Lechia Gdańsk zdobywcą Pucharu Polski 2019!

2019-05-02

W czwartek, 2 maja, na Stadionie Narodowym w Warszawie odbył się mecz finałowy Pucharu Polski w piłce nożnej, w którym zmierzyły się drużyny Jagielloni Białystok i Lechii Gdańsk. Spotkanie miało niezbyt ciekawy przebieg, ale końcówka była bardzo emocjonująca. Lechiści w końcówce podstawowego czasu zdobyli bramkę, która po analizie VAR nie została uznana. Już w doliczonym czasie gry Artur Sobiech przy biernej postawie obrońców Jagi zdobył zwycięskiego gola.

Mecz początkowo nie był zbyt interesujący. Obie drużyny grały zachowawczo starając się przede wszystkim nie  popełniać błędów w defensywie.  Z upływem czasu coraz aktywniejsi byli białostocczanie. W  28. minucie. Arvydas Novikovas srzelił celnie ale wprost w ręce bramkarza Lechii. Dwie minuty przed końcem pierwszej połowy Jaga mogła objąć prowadzenie. W polu karny w  doskonałej sytuacji znalazł się Jesusa Imaz, kiedy  wychodzący z bramki Zlatan Alomerović  minął się z piłką, ale ofiarna interwencja Błażeja Augustyna sprawiła, że białostocczanie nie prowadzili do przerwy 1:0. Generalnie jednak bezbramkowy remis oddawał przebieg pierwszej połowy, w której ciekawiej za sprawą imponujących sektorówek było na trybunach niż na boisku. Po zmianie stron obraz gry nie zmienił się. Nadal nieco aktywniejsi byli piłkarze z Białegostoku.  W 73. minucie po podaniu z prawego skrzydła silnie uderzył Guilherme, ale skutecznie interweniował Zlatan Alomerović. W końcówce spotkania inicjatywę przejęli gdańszczanie. W 86. minucie w sporym zamieszaniu w polu karnym wbili piłkę do bramki Jagiellonii. Analiza VAR sprawiła, że gol nie został uznany z powodu spalonego. W związku z wcześniejszym odpaleniem rac przez kibiców  arbiter doliczył siedem minut. I już niemal w samej końcówce tego doliczonego czasu Artur Sobiech wyprzedził aż trzech  stojących pasywnie obrońców Jagi i czubkiem buta skierował piłkę do bramki obok zaskoczonego  Mariana  Kelemena.

Lechia pokonała Jagiellonię 1:0 i zdobyła Puchar Polski po 36 latach. Kiedy sięgała po to trofeum po raz pierwszy grała w ówczesnej III lidze i dzięki triumfowi  w Pucharze Zdobywców Pucharów zmierzyła się między innymi z Juventusem Turyn. Po niezłym meczu w Gdańsku i wysokiej porażce w Turynie została wyeliminowana, ale od tego czasu Lechia stała się jednym z czołowych polskich klubów. Podbudowani tym zwycięstwem gdańszczanie z pewnością powalczą jeszcze o mistrzostwo Polski, chociaż z pewnością nie będzie to zadanie łatwe.

Radosław Kossakowski + foto (fotorelacja tutaj)