Paweł Kozłowski show. Najlepsze w historii Mistrzostwa dla klubu speedrowerowego z Gniezna

2022-08-02

W dniach 29-31 lipca w angielskim Manchesterze odbyły się Mistrzostwa Europy w speedrowerze. W zawodach nie zabrakło reprezentantów Orła Gniezno, który na wyspy udali się dzięki przychylności kilku sponsorów.

W angielskim Manchesterze między innymi o medale z gnieźnieńskiego Orła walczyli nastający zawodnicy – w kategorii mastersów o40 wystartowali  Radek Sieradzki i Paweł Kozłowski, w kategorii Elite-Open Piotr Kupczyk, Mikołaj Menz, Paweł Kozłowski, a w kategorii Junior-U18 Mikołaj Menz i Arkadiusz Graczyk. Intensywność zawodów była bardzo duża, by z ponad 100 uczestników z różnych krajów wyłonić tych indywidualnie najlepszych. Najlepiej w Mistrzostwach Europy w speedrowerze w angielskim Manchesterze wypadł z gnieźnian Paweł Kozłowski, który do Pierwszej Stolicy Polski powrócił a z dwoma krążkami koloru srebrnego oraz jednym koloru brązowego.

Speedrowerowe ściganie rozpoczęte zostało już w piątek 29 lipca na torach Sheffield i Manchester. Sobota 30 lipca to kolejne eliminacje oraz Drużynowe mistrzostwa Europy w kategorii Junior i Open. Trener reprezentacji Polski na te zawody powołał w kat Junior Mikołaja Menza i Arkadiusza Graczyka a w kat Open Pawła Kozłowskiego. Obie reprezentacje Polski musiały zadowolić się srebrnymi medalami. W kategorii Open Polska była tylko o jeden punkt od złotego medalu, który wywalczyli anglicy. Tutaj wymieniony wyżej Paweł Kozłowski zdobył pierwszy z trzech srebrnych medali w Mistrzostwach Europy w speedrowerze.

Niedziela 31 lipca stała w angielskim Manchesterze pod znakiem finałów  indywidualnych. Paweł Kozłowski do wcześniejszego dorobku medalowego w postaci srebrnego krążka wywalczonego w z reprezentacją Polski w kategorii Open dorzucił dwa kolejne tego samego koloru. Najpierw srebro na szyki Pawła Kozłowskiego zawisło po rozegranej kategorii Weteran. W tej samej kategorii inny gnieźnianin startujący w tych zawodach czyli Radosław Sieradzki sklasyfikowany został na 18 miejscu. Na zakończenie Mistrzostw Europy w speedrowerze w angielskim Manchesterze doszło do rywalizacji w kategoria Open a więc tak zwanym finale finałów całych zmagań. W niezwykle emocjonującym finale Paweł Kozłowski zdobył swój trzeci medal tym razem koloru brązowego zostając tym samym trzecim zawodnikiem  Indywidualnych Mistrzostw Europy. Tytuł powędrował do walijczyka, aktualnego Mistrza Świata - Bena Moulda a drugie miejsce zajął anglik Lewis Brinkoff.

Na koniec należy nadmienić że w kategorii Junior-u18 gnieźnianin Mikołaj Menz wywalczył brązowy medal a debiutujący na wielkiej imprezie Arkadiusz Graczyk 6 miejsce.

O podsumowanie turnieju poprosiliśmy Pawła Kozłowskiego zdobywcę 3 medali - 26 godzinna podróż, 6 turniejów w 3 dni. Organizm wykorzystywany do granic możliwości. Ogromne zmęczenie psychiczne i fizyczne. Wszystko to jednak schodzi na drugi plan, gdy patrzę na wywalczone 3 medale Mistrzostw Europy. Wspomnienia z tych mistrzostw rekompensują wszystkie wyrzeczenia.