Piłkarki ręczne z SP 12 Gniezno, zajmują 2 miejsce w Ogólnopolskim Finale „Szczypiorniak na Orlikach”

2014-06-11

Niezwykle udany turniej mają za sobą młode szczypiornistki Szkoły Podstawowej nr 12 z Gniezna. W dniach 9-11 czerwca uczestniczyły (po wygraniu turnieju eliminacyjnego i Finału Wojewódzkiego) w III Ogólnopolskim Finale Turnieju piłki ręcznej „Szczypiorniak na Orlikach 2014” i wywalczyły II miejsce powtarzając tym samym zeszłoroczny wynik. W ubiegłym roku gnieźnianki również grały w Wielkim Finale.

Organizatorami  tych rozgrywek są Związek Piłki Ręcznej w Polsce oraz Ministerstwo Sportu
 i Turystyki, a sponsorem  Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.


III edycja akcji spotkała się z dużym zainteresowaniem w całej Polsce, w tym dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i przede wszystkim najmłodszych. W 2012 roku w Szczypiorniaku na Orlikach wzięło udział 6 000 dzieci, w ubiegłym roku blisko 11 000, a tegoroczna edycja spotkała się  z zainteresowaniem 14 300 zawodników i zawodniczek. Na tę liczbę składa się 1 190 drużyn – 510 dziewcząt i 680 zespołów chłopców.

 

W Festiwalu wystąpiły 32 drużyny (16 drużyn dziewcząt i 16 drużyn chłopców) wyłonionych
 w eliminacjach regionalnych i wojewódzkich. Ze względu na ilość biorących w tych rozgrywkach drużyn (14 tys. uczestników) turniej ten traktowany jest jako nieoficjalne Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych.

 

Młode gnieźnianki  w fazie grupowej najpierw pokonały SP 2 Zielonka (mistrz woj. mazowieckiego) 6:4, następnie wygrały z SP 32 Kielce (mistrz woj. świętokrzyskiego)  7:4, aby
 w ostatnim meczu grupowym pokonać SP 1 Kraśnik (mistrz woj. lubelskiego) 11:3.  
Dzięki tym wygranym nasze szczypiornistki zajęły I miejsce w swojej grupie i awansowały do ćwierćfinału,  a tam czekała już na nie reprezentacja SP 3 z Grodkowa (mistrz.  woj. opolskiego). Po bardzo ciekawym i stojącym na wysokim poziomie meczu  nasze dziewczęta pokonały grodkowianki 12:7. We wtorek rozegrały jeszcze jeden mecz z SP Zielonka. Mecz ten decydował o rozstawieniu przed meczami półfinałowymi. Gnieźnianki ponownie wygrały w stosunku 6:5.


 W półfinale rywalkami gnieźnianek były szczypiornistki z SP13 Ruda Śląska (mistrz woj. śląskiego). Nasze szczypiornistki zagrały kapitalne spotkanie i zwyciężyły zdecydowanie w stosunku 12:2. Tym samym reprezentantki gnieźnieńskiej „dwunastki” awansowały do wielkiego finału.


Mecz finałowy został rozegrany na hali widowiskowej  w Częstochowie przed meczem reprezentacji kobiet Polski i Czarnogóry, rozgrywanego w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy. Przy dopingu pozostałych drużyn uczestniczących w Festiwalu gnieźnianki niestety przegrały mecz finałowy z reprezentacją SP 4 z Kwidzyna 7:4.

 

Po meczu finałowym odbyła się ceremonia dekoracji. Medale wręczali Minister Sportu i Turystyki  Andrzej Biernat w towarzystwie prezesa PKOL i ZPRP Andrzeja Kraśnickiego.
Na koniec wszyscy uczestnicy Turnieju Finałowego mieli okazję kibicowania reprezentacji Polski kobiet w przegranym meczu 22:25 z Czarnogórą.

 

Skład reprezentacji SP 12 Gniezno: bramkarki: Weronika Wilkosz i Karolina Jasińska, zawodniczki z pola: Klaudia Balcerek, Martyna Dolacińska, Paula Gola, Aleksandra Krause, Patrycja Kuszak, Katarzyna Ochocka, Roksana Paluch, Oliwia Pudelewicz, Maria Rybicka, i Wiktoria Woźniak.
Trener zespołu: Robert Popek

 

Klasyfikacja końcowa:

 

Dziewczęta                                Chłopcy
1. Kwidzyn SP4                        1. Legnica SP9
2. Gniezno SP12                       2. Kraków SP1
3. Ruda Śląska SP13                 3. Płock SP23
4. Zielonka SP2                         4. Zawiercie SP6
5. Grodków PSP3                      5. Brodnica SP1
6. Szczecin SP51                      6. Kartuzy SP5
7. Kętrzyn ZS1                          7. Koszalin SP18
8. Kraków SP91                        8. Poznań SP7
9. SP Dzikowiec                        9. Świebodzin SP2
10. Lubicz Górny SP2               10. Brzeg PSP3
11. Kielce SP32                        11. Siemiatycze SP3
12. Żagań SP7                          12. Kielce SP32
13. Świebodzice SP3                 13. Biała Podlaska SP3
14. Kraśnik SP1                        14. Olsztyn SP25
15. Bielsk Podlaski SP3             15. Piotrków Trybunalski SP16
16. Piotrków Trybunalski SP16    16. Łańcut SP2


Robert Popek + foto
 

 

 

treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,pilkarki-reczne-z-sp-12-gniezno-zajmuja-2-miejsce-w.html