Niesamowity gol Keity dał Lechowi wygraną w starciu z Górnikiem Łęczna

2014-10-26

W spotkaniu 13. kolejki T-Mobile Ekstraklasy zespół Lecha Poznań podejmował na INEA Stadionie drużynę Górnika Łęczna. Beniaminek okazał się trudnym rywalem. Mecz rozczarował poziomem, ale zwycięską bramkę zdobytą w 81. minucie przez Muhameda Keitę z pewnością można zaliczyć do zestawienia „stadiony świata”.

Lechici byli z pewnością faworytami tego spotkania, ale beniaminek z Łęcznej miał  znakomity początek sezonu, a później także sprawiał kłopoty nawet najlepszym drużynom i podobnie było w Poznaniu. Gospodarze od początku zepchnęli rywali do defensywy, ale ataki Lecha nie przynosiły specjalnego zagrożenia bramce Sergiusza Prusaka. Zawodnicy Górnika przeprowadzali za to groźne kontry. W 11. minucie Łukasz Mierzejewski zacentrował z lewej strony  pola karnego na dalszy słupek do zamykającego akcję Grzegorz Bonina, ale ten trafił tylko w boczną siatkę bramki Macieja Gostomskiego. Chwilę później ładną główką popisał się Fedor Cernych posyłając piłkę minimalnie nad poprzeczką. W 26. minucie jeden z aktywniejszych (zwłaszcza w pierwszej połowie) zawodników gospodarzy -  Szymon Pawłowski, po wymianie podań z Marcinem Kamińskim przed polem karnym rywali, uderzył  z około 15metrów. Sergiusz Prusak nie miał jednak większych problemów z obroną tego strzału. Z upływem czasu tempo gry wyraźnie spadło. Lechici nie mogąc przebić się przez skomasowaną obronę Górnika rozgrywali piłkę wzdłuż linii środkowej, a to  spotykało się z irytacją kibiców Kolejorza kwitujących poczynania poznańskich zawodników coraz liczniejszymi gwizdami. Bezbarwna pierwsza połowa meczu zakończyła się remisem bezbramkowym. W przerwie w ekipie poznańskiej doszło do zmiany. W miejsce Zaura Sadajewa  na boisku pojawił się Gergo Lovrencsics, przy czym Węgier zajął swą stałą pozycję na prawej pomocy, a do linii ataku przesunął się Kasper Hamalainen. Wprowadzenie Lovrencsicsa miało za zadanie rozciągnięcie i ożywienie gry ofensywnej Lecha, ale tak naprawdę obraz meczu niewiele się zmienił.  A z upływem czasu to goście coraz odważniej zaczęli szukać szansy na bramkę. Między innymi w 54. minucie szybki kontratak przeprowadził Grzegorz Bonin. Minął dwóch obrońców Lecha, ale ostatecznie jego strzał  został skutecznie zablokowany. W 73. minucie Gergo Lovrencsics uderzył mocno sprzed narożnika pola karnego. Piłka otarła się jednak o nogi jednego z obrońców i minimalnie minęła lewy słupek. W sumie gra lechitów wyglądała jednak oraz gorzej. Na trybunach było coraz więcej gwizdów po szkolnych błędach zawodników gospodarzy. Nie ustrzegł się fatalnego zagrania również wprowadzony w 77. minucie Muhamed Keita podając bardzo niedokładnie na prawe skrzydło ni to do Lovrencsicsa, ni do Kędziory. Chwilę później Gambijczyk z norweskim paszportem okazał się jednak bohaterem meczu. W 81. minucie tuż przed linią środkową boiska sfaulowany został Kasper Hamalainen. Fin szybko wznowił grę i podał na lewe skrzydło do Muhameda Keity, a ten mając sporo miejsca i widząc wysuniętego na przedpole Sergiusza Prusaka, zdecydował się na strzał z ponad 30 metrów. Piłka przeleciała po paraboli nad wyciągniętym jak struna bramkarzem gości i pod spojeniem słupka z poprzeczką znalazła się w bramce Górnika. Z pewnością gola tego można uznać za jednego z najpiękniejszych w tym sezonie i zdecydowanie odmienił on nastroje na trybunach INEA Stadionu, chociaż gra Lecha nadał była niezachwycająca, a goście w końcówce mieli kilka szans na wyrównanie. Ostatecznie Lech pokonał Górnika Łęczna 1:0, ale cieszyć mogą tylko trzy punkty i nieprzeciętnej urody bramka Keity, bo do gry lechitów w tym spotkaniu można było mieć naprawdę sporo zastrzeżeń.

Lech Poznań - Górnik Łęczna 1:0 (0:0)