finałowa rozgrywek T-Mobile Ekstraklasy. Zajmujący drugą pozycję w tabeli po rundzie zasadniczej zespół Lecha Poznań podejmował piątą drużynę zmagań - krakowską Wisłę. Spotkanie określane mianem hitu kolejki zakończyło się wyraźnym zwycięstwem Kolejorza 3:0.

Decyzją wojewody Piotra Florka podczas meczu z Wisłą zamknięta została część trybun INEA Stadionu. Kibice z „Kotła” przenieśli się jednak na trybunę numer 4 co nie wpłynęło na jakość dopingu, a akustyka obiektu przy zupełnie pustej „dwójce” była wręcz rewelacyjna. Samo spotkanie również przyniosło wiele emocji i zdecydowaną dominację mającego wciąż mistrzowskie aspiracje poznańskiego zespołu. Początek meczu wcale jednak nie wskazywał na przytłaczającą przewagę gospodarzy. To Wisła pierwsza ruszyła do przodu i próbę strzału głową wykonał Paweł Brożek, ale asekurowany przez Mateusza Możdżenia Krzysztof Kotorowski nie dał się zaskoczyć. Z upływem czasu gospodarze poczynali sobie coraz odważniej spychając rywali do defensywy. W 7.  minucie po zagraniu w pole karne Kaspera Hamalainena, Łukasz Teodorczyk uderzył piłkę głową  na piątym metrze i pokonał Michała Miśkiewicza. Cztery minuty później było już 2:0. Zdecydowane wejście Kaspera Hamalainena zakończyło się dość szczęśliwie dla gospodarzy.  Fin próbował „na pamięć” zagrywać na lewe skrzydło. Nie było tam wprawdzie jego partnerów, ale nie miało to znaczenia, bo piłka odbiła się od nogi wracającego Alana Urugi i zmyliła zupełnie Michała Miśkiewicza, który po raz drugi już na początku meczu musiał wyciągnąć futbolówkę z  siatki. Mimo straty dwóch goli wiślacy wcale nie myśleli o odrabianiu strat. Wręcz przeciwnie - zamknęli się na swojej połowie i tam czekali na ataki gospodarzy. Lechitom ciężko było sforsować skomasowaną obronę krakowian, a Wisła czekała na okazje do kontrataków. Po jednym z nich, kiedy to lewą stroną pobiegł z piłką Wilde-Donald Guerrier, bliski zdobycia gola po jego dośrodkowaniu był Emmanuel Sarki, ale strzał pomocnika  drużyny gości ofiarnie zablokował Tomasz Kędziora. W 26. minucie po faulu Łukasza Trałki na Semirze Stilicu  rzut wolny z około 30 metrów egzekwował sam poszkodowany, ale piłka po jego uderzeniu poszybowała ponad metr nad poprzeczką. Poznanianie, mimo zdecydowanej optycznej przewagi nie zagrażali specjalnie bramce rywali, chociaż okazji strzeleckich nie brakowało. Nie wykorzystali ich jednak  między innymi Szymon Pawłowski, Łukasz Teodorczyk, czy Łukasz Linetty.  Do przerwy było zatem 2:0, a w drugiej połowie obraz gry nie zmienił się. Rywale  w przypadku konstruowania ataku pozycyjnego przez Lecha nie atakowali wcześniej niż za linią połowy boiska. Poznańscy obrońcy cofali wręcz piłkę do Krzysztofa Kotorowskiego, aby zachęcić rywali do rozluźnienia szyków obronnych. Manewry te jednak na nic się nie zdawały. Mimo, że mecz nie był zbyt ostry, to w 65. minucie doszło do bardzo nieprzyjemnego wydarzenia. W powietrznym pojedynku  głowami zderzyli się Hubert Wołąkiewicz i Michał Szewczyk. Krakowski obrońca, który w przerwie zmienił Piotra Brożka tym razem sam musiał opuścić boisko ociekając krwią. Na kwadrans przed końcem spotkania w miejsce Łukasza Teodorczyka pojawił się Gergo Lovrencsics. Węgier mimo drobnego urazu łokcia wprowadził spore ożywienie w grze będąc współautorem trzeciego gola dla gospodarzy. W 78. minucie przeprowadzając szybki atak podał prostopadle do wbiegającego w pole karne Kaspera Hamalainena, a ten zewnętrzną częścią stopy uderzył delikatnie w przeciwległy narożnik bramki Wisły. W końcówce spotkania bliski podwyższenia rezultatu był bardzo aktywny w tym meczu Daylon Classen. Reprezentant RPA w sytuacji „sam na sam”  trafił  jednak wślizgiem wprost w bramkarza Wisły, a po chwili Michał Miśkiewicz obronił również dobitkę Kaspera Hamalainena. Lech pokonał zatem Wisłę 3:0, a kibice  na INEA Stadionie skandowali: „Franek Smuda - gdzie te cuda?”.

Lech Poznań - Wisła Kraków 3:0 (2:0)

Lech  - Łukasz Teodorczyk - 1 (7’), Alan Uryga - 1 (11’ – sam.), Kasper Hamalainen  - 1 (78’)