Polskie Gran Derbi przy Łazienkowskiej na remis

2023-04-16

Hitem 28. kolejki piłkarskiej ekstraklasy był rozegrany w niedzielę, 16 kwietnia, mecz Legii Warszawa z Lechem Poznań. Emocji przy Łazienkowskiej nie brakowało, ale z remisu 2:2 najbardziej ucieszyli się... w Częstochowie.

Na początku  spotkania gospodarze ruszyli zdecydowanie do ataku, co szybko zaowocowało objęciem prowadzenia. W 13. minucie  prawym skrzydłem popędził Paweł Wszołek, który tuż przed linią końcową  dośrodkował w pole karne, a  zamykający akcję z lewej strony Tomas Pekhart na wślizgu, czubkiem lewego buta, tuż przy słupku wbił piłkę do bramki Lecha. Gospodarze starali się podwyższyć prowadzenie, ale  strzał Bartosza Kapustki w 19. minucie  z czternastego metra był zbyt słaby, a cztery minuty później Filip Mladenović uderzył silnie z ostrego kąta lewą nogą, ale piłka minęła dalszy słupek bramki gości. Poznanianie w pierwszej połowie stworzyli tylko jedną groźną akcję.  W 29. minucie Mikael Ishak zbiegając z prawej strony znalazł się w sytuacji „sam na sam” z  Dominikiem Hładunem,  ale uderzył prosto w bramkarza gospodarzy. Pierwsza połowa meczu została przedłużona aż o 8 minut, a to dlatego, że na początku meczu aż dwóch sędziów liniowych doznało kontuzji i musiano wprowadzić dublerów. Do przerwy było 1:0, a w szatni Lecha zapewne gorąco, bo po zmianie stron goście zagrali wreszcie jak na obrońców tytułu przystało. W 47. minucie po dośrodkowaniu z prawego skrzydła Radosława Murawskiego zrobiło się spore zamieszanie w polu karnym gospodarzy. Piłkę głową próbował uderzyć Mikael Ishak, ale ostatecznie z piątego metra  półwolejem przymierzył  Afonso  Sousa doprowadzając do remisu 1:1. W 69. minucie Portugalczyk znów przytomnie zachował się w polu karnym. Na trzynastym metrze, wykorzystując zagranie z prawej strony od Alana Czerwińskiego, uderzył silnie z półobrotu pod spojenie słupka z poprzeczką. Lechici starali się pójść za ciosem, ale  dwóch dogodnych do podwyższenia prowadzenia sytuacji nie wykorzystał Adriel Ba Loua.  A, że niewykorzystane sytuacje się mszczą, to gospodarze zdołali doprowadzić do remisu. W  87. minucie legioniści zaatakowali lewym skrzydłem. W końcowej fazie akcji Maciej Rosołek dośrodkował na piąty metr, a wbiegający tam Paweł  Wszołek delikatnie zmienił kierunek lotu piłki pokonując Filipa Bednarka i ustalając wynik meczu na 2:2. Z takiego rezultatu najbardziej ucieszono się zapewne w Częstochowie, gdzie tamtejszy Raków jest coraz bliższy zdobycia mistrzostwa Polski mając już 8 punktów przewagi nad Legią i 9 nad Lechem.

Legia Warszawa  - Lech Poznań  2:2 (1:0)