Podsumowanie sezonu 2022. Sukcesów nie brakowało!

2022-10-23

Wspaniały sezon drużyna Orła odjechała w roku 2022. Przed sezonem nikt nie stawiał gnieźnian w gronie faworytów ligi. Na papierze o złoto miały bić się ekipy z Wrocławia, z mistrzem świata w składzie i Torunia, który wzmocnił gnieźnianin Arek Szymański.

Bardzo dobre zimowe przygotowania, przedsezonowe sparingi, szybki rozwój młodych zawodników spowodował, że już u progu sezonu zawodnicy Orła błyszczeli wysoką formą. Udowodnili to Paweł Kozłowski i Mikołaj Menz, którzy zajęli dwa pierwsze miejsca w Kryterium Asów.

W pierwszej kolejce gnieźnianie pokonali na wyjeździe naszpikowaną gwiazdami drużynę Szarży Wrocław. Szybko u boku trenera Puka rozwijał się młodzieżowiec Szymon Rząd, który z meczu na mecz jechał coraz lepiej, a także 15-letni Arkadiusz Graczyk. Drużyna Orła, rozbijając u siebie Anioły z Torunia, stała się faworytem ligi i kroczyła od zwycięstwa do zwycięstwa.

Po drodze Orzeł wygrał prestiżowy Drużynowy Puchar Polski oraz Puchar Polski Drużyn Mieszanych uczynił to drugi raz z rządu, a duża w tym zasługa Łukasza Łanieckiego, który po ciężkiej kontuzji w 2021 roku wrócił na tory i zbudował mocną formę.

Kolejne medale gnieźnianie zdobyli w konkurencji parowej – złoto w juniorach i trzy medale srebrne w kadetach, młodzieżowcach i weteranach. W mistrzostwach Europy Mikołaj Menz zdobył srebrny medal w kategorii Junior a Paweł Kozłowski brąz w kategorii Open i srebro w kategorii Weteran. Paweł Kozłowski, Mikołaj Menz i Arkadiusz Graczyk zostali powołani do kadry Polski i wywalczyli z nią srebro. Paweł w open, a Mikołaj i Arek w juniorach.

Rundę zasadniczą gnieźnianie zakończyli na pierwszym miejscu w tabeli z tylko jedną porażką. Indywidualne Mistrzostwa Polski to ponownie popis Mikołaja Menza (złoto w kategorii U18 i U23), Arka Graczyka (brąz w kategorii U23) i Pawła Kozłowskiego (złoto w kategorii Open i Brąz w Weteranach). W półfinale play-off pokonaliśmy drużynę z Wrocławia (późniejszego brązowego medalistę).

Finałowy dwumecz o złoto był niezwykle wyrównany bowiem zarówno Toruń, jak i Gniezno wygrały swoje mecze na własnych torach, a o Mistrzostwie Polski decydowały małe punkty i ostatni bieg. Srebro w rozgrywkach o drużynowe mistrzostwo polski przed sezonem bralibyśmy w ciemno, ale z perspektywy całego sezonu jest ono dla Orła niestety sportowym niedosytem.

Koniec sezonu to medal brązowy w Indywidualnym Mistrzostwach Polski do 10 lat Kuby Nowaka i srebro Arkadiusza Graczyka do lat 16. Drużyna juniorów sięgnęła również po srebro w Drużynowych Mistrzostwa Polski a nasza „Stara Gwardia lat 90-tych” w kategorii Weteran zdobyła złote medale. Paweł Kozłowski na koniec roku wygrał cały cykl i zdobył Indywidualny Puchar Polski, a Arkadiusz Graczyk zajął trzecie miejsce w Pucharze Polski Kadetów.

Rok 2022 to także pierwszy sezon działania szkółki „Orzełki” pod skrzydłami trenera Dawida Zachmyca. Jego podopieczni awansowali do finału rozgrywek o mistrzostwo Polski, kończąc go na 4. miejscu, a w konkurencji parowej Julian Ambrożak, Emil Kozłowski i Nikodem Łaniecki zdobyli srebrne medale. Orzeł Gniezno dziękuje wszystkim kibicom, za doping i wspieracie, do zobaczenia w sezonie 2023.

Podziękowania należą się również rodzicom za zaangażowanie w rozwój akademii speedrowerowej, jak i oczywiście wszystkim sponsorom, którzy tradycyjnie nie zawiedli.