Pierwszy sukces spadochronowy dla Gniezna

2012-06-11

Witam, nazywam się Paweł Bartkowiak, jestem gnieźnianinem i uprawiam sport spadochronowy (głównie konkurencję celność lądowania). Chciałbym zwrócić Państwa uwagę na ten sport, gdyż odniosłem w ostatnim czasie sukces w skali krajowej. Byłem uczestnikiem Mistrzostw Polski w Wieloboju Spadochronowym i zająłem 2 miejsce.

Poniżej przedstawię krotki opis tej dyscypliny i streszczenie zawodów.
Wielobój spadochronowy to tak na prawdę trójbój na który składają się 3 konkurencje : bieg, pływanie i skoki na celność lądowania. Zawody o których wspomniałem odbyły się w dniach 16-19 maja 2012 roku na terenie lotniska 25 Brygady Kawalerii Powietrznej w Nowym Glinniku koło Tomaszowa Mazowieckiego oraz na terenach sportowych Centralnego Ośrodka Sportu (centrum przygotowań olimpijskich) w Spale.

Startowałem w klasyfikacji zawodników nie zrzeszonych w Aeroklubie Polskim, gdyż do niego nie należę. Zawodnicy zjechali się z całej Polski (również z wojska - wspomniana 25 Brygada, jak również z 6 Brygady Powietrzno-Desantowej z Krakowa).  Zmagania rozpoczęły się od konkurencji biegowej - na dystansie 1000 metrów. W tej konkurencji zająłem 3 miejsce. Następnie udaliśmy się na lotnisko, niestety skoki w tym dniu zostały odwołane ze względu na zbyt silny wiatr. Natomiast tego samego dnia odbył się start konkurencji pływackiej - 100 metrów stylem dowolnym. Zająłem w niej 2 miejsce. Na daną chwilę prowadziłem w klasyfikacji. Następnego dnia można już było wykonywać skoki. Rozegrano 3 kolejki skoków na celność lądowania. Statkiem powietrznym był śmigłowiec Mi-8. W tych zmaganiach zająłem 8 miejsce.  Ostatniego dnia - w sobotę wykonywaliśmy skoki spadochronowe ze śmigłowca W-3 Sokół na stadion lekkoatletyczny w Spale z okazji obchodów Dni Miasta. Na tym obiekcie dokonano również wręczenia nagród.

W indywidualnej klasyfikacji generalnej uzyskałem wynik 13 punktów (suma miejsc zajmowanych w poszczególnych konkurencjach - im niższy tym lepiej). Pozwoliło to zająć mi 2 miejsce i zdobyć wicemistrzostwo Polski.

Dodam również iż to pierwszy tak ważny sukces - startowałem wcześniej w innych zawodach, między innymi wieloboju zimowym Para - Ski (skoki na celność lądowania, slalom gigant, strzelanie, pływanie), który odbył się w tym roku w Szczyrku i w Bielsku - Białej. Zająłem tam miejsce w 2 dziesiątce stawki. Planuje w najbliższym czasie startować w zawodach na celność lądowania, między innymi w Szczecinie w dniach 23-24 czerwca br.