Polacy przegralli walkę o finał w dramatycznej serii karnych zagrywek

2021-08-20

W piątek, 20 sierpnia, na Stadionie im. Alfonsa Flinika przy ul. Sportowej w Gnieźnie rozegrane zostały spotkania półfinałowe Mistrzostw Europy II Dywizji w hokeju na trawie mężczyzn.

Jako pierwsze zmierzyły się zespoły Irlandii i Szkocji. Faworyzowani Irlandczycy prowadzili po pierwszej kwarcie 1:0, a na początku drugiej zdobyli kolejną bramkę. Do przerwy było 2:1, ale w drugiej połowie to Szkoci byli skuteczniejsi i ostatecznie zwycięzcy polskiej grupy eliminacyjnej przegrali to spotkanie 2:3.

Jeszcze bardziej wyrównany przebieg miał mecz Polaków z Austriakami, chociaż w ostatniej kwarcie rywale dominowali starając się zdobyć zwycięskiego gola. Nie zdołali jednak tego zrobić i o awansie do finału decydowały karne zagrywki. W pierwszej kolejce swoje szanse wykorzystali Fabian Unterkircher i Jacek Kurowski. W następnej Leon Thornblom pokonał Macieja Pacanowskiego, a Gracjan Jarzyński został sfaulowany przez bramkarza Austrii. W tej sytuacji podyktowany został rzut karny. Jego egzekutorem był Michał Kasprzyk, który jednak trafił tylko w słupek bramki rywali. W trzeciej kolejce Maciej Pacanowski zdołał obronić jednak strzał Dominica Uhera,  a Robert Pawlak pokonał Mateusza Szymczyka i było 2:2. Kiedy po chwili polski bramkarz zatrzymał atak Fulopa Lasonciego wydawało się, że Biało-Czerwoni obejmą prowadzenie. Niestety, bez przekonania swoją akcję przeprowadził Jakub Chumeńczuk i nie zdołał zdobyć bramki. W ostatniej kolejce skuteczny był Daniel Frochlich, a Tomasz Bembenek nie zagroził specjalnie Mateuszowi Szymczykowi i ostatecznie Polacy przegrali karne zagrywki 2:3. W tej sytuacji w finale gnieźnieńskiego turnieju Austriacy zagrają ze Szkotami (sobota - g. 16), a Polacy w walce o brązowy medal zmierzą się z Irlandią (g. 13:45).

W piątkowych meczach o miejsca 5.-8. Chorwacja przegrała 0:4 ze Szwajcarią, a Włochy pokonały Ukrainę 1:0. W sobotę o g. 9 Włochy zagrają ze Szwajcarią o 11:15 Chorwacja zmierzy się z Ukrainą.

Zakończenie mistrzostw Europy w Gnieźnie w sobotę ok. g 17:30.

Radosław Kossakowski / foto  Rafał Mikuła (fotogaleria)