Lech zremisował z Jagiellonią i zsuwa się w dół tabeli

2019-09-20

W piątek, 20 września, w meczu 9. kolejki piłkarskiej ekstraklasy zespół Lecha Poznań podejmował Jagiellonię Białystok. Spotkanie miało dwa oblicza. Pierwsza połowa była dynamiczna, obfitowała w liczne akcje i przyniosła dwie bramki w drugiej tempo wyraźnie spadło, a gra często była przerywana z powodu kontuzji zawodników. Ostatecznie mecz zakończył się remisem 1:1.

Trener Dariusz Żuraw postawił na młodzież. W wyjściowej jedenastce w drużynie  Lecha znalazło się aż pięciu młodzieżowców, w tym debiutant - Jakub Kamiński. Siedemnastoletni zawodnik zupełnie dobrze radził sobie na lewym skrzydle popisując się niezłą techniką. Na ławce znaleźli się podstawowi dotychczas zawodnicy – Darko Jevtić i Christian Gytkjaer. Zgodnie z zapowiedziami poznańskiego szkoleniowca poznanianie grali ofensywnie. Zepchnęli rywali do obrony, ale kiedy wydawało się, że objęcie prowadzenia jest tylko kwestią czasu, prosta strata piłki w środkowej strefie boiska kosztowała gospodarzy utratę bramki.  Nieudane zagranie gospodarzy wykorzystał Ivan Runje zagrywając prostopadle do Patryka Klimali, który mógł zostać na spalonym, gdyby nieco wcześniej ruszył do przodu Robert Gumny. Tymczasem młody napastnik Lecha  znalazł się w sytuacji „sam na sam” z bramkarzem gospodarzy i pewnym strzałem tuż przy lewym słupku skierował piłkę do bramki Kolejorza. Poznanianie starali się odrobić stratę, a Jaga grała z kontrataku. To jednak Lech przeważał i zdołał doprowadzić do remisu. W 38. minucie gospodarze  mieli rzut wolny. Jego egzekutorem był Tymoteusz Puchacz. Piłka w zamieszaniu została wybita poza linię końcową i lechici już szykowali się do rogu, kiedy to arbiter przerwał grę, obejrzał zapis video i  uznając, że piłki w polu karnym dotknął  ręką Martin Kostal podyktował rzut karny. Jego pewnym egzekutorem okazał się  Paweł Tomczyk i po emocjonującej pierwszej połowie był remisem 1:1. Po przerwie gra wyraźnie „siadła”. Lech próbował atakować, ale Jagiellonia broniła się dzielnie szukając szans w kontrach. Kiedy pod koniec meczu, najprawdopodobniej z powodu naderwania mięśnia dwugłowego uda,  boisko musieli opuścić Thomas Rogne i Karlo Muhar,  defensywa Lecha została mocno przemeblowana. Goście szukali w tej sytuacji szans na zadanie decydującego ciosu, zwłaszcza że sędzia przedłużył mecz o 10 minut. Tuż przed upływem doliczonego czasu goście egzekwowali rzut wolny sprzed pola karnego. Silne uderzenie Guilherme trafiło w mur, a po chwili jeszcze  piłka po dobitce Jakuba Wójcickiego  trafił w twarz Pawła Tomczyka. Napastnik Lecha padł na murawę jak po nokdaunie  i już nie wrócił na boisko, a po meczu został przewieziony do szpitala. Lechici kończyli mecz w „dziesiątkę”,  ale z remisu 1:1 z pewnością bardziej zadowoleni mogą być białostocczanie, którzy awansowali na pozycję wicelidera, choć pozostaną na niej prawdopodobnie tylko do sobotniego wieczora. Lech jest na razie ósmy, ale przy niekorzystnym układzie może spaść o dwie pozycje niżej.

Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 1:1 (1:1)