Piłkarskie derby Poznania bez większych emocji

2023-09-18

W 8. kolejce piłkarskiej ekstraklasy doszło do derbowego starcia dwóch zespołów poznańskich Warty i Lecha. Mimo, że na co dzień zieloni grają jako gospodarze na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim, tym razem drużyna Warty podejmowała Kolejorza przy Bułgarskiej.

Na trybunach zasiadło ponad 28 tysięcy kibiców obu drużyn, ale jak można było przewidywać to fani Lecha byli w zdecydowanej przewadze. Na trybunach  panowała raczej przyjazna atmosfera i klimat ten przeniósł się też na boisko. Na początku lechici zamknęli gospodarzy w ich strefie obronnej, ale Warta ustawiona systemem 6-3-1, nie dopuszczała rywali do własnego pola karnego. W 4. minucie na strzał z około dwudziestu metrów zdecydował się w tej sytuacji Filip Marchwiński, ale Jędrzej Grobelny popisał się niezłym refleksem  i skuteczną interwencją. Po chwili pomocnik Lecha popisał się jeszcze  ładną przewrotką, ale piłka poszybowała nad spojeniem słupka z poprzeczką.  Kiedy lechici odpuścili pressing gra przeniosła się do środkowej strefy, ale Warta niespecjalnie paliła się do konstruowania ataków. W 28. minucie prowadzenie objęli lechici. Po dośrodkowaniu z prawego skrzydła Afonso Sousy kierunek lutu piłki zmienił nieznacznie  aktywny od początku meczu Filip Marchwiński pokonując wreszcie Jędrzeja Grobelnego. W 34. minucie gospodarze byli bliscy doprowadzenia do remisu, ale zabrakło im zdecydowania i skuteczności w polu karnym Lecha. Do przerwy przy Bułgarskiej było 0:1. Po zmianie stron warciarze ruszyli nieco bardziej zdecydowanie do ataku.  Niecelnie uderzył jednak Kajetan Szmyt, a strzał Wiktora Pleśnierowicza w środek bramki bez większych problemów obronił Bartosz Mrozek. Nadzieje gospodarzy na doprowadzenie do remisu rozwiał w 81. minucie Filip Dagerstal,  który wykorzystał idealne dośrodkowanie z prawego skrzydła od Adriela Ba Loua’y i zamykając akcję z lewej strony, strzałem głową tuż przy bliższym słupku pokonał Jędrzeja Grobelnego.  Ostatecznie  Warta w derbach Poznania przegrała z Lechem 0:2.

Warta Poznań - Lech Poznań  0:2 (0:1)

Lech  – Filip Marchwiński - 1 (28’), Filip Dagerstal – 1 (81’)