Rafał Okoniewski nowym żużlowym królem Gniezna

2015-09-05

W sobotę, 5 września, na torze przy ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie rozegrane zostały Międzynarodowe Indywidualne Mistrzostwa Nice Polskiej Ligi Żużlowej „O Koronę Bolesława Chrobrego - Pierwszego Króla Polski". Impreza była w tym roku dwukrotnie przekładana. Ostatecznie nawiązujący do średniowiecznej historii turniej, organizowany od ośmiu lat przez działaczy Startu, został przeprowadzony w nowej formule jako indywidualne mistrzostwa NICE PLŻ. Jednym z faworytów zmagań był broniący tytułu Patryk Dudek. Zawodnik Falubazu Zielona Góra wygrał zresztą rundę zasadniczą i wydawało się, że będzie pierwszym żużlowym królem Gniezna, który zdoła obronić koronę. W biegu finałowym zajął jednak dopiero czwarte miejsce, a na nowego władcę koronowany został Rafał Okoniewski.

Przed rozpoczęciem zmagań żużlowców odbyła się uroczysta prezentacja zawodników poprzedzona pokazem Grupy Widowisk Historycznych COMES, która zaprezentowała aranżacje walk średniowiecznych wojów. W powozie zaprzężonym w parę koni rundę honorową wokół stadionu odbył panujący król Patryk Dudek, a kiedy po raz ostatni zasiadł on na tronie, w asyście wojów i pięknych dam, zaprezentowani zostali pretendenci do korony. Z założenia prawo do startu w turnieju miało otrzymać po dwóch czołowych zawodników z każdej drużyny NICE PLŻ (po zakończeniu rundy zasadniczej rozgrywek). Ostatecznie jednak w składzie znalazło się aż czterech zawodników z Ekstraligi, co i tak nie przyciągnęło na trybuny zbyt dużej liczby kibiców (w porównaniu z poprzednią edycją było ich o połowę mniej). Początek zmagań z pewnością nie mógł zachwycić zgromadzonych. Dość twarda nawierzchnia spowodowała, że o kolejności decydował głównie moment startowy. Dopiero w wyścigu VIII doszło do bardziej emocjonującej rywalizacji. Po starcie prowadził Patryk Dudek, ale na drugim okrążeniu wyprzedził go Krzysztof Buczkowski. Kontratak obrońcy tytułu był jednak błyskawiczny i skuteczny. Wychowanek Falubazu nie poradził sobie natomiast w kolejnym wyścigu z Tobiaszem Musielakiem, który skutecznie zaatakował panującego króla na początku drugiego okrążenia i nie oddał prowadzenia aż do mety. Swą królewskość i aspiracje do obrony tytułu Patryk Dudek potwierdził najdobitniej w wyścigu XV, w którym początkowo jechał na trzeciej pozycji. Najpierw jednak dość szybko wyprzedził Rafała Okoniewskiego, a na początku ostatniego okrążenia zdecydowanym, odważnym atakiem przy bandzie również Sebastiana Ułamka. Panujący król zdecydowanie wygrał zmagania w rundzie zasadniczej, choć po pierwszych trzech kolejkach startów jedynym zawodnikiem bez starty punktów był Andriej Kudriaszow. Rosjanin ostatecznie nie zdołał jednak awansować do finału zajmując ostatnie miejsce w wyścigu barażowym. Bezpośredni awans do finału, przy identycznym dorobku 12 punktów, przegrał w rywalizacji z Hansem Andersenem w wyścigu XVI. Rzutem na taśmę miejsce w barażu zapewnił sobie Andrzej Lebiediew. Łotysz zawsze chwalił sobie gnieźnieński tor i radził sobie na nim zazwyczaj znakomicie. Tym razem jednak początku zmagań nie mógł zaliczyć do udanych. Po czterech kolejkach startów miał w dorobku zaledwie 5 punktów. Zwyciężył dopiero w ostatnim wyścigu rundy zasadniczej i dało mu to możliwość występu w barażu, w którym zajął drugie miejsce tuż za Rafałem Okoniewskim, a przed Krzysztofem Buczkowskim i Andriejem Kudriaszowem. Przed wyścigiem finałowym sędzia bardzo długo nie zwalniał taśmy. Wojnę nerwów wygrał Rafał Okoniewski, który w odpowiednim momencie wystrzelił jak z procy. Patryk Dudek wyraźnie został na starcie i po dwóch okrążeniach praktycznie zrezygnował z walki. Rafał Okoniewski powiększał przewagę i wygrał wyprzedzając rywali o co najmniej 30 metrów. O drugie miejsce Andrzej Lebiediew próbował walczyć z Hansem Andersenem - ostatecznie jednak bez powodzenia. Duńczyk stanął zatem na drugim miejscu podium, a Łotysz był trzeci.