Pomysły pomocne podczas tworzenia domowej siłowni

2020-12-21

Jeżeli dysponujemy wolną przestrzenią w domu lub w mieszkaniu możemy wziąć pod uwagę urządzenie domowej siłowni. Pomieszczenie tego typu nie musi wcale być ogromnym salonem, a odpowiednio zaaranżowane – pozwoli oszczędzić czas na dojazdy. Koszt karnetów, czasami nawet kilku w przypadku więcej niż jednej osoby korzystającej z tego typu udogodnień, jednorazowo jest może niższy, ale przy regularnym korzystaniu z siłowni domowej może zwrócić się po pewnym czasie. Po jakim?

To kwestia bardzo indywidualna. Wszystko zależy bowiem od kosztów sprzętu w jaki zainwestujemy do domu oraz od porównania ich z wysokością funduszy przeznaczanych na regularne ćwiczenia poza domem. Niemniej – swoje znaczenie mają tutaj także kwestie inne, niż materialne, które często cenimy sobie wyżej. Dla niektórych osób możliwość ćwiczenia w domowym zaciszu, na przykład przy ulubionej muzyce, może okazać się o wiele bardziej cenna. Wyposażenie domowej siłowni może być bardzo różne. Zarówno skromne, jeżeli komuś zależy jedynie na przykład szczególnie na pracy w obrębie jakiejś konkretnej partii ciała, może być również „na wypasie”, czyli takie, przy których profesjonalna siłownia po prostu blednie i staje się nieciekawa.

 

Jak się do tego zabrać?

 

Najpierw naturalnie wypadałoby zorientować się jaką rzeczywiście powierzchnią dysponujemy. Następnie – sprawdźmy dokładnie możliwości jego wentylacji. To kluczowa sprawa wszędzie tam, gdzie pocimy się a jednocześnie potrzebujemy swobodnie oddychać. To, że pomieszczenie jest kilkumetrowe może nie być taką przeszkodą jak to, że próba urządzenia domowej siłowni ma miejsce chociażby w zaadaptowanym na nią schowku na szczotki, gdzie wentylacja jest praktycznie żadna. Tak samo małe pomieszczenie solidnie wietrzone oraz z dobrym systemem wentylacji będzie natomiast znakomite.

 

Siłownia w mieszkaniu to także dobry pomysł

 

Wydawać mogłoby się, że własną, małą siłownię najlepiej urządzić w wolnostojącym domu. Jednak jeżeli dysponujemy dobrze wentylowanym mieszkaniem oraz wolnym pomieszczeniem – czemu nie? Wcale nie oznacza to, że będzie miała mniejszy potencjał niż ta w wielkim domu. 

 

Domowa siłownia – co jeszcze ma znaczenie

 

Oprócz wspomnianej wentylacji, która jest naturalnie priorytetem, istotnym aspektem jest zabezpieczenie podłogi. Ważne jest, aby była antypoślizgowa oraz odporna na potencjalne uszkodzenia. W końcu w siłowni korzystamy z różnych sprzętów, których upuszczenie może okazać się katastrofalne dla niektórych materiałów, z jakich często powstają podłogi w innych pomieszczeniach. Tutaj na przykład sprawdzą się specjalne gumowe panele na podłogę. Są łatwe w samodzielnym montażu i naprawdę stosunkowo niedrogie.

 

Jaki sprzęt do domowej siłowni jest najbardziej odpowiedni i ile to kosztuje

 

To pytanie samo w sobie może wydawać się proste. Jednak jak często bywa w takich przypadkach – odpowiedź na nie będzie już o wiele bardziej złożona. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb jej użytkowników. Należy również wziąć pod uwagę, że siłownia profesjonalna, jako przedsiębiorstwo, często nie musi szukać przesadnych oszczędności podczas zakupu kolejnych urządzeń. Osoba prywatna ma określony budżet i będzie prawdopodobnie bardziej kalkulowała stosunek ceny do jakości sprzętu. Na szczęście jego wybór jest stosunkowo szeroki i każdy znajdzie coś dla siebie. Kupując do domu można również pozwolić sobie na sprzęt niekoniecznie z najwyższej półki, ponieważ w klasycznej siłowni użytkowany on jest praktycznie bez przerwy. W domowym zaciszu jest znacznie mniej eksploatowany, a zatem – starczy na dłużej. Kiedy jednak koniecznie chcemy, aby wszystko w naszej siłowni było „z najwyższej półki” to aby dobrze zorganizować sobie budżet możemy podzielić go i w ten sposób, żeby stopniowo uzupełniać jej wyposażenie. Tworzenie siłowni w mieszkaniu może stać się procesem. Zawsze można modyfikować jej możliwości. Zacząć na przykład od jednej lub kilku uniwersalnych maszyn, na przykład od atlasa. Do tego zawsze dokupić można drobne akcesoria i już można zacząć korzystać ich potencjału. A ten, nawet w przypadku zwykłych hantli, wcale nie jest taki mały.

 

A może fitness?

 

Szczególnie panie docenią takiego rodzaju gadżety i pomieszczenie do ćwiczeń, gdzie mogą znaleźć czas tylko dla siebie i oddawać się ulubionej gimnastyce bez nieustającego towarzystwa pozostałych członków rodziny. W końcu aktywna i szczęśliwa mama na pewno będzie miała dla Was więcej czasu i dobrej energii. 

 

Bądźmy elastyczni

 

Takie własne pomieszczenie do ćwiczeń w domu pozwala godzić różne potrzeby. Może stanowić pole do aktywnego treningu, ale także spokojne pomieszczenie, gdzie można oddawać się chociażby medytacji. Przy okazji uelastyczniając swoje ciało, dzięki matom i innym akcesoriom do jogi  Zwłaszcza, że kolejne skomplikowane asany na środku salonu mogą nie tylko przeszkadzać innym, ale także – stanowić ryzyko dla delikatnych sprzętów mieszczących się wokół. Siłownia w mieszkaniu może pełnić wiele funkcji, jednak najlepiej skontaktować się z fachowcami, którzy pomogą nam dobrać odpowiedni sprzęt do naszych potrzeb i warunków. A jest w czym wybierać...

 

artykuł sponsorowany





treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,pomysly-pomocne-podczas-tworzenia-domowej-silowni.html