Po raz siódmy pobiegli dla Niepodległej

2021-11-11

W czwartek. 11 listopada, w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach rozbiorów, biegacze w wielu miastach naszego kraju uczcili to święto uczestnictwem w biegach niepodległości. W Gnieźnie bieg odbył się po raz siódmy.

Ze względu na remont terenów wokół Jeziora Jelonek znaczącej modyfikacji poddano przebieg trasy biegu. Zazwyczaj rywalizowano na dystansie 11 kilometrów ( z wyjątkiem  2018 roku, kiedy to zunifikowano dystans dla wszystkich biegów niepodległości w Polsce aby móc przeprowadzić ogólnokrajową klasyfikację). W tym roku trasa była  najbardziej wymagająca pod względem różnic wysokości, ale została skrócona do 10 kilometrów.  Punktualnie o g, 11:11, po wspólnym odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego w pobliżu pomnika Bolesława Chrobrego,  na trasę wyruszyło 450 biegaczy,  w pamiątkowych, biało- czerwonych koszulkach z motywem Katedry Gnieźnieńskiej. Warunki pogodowe sprzyjały uczestnikom. Było niezbyt ciepło, ale także nie mroźno, słonecznie, a na większości trasy niemal bezwietrznie. Od początku stawce przewodził zdecydowanie  Przemysław Giżyński (TKKF Płock).  Za jego plecami uformowała się grupa pościgowa, której byli  między innymi gnieźnianie Patryk Bogucki, Bartosz Majorczyk i Kuba Kowalski, a także Paweł Biłan z Gubina i Krystian Kurowski z Kazimierza Biskupiego. Z upływem dystansu odległości między poszczególnymi zawodnikami zaczynały się powiększać, czemu sprzyjała wymagająca, pofałdowana trasa. Najlepiej jej trudy zniósł prowadzący od początku  Przemysław Giżyński uzyskując czas 35:32. Półtorej minuty za nim linię mety minął gnieźnianin Patryk Bogucki, a trzecie miejsce zajął Krystian Kurowski  – 37:07. Wśród kobiet również samotnie dystans VII Gnieźnieńskiego Biegu Niepodległości pokonała Anna Mrotek z Sępólna Krajeńskiego – 41:00 wyprzedzając o 37 sekund  Marzenę Siwińską, a trzecią lokatę zajęła Joanna Stawowa z Żydowa – 41:44.  Dobry przykład dla mieszkańców Gniezna dał tradycyjnie prezydent miasta Tomasz Budasz – 49:00, który wraz z dwójką wiceprezydentów:  Michałem Powałowskim – 56:33 i Jarosławem Grobelnym – 1:01:04 pokonali po raz kolejny trasę biegu. Dołączyli też do nich Przemysław Kozanecki - komendant KPP Gniezno – 51:32 i Waldemar Rewers, szef sportu w Urzędzie Miejskim – 48:20. Najlepszy wśród gnieźnian był oczywiście Patryk Bogucki, a rywalizację gnieźnianek wygrała Agata Zachwieja. Bieg ukończyło 414 osób. Wielu uczestników miało przygotowane na ten start specjalne stroje oczywiście w dominujących barwach bieli i czerwieni. Na wszystkich oprócz medali na mecie czekały rogale świętomarcińskie. Dzięki ładnej pogodzie piknik na gnieźnieńskim Rynku trwał jeszcze długo po zakończeniu rywalizacji, a towarzyszyły  mu pieśni patriotyczne i wojskowe.