Pierwsze ligowe zwycięstwo Lecha w sezonie! Pogrom przy Bułgarskiej!!!

2017-07-30

W niedzielę, 30 lipca, w meczu 3. kolejki piłkarskiej ekstraklasy zespół Lecha Poznań podejmował Piasta Gliwice. Poznanianie do tego spotkania nie odnieśli zwycięstwa w lidze. Meczem z Piastem zdecydowanie poprawili jednak nastroje kibicom zwyciężając 5:1.

Początek spotkania wcale jednak nie wskazywał na możliwość osiągnięcia przez gospodarzy takiego rezultatu. Wręcz przeciwnie. To goście stworzyli groźniejsze sytuacje, po których mogli objąć prowadzenie. Już w 1. minucie Maciej Jankowski wygrał w polu karnym pojedynek z Lasse Nielsenem i podał do nadbiegającego Konstantina Vassiljeva, którego strzał zdołał jednak zablokować Jasmin Burić. Chwilę późnej bramkarz Lecha popisał się ładną interwencją po dobrym strzale Martina Bukaty tuż sprzed linii pola karnego. Z upływem czasu gospodarze  przejęli inicjatywę. Ze sporą łatwością utrzymywali piłkę w środkowej strefie boiska,  ale skomasowana obrona gości nie pozwalała lechitom na skonstruowanie groźniejszych akcji ofensywnych. Dopiero w 40. minucie pędzący lewym skrzydłem Kamil Jóźwiak został sfaulowany w polu karnym przez spóźnionego Aleksandara Sedlara  i sędzia Daniel Stefański bez wahania podyktował „ jedenastkę”. Egzekutorem rzutu karnego był Nicki Bille Nielsen. Jego intencje wyczuł wprawdzie Dobrivoj Rusov rzucając się w kierunku prawego słupka, ale nie zdołał wybić uderzonej silnie piłki, która po jego palcach wślizgnęła się do bramki. Cztery minuty później Lech podwyższył prowadzenie.  Maciej Makuszewski, który chwilę wcześniej wszedł na boisko po tym jak była mu udzielana pomoc medyczna, popędził prawym skrzydłem do zgranej prostopadle piłki i wbiegając w pole karne  popisał się silnym, niesygnalizowanym strzałem pod poprzeczkę ustalając wynik pierwszej połowy na 2:0.
Po zmianie stron gospodarze nadal byli stroną przeważającą. W 50. minucie bliski podwyższenia na 3:0 był  Nicki Bille Nielsen, ale  w sytuacji „sam na sam” z bramkarzem gości z niespełna dziesięciu metrów  uderzył wyraźnie nad poprzeczką. Minutę później indywidualny atak z prawej strony  przeprowadził Radosław Majewski trafiając jednak tylko w boczną siatkę bramki rywali. W 55. minucie najpierw silny strzał Macieja Makuszewskiego sprzed linii pola karnego wybronił końcami palców  Dobrivoj Rusov, a później do piłki dopadł jeszcze Kamil Jóźwiak, ale strzelając z ostrego kąta nie zdołał trafić do bramki. Tymczasem kontaktowego gola zdobyli goście. W 62. minucie wprowadzony zaledwie pięć minut wcześniej na boisko Josip Barisić dość przypadkowo trafiony piłką w polu karnym Lecha po zagraniu z rzutu wolnego zmylił Jasmina Buricia. Zanosiło się więc na emocjonującą końcówkę. Trudy rozgrywanego w ponad trzydziestostopniowym upale meczu lepiej znieśli jednak gospodarze. Kluczowym okazało się też niewątpliwie wprowadzenie Christiana Gytkjaera, który zdobył dwie bramki. Pierwszej okazji Duńczyk nie wykorzystał już kilka minut po wejściu na boisko przegrywając pojedynek „sam na sam” z bramkarzem Piasta  po szybkiej, indywidualnej akcji. W 78. minucie  wykorzystał już jednak dokładne podanie Niklasa Barkrotha z narożnika pola karnego  i trafił do bramki strzałem z woleja. Pięć minut później na listę strzelców wpisał się Łukasz Trałka, który mając sporo miejsca  w polu karnym uderzył silnie z około trzynastu metrów tuż przy lewym słupku. W 85. minucie wynik meczu na 5:1 ustalił Christian Gytkjaer, który w walce o piłkę po dośrodkowaniu Roberta Gumnego wyprzedził dwóch obrońców i czubkiem buta skierował piłkę do bramki obok interweniującego Dobrivoja Rusova.

Lech Poznań - Piast Gliwice 5:1 (2:0)

Lech  - Christian Gytkjaer - 2 (78’, 85’), Nicki Bille Nielsen - 1 (40-k.), Maciej Makuszewski - 1 (44’), Łukasz Trałka - 1 (83’),