Polacy tuż za podium mistrzostw Europy

2021-08-21

W sobotę, 21 sierpnia, dobiegły końca Mistrzostw Europy II Dywizji w hokeju na trawie mężczyzn. Zmagania wygrała reprezentacja Austrii, a Polacy uplasowali się na czwartej pozycji.

Zanim rozegrano spotkania finałowe na Stadionie im. Alfonsa Flinika przy ul. Sportowej zmierzyły się drużyny walczące o utrzymanie w II dywizji. Włosi zremisowali ze Szwajcarami 2:2,  a Ukraińcy pokonali Chorwatów 5:3.

W meczu o 3. miejsce Polacy zmierzyli się z Irlandczykami, którzy dość niespodziewanie przegrali półfinał z reprezentacją Szkocji. Na inaugurację mistrzostw Biało-Czerwoni byli bliscy remisu z Irlandią, która jednak w końcówce rozstrzygnęła mecz na swoją korzyść. Rewanż w walce o brąz także Polakom nie wyszedł. Irlandczycy od początku dominowali i  po pierwszej kwarcie prowadzili dwiema bramkami po trafieniach Kevina Odei i Benjamina Walkera. Z upływem czasu gra wyrównała się ale do przerwy nadal było 0:2. Po zmianie stron Polacy zdobyli kontaktowego gola, kiedy to karny strzał rożny wykorzystał Wojciech Rutkowski. Niestety, trzy minuty później na 1:3 z "krótkiego rogu" podwyższył Shane O'Donoghue. Pod koniec trzeciej kwarty gospodarze turnieju zdobyli drugą bramkę, kiedy to egzekwowali kolejny karny strzał rożny. Tym razem na listę strzelców wpisał się kapitan polskiego zespołu - Jacek Kurowski. W ostatniej odsłonie spotkania Polacy starali się doprowadzić do remisu, ale to rywale przeprowadzając składny kontratak prawym skrzydłem na trzy minuty  przed zakończeniem spotkania przesądzili jego losy, a czwartą bramkę zdobył Kevin Odea. Dariusz Rachwalski, trener Polaków w końcówce zdecydował się zastąpić bramkarza jedenastym zawodnikiem. Dodatkowo Irlandczycy grali w osłabieniu po żółtej kartce dla Jeremiego Duncana. Niestety, Biało-Czerwoni nie zdołali zdobyć choćby kontaktowego gola i ostatecznie przegrali to spotkanie 2:4 zajmując czwarte miejsce w turnieju.

W meczu finałowym Austria zmierzyła się ze Szkocją. Początkowo to Szkoci dominowali, ale prowadzenie objęli dopiero w trzeciej kwarcie dzięki trafieniu Struana Walkera z "krótkiego rogu". Austriacy wyrównali na osiem minut przed zakończeniem meczu, kiedy to rzut karny wykorzystał Dominic Uher. Remis 1:1 oznaczał, że konieczne będzie rozegranie serii karnych zagrywek. W nich minimalnie lepsi okazali się Austriacy zwyciężając 7:6.