Polskie Gran Derbi rozstrzygnął kontrowersyjny rzut karny

2018-03-04

W hicie 26. kolejki piłkarskiej ekstraklasy Legia Warszawa podejmowała Lecha Poznań. Spotkanie rozegrane w niedzielę, 4 marca, na stadionie przy ul. Łazienkowskiej, przyciągnęło na trybuny, mimo sporego mrozu niemal 23 tysiące widzów, którzy obserwowali wyrównany mecz, zakończony zwycięstwem gospodarzy 2:1. Decydującego o wygranej gola legioniści zdobyli wykorzystując kontrowersyjny rzut karny 4 minuty przed upływem podstawowego czasu gry.

Poznanianie źle weszli w ten mecz. Już w 2. minucie  dali się zaskoczyć i dość łatwo stracili gola. William Remy zagrał z linii środkowej aż przed pole karne do wbiegającego między dwóch obrońców Lecha Marko Vesovicia.  Reprezentant Czarnogóry w sytuacji  „sam na sam” pokonał Jasmina Buricia i gospodarze objęli prowadzenie. Kolejorz stopniowo podnosił się po stracie i w 15. minucie miał pierwszą dobrą szansę na wyrównanie.  Do dośrodkowania z rzutu rożnego najwyżej wyskoczył  Nikola Vujadinović strzelając ładnie głową, ale Arkadiusz Malarz zdołał wygarnąć piłkę ręką z linii bramkowej. Dziesięć minut później Radosław Majewski dośrodkowywał niemal z prawego narożnika boiska w pole karne, ale piłka zmierzała pod poprzeczkę, a Malarz z niemałym trudem zdołał jedną ręką przenieść ją nad bramkę. Z kolei w 30. minucie bliscy podwyższenia prowadzenia byli gospodarze. Kasper Hamalainen zagrał z lewej strony boiska na piąty metr do  Miroslava Radovicia, a ten uderzył piłkę głową. Futbolówka odbiła się od poprzeczki i słupka i  wróciła na pole bramkowe. W końcówce pierwszej połowy tempo meczu wyraźnie spadło i do przerwy Legia prowadziła 1:0. Po zmianie stron natomiast wyraźnie do ataku ruszyli poznanianie. Lech zepchnął rywali do defensywy, ale początkowo nie mógł poważnie zagrozić bramce gospodarzy. Dopiero w  63. minucie piłkarze piękną, indywidualną akcję przeprowadził  Mihai Radut.  Rumun popisując się efektownym dryblingiem wszedł w pole karne i kiedy wydawało się, że sam zdecyduje się na strzał  odegrał do  Christiana Gytkjaera  który  z bliska posłał piłkę do bramki. Lechici starali się pójść za ciosem. Już w kolejnej akcji dogodną sytuację miał Radosław Majewski strzelając jednak z linii pola karnego tuż obok słupka. W odpowiedzi gospodarze przeprowadzili szybki kontratak. Prostopadłe podanie od Kaspra Hamalainena otrzymał Michał Kucharczyk, ale będąc w sytuacji „sam na sam” z Jasminem Buriciem strzelił z około jedenastu metrów minimalnie obok dalszego słupka. Pod koniec meczu aktywny przed bramką rywali był Radosław Majewski, ale Arkadiusz Malarz dwukrotnie obronił jego uderzenia. Decydującą o losach meczu okazała się sytuacja, w której Wołodymyr Kostewycz walcząc o piłkę z Krzysztofem Mączyńskim ledwo zauważalnie dotknął  opadającej futbolówki czubkiem palców nie zmieniając w żaden sposób kierunku lotu piłki, którą opanowywał już warszawianin. Sędzia Marciniak nie miał jednak żadnych wątpliwości i wskazał na jedenasty metr. Rzut karny pewnie wykorzystał Michał Kucharczyk. W doliczonym czasie gry Lech rzucił się do ataku chcąc przynajmniej wyrównać. Najbliższy tego był Maciej Gajos. Już  w piątej minucie doliczonego czasu gry kapitan Lecha egzekwował  rzut wolny.  Piłka po jego uderzeniu musnęła mur i poszybowała tuż obok spojenia słupka z poprzeczką, a po chwili sędzia zakończył ten mecz.

Legia Warszawa - Lech Poznań 2:1 (1:0)

Legia - Marko Vesović - 1 (2’), Michał Kucharczyk - 1(87’- k)