Pierwsze rozstrzygnięcia finałowe

2019-02-23

W dniach 23-24 lutego w hali widowiskowo-sportowej w Stęszewie rozgrywany jest turniej finałowy mistrzostw Polski w hokeju halowym mężczyzn.

Do rozgrywki Final Six zakwalifikowały się po trzy czołowe drużyny z grup eliminacyjnych - w tym ekipa Startu 1954 Gniezno. W grupie półfinałowej pierwszym rywalem gnieźnian była drużyna LKS Rogowo. Rogowianie wcześniej przegrali 2:3 po wyrównanym meczu z Pomorzaninem Toruń i dla zespołu z Pałuk była to ostatnia szansa na awans do strefy medalowej. Tymczasem gnieźnianie już w 2. minucie objęli prowadzenie po trafieniu Marcina Grotowskiego. Ambitnie grający zespół LKS starał się odrobić straty, ale gnieźnianie bronili się skutecznie i do przerwy było 1:0. Po zmianie stron startowcy ponownie ruszyli do ofensywy, Efektem tego były dwie bramki zdobyte w odstępie dwóch minut przez Marcina Grotowskiego i Mariusza Gromadzkiego, który pewnym pchnięciem zakończył karny strzał rożny. W 29. minucie usiłowania zespołu LKS zaowocowały zdobyciem bramki przez Wojciecha Kasprzyka. Trener LKS zdecydował się na manewr zastąpienia bramkarza szóstym zawodnikiem. Kiedy jednak na dwie minuty przed końcem spotkania  Mariusz Gromadzki po raz drugi wykorzystał "krótki róg" mecz w zasadzie został już rozstrzygnięty. Rogowianie walczyli jednak do końca. W 39. minucie Tomasz Bembenek pokonał Marcina Trzaskawkę z rzutu karnego, a już po upływie regulaminowego czasu LKS egzekwował "krótki róg". Gnieźnianie mając zapewnione zwycięstwo  nawet niespecjalnie przyłożyli się do obrony i Piotr Kozłowski bez większych problemów umieścił piłeczkę w bramce ustalając wynik spotkania  na 4:3.
Rezultat ten zapewnił startowcom awans do strefy medalowej. O tym, czy zagrają o złoto, czy brąz miał zadecydować mecz  Pomorzaninem. Gnieźnianie doceniając potencjał rywala podeszli do meczu z nastawieniem defensywnym, ale nie zdołali zatrzymać rozpędzonych rywali, którzy ostatecznie zwyciężyli aż 12:1. Cztery bramki dla Pomorzanina zdobył Krystian Makowski, dwie - Michał Dawid, a po jednej - Michał Kunklewski, Bartosz Żywiczka, Arkadiusz Rutkowski, Krystian Sudoł, Michał Makowski i Wojciech Rutkowski. Honorowego gola dla Startu zdobył Hubert Grotowski.

W drugiej grupie półfinałowej pierwsze miejsce zajął Grunwald Poznań pokonując Wartę Poznań 9:0 i AZS AWF Poznań 7:0. Akademicy z kolei wygrali z Wartą 7:4. W tej sytuacji w

w niedzielę  o brązowy medal  HMP Start Gniezno zagra z AZS AWF Poznań, w walce o złoto Grunwald Poznań zmierzy się z Pomorzaninem Toruń.

Radosław Kossakowski + foto  (szersza fotorelacja z turnieju)