Mecz kolejki w Zabrzu zakończony porażką Lecha

2017-11-05

Wyjazdowe spotkanie Lecha Poznań z rewelacyjnym beniaminkiem Górnikiem w Zabrzu z pewnością można było uznać za główne wydarzenie 15. kolejki rozgrywek LOTTO Ekstraklasy. Lechici jechali na Śląsk z zamiarem wywalczenia zwycięstwa i powrotu na fotel lidera. Tymczasem gospodarze rewelacyjni w wykonywaniu stałych fragmentów gry wygrali to spotkanie 3:1 i zostali mistrzami I rundy zmagań.

Mecz rozpoczął się znakomicie dla beniaminka. Po faulu w polu karnym Rafała Janickego na Danim Suarezie sędzia bez wahania podyktował  „jedenastkę”. Rzut karny wykorzystał Igor Angulo. Mimo, że Matus Putnocki wyczuł jego intencje i rzucił się we właściwym kierunku nie zdołał sięgnąć futbolówki.  Lechici natychmiast ruszyli do odrabiania strat, ale mimo optycznej przewagi nie zdołali doprowadzić do remisu. Najbliższy tego był w 26 minucie Maciej Gajos. Kapitan Lecha wyskoczył do piłki zagranej z lewego skrzydła przez Darko Jevticia, ale uderzona głową futbolówka poszybowała nad spojeniem słupka z poprzeczką bramki gospodarzy.  Zespół Górnika grał głównie z kontry. W 34. minucie wywalczył rzut wolny z prawej strony boiska. Rafał Kurzawa nie zdecydował się na bezpośrednią daleką wrzutkę, ale  zagrał do Damiana Kądziora, który dośrodkował w pole karne. Obrońcy Lecha wybili piłkę jednak wprost pod nogi Kurzawy, który zagrał tym razem równolegle do linii pola karnego podając do niepilnowanego Szymona Żurkowskiego. Młody pomocnik Górnika płaskim strzałem w kierunku dalszego słupka  pokonał zasłoniętego Matusa Putnocky'ego. Goście próbowali odrabiać straty. Między innymi z dalszej odległości strzelał Maciej Makuszewski, ale Tomasz Loska poradził sobie z tym uderzeniem. Do przerwy było więc 2:0. Po zmianie stron lechici ze zdwojoną energią ruszyli do przodu. Niewiele brakowało, ą w  56. minucie  zdobyliby kontaktowego gola. Aktywny w tym spotkaniu Christian Gytkjaer, z łatwością ogrywając defensorów Górnika wpadł w pole karne i podał na lewą stronę do Radosława Majewskiego. Rozpędzony pomocnik Lecha uderzył silnie lewą nogą, ale piłka o kilkadziesiąt centymetrów minęła słupek bramki gospodarzy. Sześć minut później poznanianie złapali kontakt z rywalami. Radosław Majewski egzekwując rzut rożny zagrał przed pole karne do Macieja Makuszewskiego, ten nie trafił czysto w piłkę, ale wysoki lob wykorzystał Christian Gytkjaer, który strzałem z czterech metrów pokonał zaskoczonego Tomasza Loskę. Wydawało się, że goście pójdą za ciosem i wkrótce doprowadzą do remisu. Tymczasem w 75. minucie Szymon Żurkowski zagrał prostopadle do wbiegającego za linię obrony Igora Angulo, który był chyba na minimalnym spalonym. Arbiter nie przerwał jednak gry. Napastnik Górnika znalazł się w sytuacji „sam na sam” z Matusem Putnockym i celnym strzałem przy bliższym słupku podwyższył na 3:1. Poznanie walczyli do końca choćby zmniejszenie strat (m. in. groźny strzał oddał Wołodymir Kostewycz), ale wynik nie uległ już zmianie. Dzięki wygranej nad Kolejorzem rewelacyjny beniaminek z Zabrza został mistrzem I rundy zmagań, a Lech spadł na 5. miejsce w ligowej tabeli.

Górnik Zabrze - Lech Poznań 3:1 (2:0)

Górnik - Igor Angulo -2 (13’ - karny, 75’), Szymon Żurkowski -1 (34’)