Męczarnie w meczu z Armenią - Robert Lewandowski uratował honor i punkty w doliczonym czasie

2016-10-12

We wtorek, 11 października, na Stadionie Narodowym w Warszawie piłkarska reprezentacja Polski rozegrała trzeci mecz w ramach eliminacji do Mundialu '2018 w Rosji. Rywalem Biało-Czerwonych była Armenia. Mimo, że Polacy byli faworytami tej potyczki, a dodatkowo od 30. minuty grali z przewagą jednego zawodnika, to dopiero w ostatnich sekundach zdobyli zwycięskiego gola wygrywając ostatecznie 2:1.

W przedmeczowych przewidywaniach chyba nikt nie wątpił w zwycięstwo Polaków. Kwestią sporną pozostawały tylko jego rozmiary. Tymczasem Ormianie znakomicie ustawili defensywę, a swych szans szukali w szybkich kontratakach. Już na początku bliski dojścia do sytuacji  „sam na sam” z Łukaszem Fabiańskim Kamo Howhannisjan, ale  w ostatniej chwili podanie z głębi boiska przechwycił Artur Jędrzejczyk. W odpowiedzi Maciej Rybus z ostrego kąta trafił  w boczną siatkę bramki gości. W miejsce kontuzjowanego Arkadiusza Milika od początku zagrał Łukasz Teodorczyk. W pierwszej połowie miał trzy sytuacje strzeleckie, ale żadnej z nich nie wykorzystał.  W 25. minucie sędzia nie dostrzegł zagrania ręką w polu karnym jednego z rywali i nie podyktował ewidentnego rzutu karnego. Polacy specjalnie nie protestowali wierząc, że mają sporo czasu na zdobycie bramek. To przekonanie wzrosło jeszcze zapewne w 30. minucie, kiedy to  drugą żółtą kartkę ujrzał Gael Andonian. Tymczasem mimo osłabienia goście nadal grali skutecznie w obronie, a nawet  wyprowadzili groźną kontrę, po której Artak Grigorjan uderzył jednak wyraźnie obok bramki. Do przerwy był zatem remis 0:0, ale wydawało się, że gole dla reprezentacji Polski są tylko kwestią czasu. I rzeczywiście trzy minuty po zmianie stron Maciej Rybus dośrodkował z prawej strony, z rzutu wolnego w kierunku bliższego słupka. Do piłki wystartował Robert Lewandowski, ale uprzedził go Hrajr Mkojan wbijając jednak futbolówkę do własnej bramki. Zawiedli się jednak ci, którzy  liczyli, że po pierwszym trafieniu worek z bramkami się rozwiąże. Wręcz przeciwnie  w 51. minucie ambitnie grający Ormianie doprowadzili do wyrównania - także z rzutu wolnego.  Jego egzekutorem był Marcis  Pizzelli. Kapitan drużyny gości  z rzutu uderzył silnie do wbiegającego na piąty metr Wrazdata  Harojana. Ten wprawdzie minął się z piłką, ale zmylił Łukasza Fabiańskiego, który nie zdołał skutecznie interweniować. Polacy wciąż atakowali, ale odbijali się  od solidnego muru w defensywie Ormian. Swych szans nie wykorzystali Robert Lewandowski i Kamil Grosicki, a goście kontratakowali rzadko, ale groźnie. W 73. minucie Aras Oezbiliz naciskany przez wracającego Tiago Cionka próbował przelobować Łukasza Fabiańskiego, ale tym razem były bramkarz Mieszka nie dał się zaskoczyć. W tej fazie meczu wyraźnie najaktywniejszym wśród Polaków był Piotr Zieliński. Miał on nawet szansę na zdobycie gola, ale po wymianie podań z  Robertem Lewandowskim uderzył wprost w Arsena Beglarjana. Kilka minut później swych szans nie wykorzystali także Bartosz Kapustka i  debiutujący w reprezentacji Kamil Wilczek. W doliczonym czasie gry najpierw goście mieli okazję do sprawienia sensacji. W sytuacji „sam na sam” z Fabiańskim Aras Oezbiliz uderzył jednak wyraźnie obok lewego słupka. W ostatniej akcji meczu po faulu z lewej strony boiska na Bartoszu Kapustce rzut wolny egzekwował  Jakub Błaszczykowski, a po jego wrzutce  pięknego gola strzałem głową zdobył  Robert Lewandowski ustalając wynik meczu na 2:1. Po trefieniu kapitana Biało-Czerwonych sędzia zakończył to spotkanie.

Polska - Armenia 2:1 (0:0).

Polska - Hrajr Mkojan - 1 (48’-samob.), Robert Lewandowski - 1 (90+5’)