Polacy pokonali Włochów i meldują się w półfinale mistrzostw Europy!

2021-08-19

W środę, 18 kwietnia, odbyły się ostatnie mecze grupowe Mistrzostw Europy II Dywizji w hokeju na trawie mężczyzn, które rozgrywane są na Stadionie im. Alfonsa Flinika przy ul. Sportowej 5 w Gnieźnie.

Reprezentacja Polski zajmująca trzecią pozycję w tabeli grupy A musiała wygrać ostatni mecz z Włochami, aby wywalczyć awans do półfinału mistrzostw. Podopieczni trenera Dariusza Rachwalskiego przystąpili do tego spotkania bardzo zdeterminowani i od początku zepchnęli rywali do defensywy. Systematyczne ataki Biało-Czerwonych zaowocowały pod koniec pierwszej kwarty objęciem prowadzenia.  Idealne podanie z prawego skrzydła na dziesiąty metr otrzymał Mikołaj Głowacki i mając sporo miejsca w półkolu strzałowym huknął potężnie bekhendem pokonując Francesco Mirottę.  Na początku drugiej kwarty Włosi ruszyli do odrabiania strat, ale Polacy dobrze grali w defensywie szukając kolejnych okazji w kontratakach. Tuż przed zakończeniem pierwszej połowy Biało-Czerwoni egzekwowali karny strzał rożny.  Uderzenie Wojciecha Rutkowskiego obronił wprawdzie Francesco Mirottę, ale przy dobitce podającego wcześniej piłkę z linii końcowej boiska Gracjana Jarzyńskiego bramkarz reprezentacji Włoch był już bezradny. Do przerwy Polacy prowadzili 2:0. Po zmianie stron podopieczni trenera Dariusza Rachwalskiego grali już bardziej zachowawczo głównie starając się bronić korzystnego rezultatu. Włości walczyli ambitnie, ale zdarzały im się też faule stąd zielona kartka dla Juana Ortegi w trzeciej i Juliana Montone pod koniec czwartej kwarty. Młody Polski zespół zaprezentował więcej boiskowej dojrzałości w starciu ze starszymi rywalami z reprezentacji Włoch i zapewnił sobie awans do fazy półfinałowej Mistrzostw Europy II Dywizji. Oznacza to jednocześnie, że Biało-Czerwoni uzyskali prawo gry w eliminacjach mistrzostw świata.

W innych środowych meczach Szkocja pokonała w grupie B Szwajcarię 6:0,  a Ukraina mimo prowadzenia przegrała z Austrią 1:2. W grupie A, w której występują Polacy Irlandia  wysoko wygrała z Chorwacją 6:0.

W tej sytuacji w spotkaniach półfinałowych w najbliższy piątek, 20 sierpnia,  o g. 14:45  Irlandia zmierzy się ze Szkocją, a o g. 17 Austria walczyć będzie z Polską. Wcześniej odbędą się mecze drużyn walczących o miejsce 5. (premiowane awansem do eliminacji mistrzostw świata). O g. 10:15 Chorwacja zagra ze Szwajcarią, a o g. 12:30 Włochy z Ukrainą.

Radosław Kossakowski / foto  Rafał Mikuła (fotogaleria)