Pierwsze derby na szczeblu Wielkopolski tej wiosny sezonu 2013/2014 już w środę 23 kwietnia

2014-04-22

Już juto w środę 23 kwietnia, na boisku Stadionu Miejskiego w Gnieźnie mieszczącym się przy ulicy Strumykowej, w ramach zaległej czwartej kolejki rundy rewanżowej wielkopolskiej IV ligi grupy północnej, dojdzie do pierwszych derbów tej wiosny szczebla Wielkopolskiego w trwającym sezonie 2013/2014. Miejscowa drużyna Mieszka-Carbon Gniezno, tego dnia podejmować będzie zespół Zjednoczonych Trzemeszno. Początek potyczki derbowej zaplanowano na godzinę 17.00.

Przypomnijmy naszym czytelnikom że do konfrontacji piłkarskiej pomiędzy Mieszkiem-Carbon Gniezno a Zjednoczonymi Trzemeszno, pierwotnie miało dojść w dniu 12 kwietnia. Do tego meczu w tym terminie jednak nie doszło ze względu na odbywające się w Gnieźnie i to na płycie boiska przy ulicy Strumykowej Mistrzostw Europy Euro U18 - Rugby 2014. Spotkanie w tym przypadku zostało przełożone przez wydział gier Wielkopolskiego Związku Piłki Nożnej w Poznaniu, na prośbę  gospodarzy na pierwszy dzień zaraz po Świętach Wielkanocnych.

Jak dobrze wiemy pojedynki derbowe i to na szczeblu Wielkopolski zawsze rządzą się swoimi prawami. I trudno jest rokować na tą chwilę kto okaże się w tej konfrontacji boiskowej zwycięzcą a kto pokonanym. Z pewnością faworytem spotkania jeszcze przed jego rozpoczęciem są piłkarze Mieszka-Carbon Gniezno, którzy będą rozgrywali mecz na własnym trenie oraz przed własną publicznością. Podopieczni Przemysława Urbaniaka, myśląc o utrzymaniu wysokiej ósmej pozycji w ligowej tabeli z zdobytymi jak do tej pory 32 punktami w 21 meczach rozegranych w sezonie 2013/2014 i strzelonymi 39 golami a straconymi 27 bramkami lub jej poprawieniu na wyższą musieli by zaległe spotkanie z swoim rywalem wygrać. Czy do takiego scenariuszu dojdzie?  Na tą chwilę trudno coś stwierdzić. Gnieźnianie jak do tej pory w rozegranych czterech spotkaniach z rundy rewanżowej nie mogą pochwalić się imponującymi wynikami gdyż na inaugurację rundy wiosennej w dniu 22 marca biało-niebiescy ulegli na wyjeździe Lubuszaninowi Trzcianka w stosunku 3:0, potem mieszkowcy zostali ukarani walkowerem 3:0 na korzyść Leśnika Margonin z powodu gry w meczu, do którego doszło w Gnieźnie, nieuprawnionego zawodnika. W kolejnym meczu Mieszko-Carbon, punkty na swoim koncie zainkasowało bez gry walkowerem 3:0 w wyniku wycofania się jeszcze przed rozpoczęciem rundy rewanżowej drużyny Świtu Piotrowo i na koniec w ostatnim spotkaniu biało-niebiescy bezbramkowo zremisowali na wyjeździe z Czarnymi Wróblewo.
Z kolei rywal Mieszka-Carbon, drużyna Zjednoczonych Trzemeszno, która bezpośrednio sąsiaduje z biało-niebieskimi w ligowej tabeli zajmując siódmą lokatę z zdobytymi również tyloma samymi punktami co gnieźnianie czyli 32 wywalczonymi w 21 meczach sezonu 2013/2014, również początku rundy rewanżowej nie mogą zaliczyć do udanych. Piłkarze z grodu Kilińskiego jak do tej port mogą pochwalić się tylko jednym zwycięstwem w meczu u siebie z Płomieniem Przyprostynia w stosunku 2:0, jednym remisem 2:2 w meczu wyjazdowym z Pogonią Lwówek oraz dwoma porażkami u siebie na inaugurację rundy wiosennej z Sokołem Pniewy w stosunku 2:1 i z Lubuszaninem Trzcianka w stosunku 5:0. Jak z tego wynika spotkanie derbowe pomiędzy obiema drużynami, które bezpośrednio sąsiadują w ligowej tabeli jeszcze przed jego rozpoczęciem zapowiada się bardzo interesująco. Kto jednak z tej potyczki wyjdzie jako zwycięzca a kto pokonany przekonamy się niebawem. Na tą chwilę można jedynie wyrokować że obie drużyny będą chciały spotkanie z zaległej czwartej kolejki rundy rewanżowej sezonie 2013/2014 rozstrzygnąć na swoją korzyść. Jednak jak dobrze wiemy zwycięzca może być tylko jeden zarówno jak i pokonany. Miejmy nadzieje że zwycięzcą okażą się piłkarze Mieszka-Carbon Gniezno a pokonanymi Zjednoczeni Trzemeszno. Czy jednak do takiego scenariusza dojdzie przekonamy się po zakończeniu spotkania derbowego na szczeblu Wielkopolski już w najbliższą środę

Nie będzie to pierwsza rywalizacja o punkty ligowe pomiędzy obiema drużynami w historii czwartoligowych rozgrywek. Jak pamiętamy w trwającym sezonie 2013/2014 doszło już do konfrontacji pomiędzy obiema zespołami a było to jesienią 7 września, w Trzemesznie 2013 roku. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem zespołu z grodu Kilińskiego, który pokonał słabo grającą tego dnia drużynę z Pierwszej Stolicy Polski w stosunku 2:1. Wynik tamtej potyczki piłkarskiej został praktycznie rozstrzygnięty po upływie pierwszych czterdziestu pięciu minutach meczu, kiedy to drużyna z Trzemeszna schodząc do szatni prowadziła dwoma bramkami z Mieszkiem-Carbon Gniezno. Stracone dwie bramki przez gnieźnian w tamtym spotkaniu w Trzemesznie, to efekt słabej postawy biało-niebieskich w pierwszej połowie, którzy grali bez jakiegokolwiek koncepcji na pokonanie pola karnego swojego rywala i robiący w dodatku błędy pod własną bramką. Pierwsza bramka dla gospodarzy, po której to wyszli na prowadzenie 1:0  padła  w 25 minucie. Golkipera Mieszka-Carbon – Patryka Szafrana strzałem z 16-teo metra w długi rogu bramki pokonał Krzysztof Majchrzak. Na minutę przed końcem pierwszej połowy został zdobyty drugi gol dla zespołu z Trzemeszna. Tym razem na listę strzelców w 44 minucie po indywidualnej akcji w zespole gospodarzy wpisał się Adam Konieczny, pokonując bramkarza z Gniezna – Patryka Szafrana z 10 metra w sytuacji ,,sam na sam”. Po zmianie stron gnieźnianie, próbowali doprowadzić do zmiany niekorzystnego wyniku. W 75 minucie meczu przed szansa pokonania golkipera z Trzemeszna – Szymona Płoszyńskiego znalazł się kapitan biało-niebieskich Krzysztof Jackowiak. Piłka jednak po jego strzale z egzekwowanego rzut wolnego z około 20-tego nie znalazła drogi do bramki gospodarzy lecz zatrzymała się na poprzeczce. W 80 minucie szansę zmarnował na pokonania golkipera z Trzemeszna w zespole Mieszka-Carbon Gniezno również Albert Kowalski, którego strzał z bliskiej odległości wybronił bramkarz gospodarzy. Starania drużyny Mieszka-Carbon Gniezno, w postaci zdobycia choćby  bramki honorowej zostały dopiero zrealizowane w ostatniej minucie meczu. Bramkarza z Trzemeszna w 90 minucie meczu pokonał Daniel Szymański, który zdobytą bramką ustalił końcowy wynik meczu na 2:1 dla Zjednoczonych Trzemeszno

Wyniki poprzednich meczy pomiędzy Mieszkiem-Carbon Gniezno a Zjednoczonymi Trzemeszno:

Sezon 2011/2012
Mieszko Gniezno                    1-3     Zjednoczeni Trzemeszno       3 września 2011
Zjednoczeni Trzemeszno     1-1     Mieszko Gniezno                    14 kwietnia 2012

Sezon 2012/2013
Mieszko Gniezno                    2-0     Zjednoczeni Trzemeszno     15 sierpnia 2012
Zjednoczeni Trzemeszno     3-4     Mieszko Gniezno                    22 czerwca 2013
w pierwotnym terminie (30 marca, 14:00) odwołany z powodu złego stanu boiska

Sezon 2013/2014
Zjednoczeni Trzemeszno     2-1     Mieszko Gniezno                     7 września 2013