Padł rekord frekwencji!

2014-09-14

Kenijczyk Francis Lagat Kiplagat został triumfatorem XXXVII Biegu Lechitów. W rywalizacji na trasie półmaratonu wiodącej spod bramy skansenu w Dziekanowicach do mety usytuowanej na Placu Św. Wojciecha w Gnieźnie wzięło udział ponad 1200 zawodników, a sklasyfikowanych zostało 1153.

Warunki pogodowe nie sprzyjały biegaczom.  Nagły powrót lata,  słońce świecące biegaczom w twarze i silny przeciwny wiatr  utrudniały uzyskiwanie dobrych rezultatów. Dość powiedzieć, że triumfator  uzyskał czas  1:11:34 (o ponad 5 minut gorszy od rekordu Dariusza Kruczkowskiego ustanowionego przed jedenastoma laty). Drugie miejsce  w XXXVII Biegu Lechitów zajął Michał Cenkier z Jarocina - 1:15:34, a trzeci był jego krajan Jakub Osuch - 1:15:52, który  zwyciężył jednocześnie w Mistrzostwach Polski  Lekarzy. Wśród kobiet triumfowała Kenijka Maureen Kiprono Jepkoech - 1:26:13, wyprzedzając dwie Ukrainki Marię Sarafiniuk - 1:29:00 i  Natalię Nagirniak - 1:31:57.  Czwarte miejsce w klasyfikacji kobiet zajęła najlepsza z Polek Magdalena Lewandowska (Zberki) - 1:32:21. W gronie mieszkanek I stolicy zwyciężyła Monika Kaźmierczak-Pućka - 1:44:03, druga była  Dorota Lewandowska - 1:46:04, a trzecia - Małgorzata Kurkowska - 1:48:20. Wśród gnieźnian zwyciężył Patryk Łukaszewski - 1:16:52, przed Andrzejem Krzyścinem -  1:21:00 i Klaudiuszem Kozłowskim  - 1:22:08.

Zdecydowana większość uczestników i kibiców  bardzo pozytywnie przyjęła zmiany dotyczące usytuowania mety na Placu Św. Wojciecha i wprowadzenie oprawy zawodów nawiązującej do historii  Gniezna - I stolicy Polski. A o zainteresowaniu Biegiem Lechitów najdobitniej świadczy rekordowa w tym roku liczba uczestników.