Pogoń zmiotła Lecha w Szczecinie

2023-10-02

Na mecz 10. kolejki piłkarskiej ekstraklasy zespół Lecha Poznań wyjechał do Szczecina, gdzie w niedzielę, 1 października, był podejmowany przez tamtejszą Pogoń.

Po wysokim zwycięstwie na Rakowem Częstochowa lechici z dużymi nadziejami jechali na Pomorze. Tymczasem doznali bardzo bolesnej porażki. W 17. minucie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Kamila Grosickiego w kierunku bramki uderzył głową   Fredrik Ulvestad..Piłka odbiła się od poprzeczki, a następnie od okolicy linii bramkowej. Sędzia przez moment wahał się, ale ostatecznie uznał gola dla gospodarzy.  Kwadrans później było już 2:0  Fredrik Ulvestad dośrodkował z prawej strony boiska tuż sprzed linii końcowej na jedenasty metr do  Alexandra Gorgona, który strzałem z woleja pod poprzeczkę pokonał Bartosza Mrozka.  W 39. minucie na 3:0 podwyższył Wahan Biczachczjan, który wykorzystał delikatne podanie w prawo od Fredrika Ulvestada  pokonując Bartosza Mrozka celnym strzałem w kierunku dalszego słupka. Takim rezultatem zakończyła się pierwsza połowa spotkania. W drugiej gospodarze nadal dominowali. W 47. minucie trójkowy atak gospodarzy zakończył strzałem z lewej strony Leonardo Koutris.  Jego uderzenie zostało sparowane przez Bartosza Mrozka, ale piłka trafiła do  Kamila Grosickiego, który strzałem głową z czwartego metra podwyższył na 4:0. Poznanianie nie zdołali nawet zdobyć honorowego gola, chociaż w 73. minucie Mikael Ishak strzałem z linii pola karnego trafił do bramki rywali. Gol nie został jednak uznany, ponieważ kapitan Lecha był na pozycji spalonej. Już w doliczonym czasie gry lechitów dobił Mariusz Fornalczyk, który  otrzymał  idealne prostopadłe podanie z głębi boiska i w sytuacji „sam na sam”  pokonał  Bartosza Mrozka ustalając wynik meczu na 5:0.

Pogoń Szczecin - Lech Poznań 5:0 (3:0)

Pogoń - Fredrik Ulvestad 17', Alexander Gorgon 33', Wahan Biczachczjan 39', Kamil Grosicki 47', Mariusz Fornalczyk 90'

Sędziował: Damian Sylwestrzak z Wrocławia