Męska wyprawa w góry? Sprawdź jak się przygotować

2022-06-28

Wyprawa w góry to doskonała alternatywa wszelkich wypadów do miasta czy tradycyjnego urlopu. Wspinaczka dla bardziej zaawansowanych czy piesza wyprawa po mniej wymagających szlakach, poprawia kondycję i wydolność organizmu. Świeże powietrze pozwala się dotlenić i poprawić samopoczucie. Coraz więcej osób decyduje się na aktywnie spędzony weekend. Szczególnie męski wypad na pieszą wyprawę cieszy się ogromnym powodzeniem. Jak się więc przygotować do marszu? Co może przydać się na szlaku?

 

Sprawdź dokładną prognozę pogody

Pogoda w górach bywa przewrotna. Dodatkowo im wyżej, tym ta pogoda może gwałtownie się zmienić. Wieczorami, na wyżynach temperatura jest znacznie niższa, niż na nizinie. Dodatkowo może być ślisko i wietrznie.  Z kolei latem, temperatury potrafią skoczyć w górę. Najlepiej przygotować się na każdą ewentualność pogodową. Na wyprawę w góry latem, sprawdzą się szorty męskie, z dobrej jakości materiałów, koszulka z krótkim rękawem i bluza, na wypadek gdyby wiało. Do plecaka warto zabrać cieplejsze ubranie, gdyby temperatura w trakcie marszu spadła.

Dobrze zorganizuj wycieczkę

Przed wyruszeniem na męski wypad, warto sprawdzić dokładnie, w jakie miejsce chcemy wyruszyć. Dobrze jest poczytać o szlakach i wspólnie zdecydować, na jaki rodzaj szlaku się wybrać. Przeważnie ścieżek jest tak dużo, że na miejscu ciężko zdecydować, gdzie iść. Szkoda tracić czas i lepiej zorganizować to wcześniej. Dodatkowo na wypadzie w parę osób, dobrze jest podzielić się bagażem. Niech jedna osoba weźmie na przykład koc piknikowy, inna apteczkę a jeszcze inna przekąski, aby nie nosić zbyt dużego ciężaru na plecach.

 

 

Niezbędne elementy garderoby na pieszej wyprawie

Wycieczka górska wymaga odpowiedniego przygotowania, dlatego przed warto wybrać się na zakupy jeśli jesteś początkującym w tym temacie. W okresie wiosny i lata potrzebujemy nieco innego wyposażenia niż w okresie zimy i jesieni. Na wiosnę i w lecie kiedy temperatury na nizinie są bardzo wysokie, warto ubrać się w letnie ubrania, ale należy zabrać cieplejsze okrycia na sam szczyt, gdzie może być o wiele chłodniej. Lecz najważniejszą rzeczą na wyprawie górskiej są buty. Najlepiej profesjonalne buty trekkingowe. Jeśli kupujesz przed marszem nowe buty, koniecznie je przymierz i pochodź w wolnym czasie, aby przetestować czy będą dla ciebie odpowiednie. Na szlaki dla początkujących, czy na powrót ze szczytu przydadzą się też sportowe sneakersy. Często powrót ze szlaku, jest o wiele mniej wymagający i nie trzeba już mieć na sobie butów trekkingowych. Warto też zabrać buty na zmianę, gdyby nas obtarły lub przemokły.

Co jeszcze może przydać się na szlaku?

Wybierając się na górską wyprawę latem, w plecaku powinny znaleźć się takie rzeczy jak krem z filtrem UV i czapka z daszkiem lub kapelusz. W ciepłe wakacyjne dni słońce może wyjątkowo dać się we znaki w trakcie marszu. Okulary przeciwsłoneczne także się przydadzą w słoneczne dni. Jeśli nie wiesz, jak kompleksowo ubrać się na taką wyprawę, wszystko o modzie górskiej znajdziesz w sklepach sportowych. Dodatkowo dobrze jest mieć ze sobą apteczkę, scyzoryk, kompas, mapę czy powerbank, na wypadek zgubienia się na szlaku. I oczywiście nie zapomnij o przekąskach, w końcu to męski wypad.

 

Artykuł sponsorowany

treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,meska-wyprawa-w-gory-sprawdz-jak-sie-przygotowac.html