Pod naporem Pelikana padła średzka twierdza

2015-10-31

Piłkarze Pelikana Niechanowo wygrali trzecie spotkanie z rzędu w rozgrywkach III ligi. Podopieczni Sławomira Majaka zasłużenie wygrali w Środzie Wielkopolskiej z Polonią 2:0 i tym samym są pierwszą ekipą w tym sezonie, która wywiozła ze średzkiego obiektu komplet punktów.

Trener zielono-czarnych, w porównaniu ze spotkaniem z Nielbą, zdecydował się na kilka roszad w składzie, które już w 54 sekundzie przyniosły gola! Przesunięty na lewą stronę obrony Przemysław Otuszewski popędził z akcją ofensywną i dograł wzdłuż bramki Adriana Lisa, a tam piłkę pod poprzeczkę skierował Łukasz Zagdański. To był chyba najszybszy gol zdobyty przez niechanowian w blisko dziewiętnastoletniej historii naszego klubu. Tak doskonałe rozpoczęcie "ułożyło" mecz, którzy nie musieli zbytnio forsować tempa. Kolejny kwadrans to wyrównana gra z obu stron ale bez sytuacji podbramkowych. W 16 minucie gospodarze byli bliscy wyrównania. W ogromnym zamieszaniu w niechanowskim polu karnym, Radosław Barabasz trafił w poprzeczkę bramki w której stał Patryk Borowczak. Potem znowu niewiele interesującego działo się na murawie, aż do momentu kiedy kontuzji doznał... arbiter główny. Panu Dawidowi Błażejczykowi próbowali pomóc masażyści Polonii, ale okazało się, że nie jest on zdolny do dalszego prowadzenia zawodów i zastąpił go asystent numer jeden czyli Łukasz Damski. Średzkim kibicom emocji dostarczyła sama końcówka pierwszej części, kiedy to poloniści trzykrotnie z rzędu próbowali zaskoczyć naszego bramkarza bardzo dobrze wykonywanymi rzutami rożnymi. Natomiast w doliczonym czasie gry tuż nad spojeniem słupka z poprzeczką futbolówkę posłał Krzysztof Bartoszak i do szatni oba zespoły zeszły z jednobramkowym prowadzeniem Pelikana.

Na początku drugiej odsłony żadna z ekip nie forsowała tempa, co powodowało, że zgromadzeni kibice nie mogli być usatysfakcjonowani poziomem widowiska. Przełożył się on na sytuacje bramkowe, których było jak na lekarstwo. Goście starali się panować nad wydarzeniami boiskowymi wybijając średzian w uderzenia, a Polonia nie miała atutów piłkarskich aby poważnie zagrozić naszej bramce. Potwierdziło się jedynie to o czym wiedział i uczulał nasz sztab szkoleniowy, że podopieczni Mariusza Bekasa są bardzo groźni przy stałych fragmentach gry. W 66 minucie gospodarzy spotkał niespodziewany cios. Otóż w zupełnie niezrozumiałych okolicznościach Radosław Barabasz odepchną Marcina Trojanowskiego i arbiter nie miał innego wyjścia jak wyrzucić defensora Polonii z boiska. Prostesty gospodarzy nie miały końca, ale suma sumarum czerwona kartka była słuszna i tylko głupocie Barabasza średzianie mogą zawdzięczać, że kończyli spotkanie w osłabieniu. Pięć minut potem sygnał do ataku niechanowianom dał Jacek Figaszewski, który strzałem z dystansu próbował pokonać Lisa, ale bramkarz miejscowych pewnie złapał piłkę. Minutę potem, z rzutu wolnego bardzo nieprzyjemnie strzelał Krzysztof Bartoszak, jednak Patryk Borowczak złapał piłkę. W 73 minucie po szybkim kontrataku Krzysztofa Wolkiewicza, w dogodnej sytuacji znalazł się Dawid Retlewski jednak jego uderzenie ze "szpica" wyłapał Lis. Pięć minut po tej okazji Retlewski miał stuprocentowe okoliczności do podwyższenia prowadzenia Pelikana. Po akcji ofensywnej i dośrodkowaniu z lewej strony Przemysława Otuszewskiego, napastnik zielono-czarnych miał przed sobą pustą bramkę i strzelając z co najwyżej pięciu metrów fatalnie spudłował. W ostatnich dziesięciu minutach gospodarze próbowali atakować na aferę i za wszelką cenę dążył do kolejnych rzutów rożnych. W 82 minucie, po jednym z nich źle piłkę piąstkował Borowczak, ale cztery litery uratował mu Taras Maksymiv, który futbolówkę wybił sprzed naszej bramki. W 85 minucie goście wywalczyli rzut rożny. Dobre dośrodkowanie Krzysztofa Wolkiewicza na głowę Tomasza Bzdęgi i ten z bliskiej odległości nie dał żadnych szans Lisowi. W tym momencie Pelikan prowadził 2:0 i losy spotkania wydawały się przesądzone. W fragmentach tego spotkania gospodarze mieli kolejny serial rzutów rożnych i po jednym z nich próbowali nawet wymusić na arbitrach gola, twierdząc, że piłka przekroczyła linię bramkową, ale ostatecznie na niewiele się to zdało i nasza drużyna zainkasowała zasłużone i bez wątpienia bardzo cenne zwycięstwo.

Z okoliczności towarzyszących temu spotkaniu warto dodać, że na meczu obecnych było trzech trenerów, którzy mają w swoim życiorysie pracę w Pelikanie. Poza obecnym szkoleniowcem zielono-czarnych Sławomirem Majakiem i byłym, a obecnie prowadzącym Polonię Mariuszem Bekasem, swój niedawny zespół odwiedził także Jerzy Cyrak.

Bramki: Łukasz Zagdański (1), Tomasz Bzdęga (85) - dla Pelikana

Sędziowali: Dawid Błażejczyk, Łukasz Damski, Marcin Wódkowski i Dawid Kosmal (Bydgoszcz)

Widzów: 350

"Pelikan": Borowczak - Garstka, Steinke, Maksymiv, Otuszewski - Trojanowski (69 Drzewiecki), Figaszewski, Roszak (84 Budzyń), Wolkiewicz - Bzdęga (89 Radomski), Zagdański (61 Retlewski)

"Polonia": Lis - Fontowicz, Barabasz, Borucki, Buczma - Giczela (82 Górzyński), Lisek, Jurga, Stańczyk (46 Łukasz Przybyłek) - Bartoszak (89 Kujawa), Pawlak

Żółte kartki: Otuszewski, Figaszewski, Trojanowski (Pelikan), Borucki, Pluciński (Polonia)

Ostrovia 1909 Ostrów Wielkopolski 2-4 KKS 1925 Kalisz
Michał Giecz 43, Dariusz Reyer 48 (k) - Beniamin Trzepacz 13, Iwelin Kostow 18, Michał Kucharski 42, Mateusz Wronecki 82 (s)

RAZEM DOM WYJAZD MECZE BEZPOŚREDNIE
  Nazwa M. Pkt. Z. R. P. Bramki Z. R. P. Bramki Z. R. P. Bramki M. Pkt. Z. R. P. Bramki
1.  Jarota Jarocin 13 31 9 4 0 21-7 5 2 0 10-2 4 2 0 11-5
2.  Warta Poznań 13 28 8 4 1 33-13 4 2 0 17-7 4 2 1 16-6
3.  Sokół Kleczew 13 27 8 3 2 28-8 5 2 0 15-4 3 1 2 13-4
4.  Pelikan Niechanowo 13 24 7 3 3 25-16 2 1 2 10-9 5 2 1 15-7 1 3 1 0 0 3-2
5.  Lech II Poznań 13 24 7 3 3 29-9 5 1 1 24-6 2 2 2 5-3 1 0 0 0 1 2-3
6.  Start Warlubie 13 20 5 5 3 17-14 3 2 1 8-6 2 3 2 9-8
7.  Polonia Środa Wielkopolska 13 18 5 3 5 17-15 5 1 1 12-5 0 2 4 5-10
8.  Unia Swarzędz 13 16 4 4 5 19-22 3 2 2 12-10 1 2 3 7-12 1 3 1 0 0 3-0