Remis z Rosjanami

2016-01-20

Piłkarze Mistrza Polski rozegrali pierwszy sparing w zimowym okresie przygotowawczym. We wtorek, 19 stycznia, zmierzyli się z trzynastym zespołem ligi rosyjskiej - FK Ufa remisując 1:1. Bramkę dla Lecha z rzutu karnego zdobył Dawid Kownacki.

Kolejorz od sześciu dni trenuje w cypryjskiej miejscowości Ajia Napa. Dzień przed powrotem do Polski poznaniacy rozegrali sparing, który kończy pierwszą część przygotowań. Te koncentrowały się na przygotowaniu fizycznym. Podczas treningów lechici pracowali głównie nad wytrzymałością i siłą. Nie brakowało także ćwiczeń z piłkami.
Sztab szkoleniowy zdecydował się sprawdzić w czasie meczu kilku zawodników na nowychdla nich pozycjach. Na lewej obronie zagrał Dariusz Formella, a po przerwie na pozycji napastnika wystąpił Szymon Pawłowski. Po raz pierwszy w barwach Kolejorza zagrał pomocnik Sisi. W pierwszym zespole Lecha zadebiutowali również młodzi Kamil Jóźwiak i Tomasz Dejewski.
Podopieczni Jana Urbana od początku spotkania przejęli inicjatywę i zagrażali bramce rywali. Brakowało im jednak trochę szczęścia. W 13. minucie Dariusz Dudka zagrał do Macieja Gajosa, ale niepilnowany 25-latek nie opanował trudnej piłki. Po chwili defensywy pomocnik zagrał do Dawida Kownackiego, który zdecydował się na mocne uderzenie, lecz dobrze interweniował bramkarz FK Uda. Kilka minut później musiał jednak skapitulować.
Kolejorz zamknął Rosjan pod ich polem karnym. Rzut rożny z prawej strony pola karnego wykonywał Gergo Lovrencsics, a sędzia dopatrzył się faulu w szesnastce i wskazał na jedenasty metr. Do piłki podszedł Dawid Kownacki, który pewnie uderzył w lewy róg bramki i wyprowadził Lecha na prowadzenie.
Po zdobyciu bramki Kolejorz cofnął się na swoją połowę, a trzynasty zespół ligi rosyjskiej miał kilka okazji do pokonania Krzysztofa Kotorowskiego. Najpierw Rosjanie z bliska uderzyli nad poprzeczką, a potem bardzo dobrze pod własną bramką interweniowali stoperzy Paulus Arajuuri i Maciej Wilusz.
W drugiej części meczu Mistrz Polski odzyskał kontrolę nad meczem, ale miał problem z zaskoczeniem mocno cofniętych rywali. Lechici długo utrzymywali się przy piłce, rozgrywali ją, ale nie mieli wielu okazji do oddania strzału. Dużo problemów Rosjanom sprawiał jednak Szymon Pawłowski, którego piłkarze FK Ufa często faulowali.
Po jednej z takich sytuacji Kolejorz był blisko podwyższenia prowadzenia. Z lewej strony boiska dośrodkował piłkę w pole karne Karol Linetty, głową zgrał ją Kebba Ceesay, a strzelał, również głową, Tomasz Dejewski. Piłka po uderzeniu młodego obrońcy trafiła tylko w słupek. Po chwili 20-letni piłkarz ponownie uderzył, tym razem nogą, ale nad poprzeczką rosyjskiej bramki.
Rosjanie rzadko przedostawali się pod pole karne Kolejorza, ale gdy już to zrobili, udało im się wyrównać. FK Ufa sprawiało lechitom problemy przy stałych fragmentach gry. Po jednym z nich zamieszanie w szesnastce wykorzystał były zawodnik Lecha, Haris Handzić. Po chwili Bośniak znów groźnie uderzał, ale tym razem nad poprzeczką.
Kolejorz mógł ponownie wyjść na prowadzenie, ale brakowało mu szczęścia. Dobrą sytuację po jednym z rzutów wolnych miał Marcin Kamiński, który nie opanował piłki i tę przejęli rywale. Na strzały z dystansu decydowali się Tamas Kadar i Darko Jevtić, ale bramkarz FK Ufa nie dał się w żadnej z tych sytuacji zaskoczyć. Czujny do ostatniej minuty musiał być natomiast Krzysztof Kotorowski. W 90. minucie spotkania trzy metry przed jego bramką piłkę przejął Haris Handzić, ale nie zdążył uderzyć, bo 39-letni bramkarz Lecha pewnie interweniował. Jeszcze w doliczonym czasie gry Dariusz Formella był faulowany siedemnaście metrów od bramki rywali. Do piłki podeszli Darko Jevtić i Szymon Pawłowski. Na strzał zdecydował się ten drugi, ale uderzył obok słupka i ostatecznie mecz zakończył się remisem 1:1.

LECH POZNAŃ - FK UFA 1:1 (1:0)

Bramki: Dawid Kownacki (26'), Haris Handzić (68')

Lech Poznań: Krzysztof Kotorowski - Tomasz Kędziora (46. Kebba Ceesay), Maciej Wilusz (46. Tomasz Dejewski), Paulus Arajuuri (46. Marcin Kamiński, Dariusz Formella - Łukasz Trałka (46. Karol Linetty), Dariusz Dudka (46. Abdul Aziz Tetteh) - Gergo Lovrencsics (46.Tamas Kadar), Maciej Gajos (46. Darko Jevtić), Kamil Jóźwiak (46. Sisi) - Dawid Kownacki (46. Szymon Pawłowski).

FK Ufa: David Yourchenko (46. Andrey Lunev) - Vyacheslav Krotov (46. Aleksandr Katsalapov), Aleksey Nikitin , Denis Tumasyan, Pavel Alikin (46. Nikolay Safronidi) - Marcinho (46. Aleksandr Sukhov) , Ivan Paurević (46. Vladimir Zubarev), Dmitri Stotskiy (46. Semon Fomin), Oleksandr Zinchenko (46. Igor Bezdenezhnykh) - Sly (46. Marvin Pourie), Diego (46. Haris Handzić).