Nie żyje doktor Marian Fluder

2024-03-13

We wtorek, 12 marca, w godzinach popołudniowych zmarł doktor Marian Fluder. Społeczność Gniezna, a sportowy światek I stolicy Polski w szczególności, okryły się żałobą.

Nie było chyba osoby w Gnieźnie i okolicach, który choć raz nie miała kontaktu ze sławnym lekarzem. Do jego gabinetu ustawiały się długie kolejki. Pacjentów przyjmował od rana do późnych godzin nocnych śpiąc zaledwie po kilka godzin. Często uzdrawiał przypadki  uznawane przez innych lekarzy za "beznadziejne". To budowało jego renomę i dawało nadzieję potrzebującym. 
Marian Fluder był także lekarzem sportowym. I to od początku swojej kariery. Lubił sport, interesował się osiągnięciami gnieźnieńskich zawodniczek i zawodników, chociaż w ostatnich latach nawał pracy nie pozwalał mu na uczestniczenie w bezpośredniej obserwacji sportowych zmagań.  Na początku jego kariery było zgoła inaczej. W latach siedemdziesiątych był klubowym lekarzem Startu Gniezno. Później miał kontakt z zawodnikami. którzy za symboliczną opłatą mogli przejść u niego badania niezbędne do uzyskania wpisu w karcie zdrowia sportowca. W październiku 2020 roku po raz ostatni pełnił funkcję lekarza zawodów podczas jednego ze spotkań ligowych żużlowców Startu. 

 

W styczniu 2019 roku Marian Fluder został uhonorowany nagrodą Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego, a pod koniec tego samego roku otrzymał  tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gniezna, który nadała mu Rada Miasta Gniezna.

Od dłuższego czasu sam zmagał się z chorobą. Nie udało mu się z nią wygrać, mimo, że takich zwycięstw w swojej karierze miał pewnie tysiące. Mówi się, że nie ma ludzi niezastąpionych, ale na następcę  doktora Mariana Fludra z charakterystycznymi  dla niego sposobem bycia, fachowością, empatią i zaangażowaniem chyba trzeba nam będzie dość długo poczekać. 
 
Pogrzeb Mariana Fludra odbędzie się w sobotę, 16 marca, o g. 13. Po mszy w gnieźnieńskiej katedrze kondukt  żałobny uda się na cmentarz Św. Krzyża. Prezydent Gniezna Tomasz Budasz zarządził na ten dzień żałobę w całym mieście. Odwołane zostały imprezy rozrywkowe i sportowe. 
 

Radosław Kossakowski / foto GTM Start Gniezno

 

 

 

treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,nie-zyje-doktor-marian-fluder.html