Remis w pierwszym sparingu w Turcji

2020-01-22

Od niedzieli. 19 stycznia, zespół Lecha Poznań przebywa na obozie w tureckim Belek. W środę. 22 stycznia, Kolejorz rozegrał tam pierwsze spotkanie sparingowe remisując z wiceliderem ligi rumuńskiej - Astrą Giurgiu 0:0.

Pierwsze minuty spotkania upłynęły pod znakiem walki obu drużyn w środkowej strefie boiska. W kolejnych lechici przejęli jednak inicjatywę i coraz częściej gościli pod polem karnym rywali. Pomimo trzech rzutów rożnych poważne zagrożenie w "jedenastce" Rumunów stworzyli dopiero po upływie kwadransa od inaugurującego gwizdka sędziego. Jakub Kamiński posłał dośrodkowanie do Christiana Gytkjaera, który wyprzedził jednego z obrońców, lecz jego strzał głową nie znalazł drogi do bramki. Chwilę później golkipera gości próbował zaskoczyć Kamil Jóźwiak.

Lechici się rozpędzali, lecz mieli problem z finalizacją akcji. W 27. minucie Karlo Muhar skierował co prawda piłkę do siatki, jednak sędzia dopatrzył się w tej sytuacji faulu. Pomimo kolejnych prób, w tym dobrej sytuacji, w której znalazł się duński napastnik, zawodnikom trenera Dariusza Żurawia nie udało się udokumentować swojej przewagi w pierwszej połowie. Po przerwie na placu gry zobaczyliśmy zupełnie inny skład niebiesko-białych.

Odważnie drugą część spotkania rozpoczęli piłkarze rumuńskiego ekstraklasowca. Nie oznacza to jednak, że poznaniacy nie szukali swoich szans. W 64. minucie czujność Karola Szymańskiego sprawdził jeden z rywali. Chwilę później próbą z dystansu odpowiedział Mateusz Skrzypczak. Od tego momentu lechici coraz częściej pojawiali się pod polem karnym rywali. Kwadrans przed końcem starcia z obrońcami Astry "zatańczył" Juliusz Letniowski, lecz jego strzał został zablokowany. Świetnej sytuacji, wykreowanej przez Jakuba Modera, nie wykorzystał również Bartosz Bartkowiak.

Im bliżej końca meczu, tym bardziej obie drużyny się otwierały. Czujność do ostatniego gwizdka sędziego zachował Szymański, który uratował zespół przed utratą bramki w 87. minucie. Golkiper ubiegł zamiary napastnika Denisa Alibeca. Wynik nie uległ zmianie.

Lech Poznań - Astra Giurgiu 0:0

Lech Poznań (I połowa): Mickey van der Hart - Jakub Kamiński, Lubomir Šatka, Thomas Rogne, Volodymyr Kostevych - Kamil Jóźwiak, Karlo Muhar, Pedro Tiba, Tymoteusz Puchacz - Filip Marchwiński - Christian Gytkjaer

Lech Poznań (II połowa): Karol Szymański - Karol Smajdor, Tomasz Dejewski, Djordje Crnomarković, Jakub Niewiadomski - Jakub Karbownik, Mateusz Skrzypczak, Jakub Moder, Juliusz Letniowski - Bartosz Bartkowiak - Filip Szymczak

Astra Giurgiu (skład wyjściowy): David Lazar - Risto Radunovic, Daniel Graovac, Constantin Dima, Gabriel Simion, Denis Alibec, Ionut Biceanu, Ljuban Crepulja, Alexandru Dandea, Constantin Budescu, Julien Begue