Młodziczki MKS MOS Gniezno awansowały do finału Mistrzostw Polski!!!

2016-05-15

W weekend od 13 do 15 maja w Pierwszej Stolicy Polski odbywał się Półfinał Mistrzostw Polski Młodziczek w piłce ręcznej dziewcząt (rocznik 2001 i młodsze).

Gospodarzem kolejnych w tym sezonie ważnych zawodów była gnieźnieńska drużyna MKS MOS, która prawo startu uzyskała zdobywając wcześniej Mistrza Wielkopolski i wygrywając turniej Ćwierćfinałowy. Oprócz niej prawo występu w tym turnieju wywalczyły: UKS Vambresia-Worwo Wąbrzeźno, MKS Brodnica i MKS Kusy Szczecin. Wszystkie ekipy miały walczyć o dwa pierwsze miejsca tym razem premiowane awansem do ścisłego Finału Mistrzostw Polski.

W piątek w pierwszym dniu zawodów MKS Brodnica po bardzo zaciętym meczu wygrała w derbach województwa zachodnio-pomorskiego z drużyną UKS Vambresia-Worwo Wąbrzeźno 16:15. W drugim pojedynku dnia stanęły naprzeciwko siebie gospodynie MKS MOS Gniezno i silny zespół z Pomorza Zachodniego MKS Kusy Szczecin. Całą pierwszą połowę trwała wyrównana walka. Do przerwy wynik był korzystny dla miejscowych 12:10. Po przerwie gra gnieźniankom udało się nawet odskoczyć swoim przeciwniczkom na 3 bramki, ale ambitne zawodniczki z Wąbrzeźna odrobiły ta stratę i doprowadziły do remisu a nawet w 41’ meczu wyszły na jedno bramkowe prowadzenie. Ostatnie minuty tej konfrontacji należały jednak do MKS MOS Gniezno i ostatecznie gnieźnianki wygrywają 28:23.

W drugim dniu zmagań odbyły się dwa kolejne spotkania. W pierwszym z nich zespół  ze Szczecina musiał uznać wyższość lepiej tego dnia dysponowanej drużynie z Brodnicy ulegając 21:14. Jednocześnie zwyciężczynie tego meczu zapewniły sobie już teraz awans do Finału Mistrzostw Polski. W drugim pojedynku tego dnia spotkał się gospodarz turnieju MKS MOS Gniezno z UKS Vambresia-Worwo Wąbrzeźno. Ten mecz mógł rozstrzygnąć o losach kolejnego awansu do zawodów finałowych. Licznie zebrana na trybunach publiczność po raz kolejny mogła zobaczyć bardzo emocjonujące spotkanie w wykonaniu młodych gnieźnianek. Do przerwy gnieźnianki spisywały się dobrze i utrzymywały cały czas przewagę 2-3 bramek. Ta część spotkania zakończyła się wynikiem korzystnym dla gnieźnianek 12:9. W drugiej dziewczęta z Pierwszej Stolicy Polski nie zamierzały roztrwonić przewagi z I połowy.  Ostatecznie zespół gospodarzy pokonuje zespół z Wąbrzeźna 23:19. Gnieźnianki tym zwycięstwem także zapewniły sobie awans do Finału Mistrzostw Polski.
Niedziela była ostatnim dniem zawodów. Po zapewnianiu sobie awansu przez gnieźnianki i brodniczanki pozostała jeszcze jedna niewiadoma. Która z tych dwóch drużyn zajmie w turnieju I miejsce?  O tym miał rozstrzygnąć bezpośredni pojedynek między tymi zespołami. Ale zanim miało dojść do pojedynku obu zespołów odbył się mecz Wąbrzeźna ze Szczecinem, decydujący o zajęciu III miejsca. Spotkanie było jednostronnym widowiskiem i zakończyło się zdecydowana wygraną Kusego Szczecin 34:24. W ostatnim spotkaniu tego turnieju przeszło się zmierzyć ze sobą o I miejsce drużynom MKS MOS Gniezno i MKS Brodnica. Pojedynek od samego początku był zacięty i wyrównany. Obie ekipy sprawiły, iż publiczność zgromadzona na trybunach cały czas przeżywała sporą dawkę emocji.  Gnieźnianki grały bardzo dobrze w obronie ale niestety tego dnia mimo wypracowaniu znakomitych sytuacji do zdobycia bramek raziły dużą nieskutecznością. Znakomicie w bramce brodniczanek spisywała się bramkarka. Do przerwy był remis 8:8. Początek drugiej połowy to okres złej gry MKS MOS . Gnieźnianki seryjnie zaczęły popełniać głupie błędy po których MKS Brodnica wyszła na dwubramkowe prowadzenie 12:10 i dalej 13:11. Młode gnieźnianki szybko opanowały nerwy i doprowadziły do remisu 13:13 później wychodząc nawet na prowadzenie 15:13. Przeciwniczki z Brodnicy wcale nie chciały rezygnować z wygranej i przy słabej skuteczności gnieźnianek ponownie doprowadzają do remisu 16:16 i  17:17. Końcówka meczu była pełna dramaturgii. Najpierw trenerzy z Gniezna biorą czas na 34 sekundy do końca meczu. Po czym gnieźnianki rzucają bramkę i wychodzą na prowadzenie. Następnie na 15 sekund do końca drużyna gości bierze czas. Po czasie brodniczankom jednak nie udaje się rzucić bramki. Tym samym zwycięzcą meczu i całego turnieju Półfinałowego została drużyna MKS MOS Gniezno.

Szczypiornistki z Gniezna wygrały wszystkie swoje spotkania. Tym samym wywalczyły w tych zawodach I miejsce,  uzyskując jednocześnie awans do Finału Mistrzostw Polski Młodziczek! Drugie miejsce przypadło drużynie MKS Brodnica (również awans do Finału), trzecie MKS Kusy Szczecin, a czwartą lokatę zajęła drużyna UKS Vambresia-Worwo Wąbrzeźno. Finał Mistrzostw Polski odbędzie się za dwa tygodnie tj. 26-29.05. To kolejna drużyna MKS MOS Gniezno, która wywalczyła w tym sezonie rozgrywkowym awans do najlepszej ósemki drużyn w kraju.

Serdecznie gratulujemy!

MKS MOS Gniezno:  Wilkosz Weronika, Nowakowska Maja i Jasińska Karolina – bramkarki, Bednarek Zuzanna, Gola Paula, Paluch Roksana, Balcerek Klaudia, Rybicka Maria, Krause Aleksandra, Ochocka Katarzyna, Dolacińska Martyna, Pudelewicz Oliwia, Zimoch Angelika, Kuszak Patrycja, Gajewska Vanessa – zawodniczki z pola. Trenerzy – Roman Solarek i Janusz Pudelewicz