Robak „pożarł” Lecha w Szczecinie

2014-02-22

Bez trzech podstawowych zawodników wyjechał do Szczecina na mecz 23. kolejki T-Mobile Ekstraklasy zespół poznańskiego Lecha. Za żółte kartki pauzowali Karol Linetty, Łukasz Teodorczyk i Barry Douglas. Mimo tego osłabienia lechici jechali do Szczecina po zwycięstwo, tymczasem piłkarze Pogoni sprawili sporą niespodziankę zwyciężając aż 5:1, a bohaterem w zespole portowców był Marcin Robak, który zdobył wszystkie gole dla swego zespołu.

Pierwszy kwadrans wskazywał na wyraźną przewagę gości. Pogoń praktycznie nie zagroziła bramce Macieja Gostomskiego, ale kiedy w 15. minucie prawym skrzydłem popędził  Sebastian Rudol i dokładnie zagrał w pole karne do  Marcina Robaka, ten mimo próby oporu ze strony  Huberta z Wołąkiewicza umieścił piłkę w bramce. Reżyserem gry ofensywnej gospodarzy był pozyskany z krakowskiej Wisły Patryk Małecki, ale to nie on stał  się bohaterem spotkania. Po kolejnym kwadransie było już 2:0. Tym razem  ładną wrzutką z prawego skrzydła popisał się Japończyk Takafumi Akahoshi, a Marcin Robak przy biernej postawie obrońców Lecha po raz drugi wpisał się na listę strzelców. W 39. minucie zawodnik Pogoni wykorzystując rzut karny skompletował hat tricka. „Jedenastka” została podyktowana w dość kontrowersyjnych okolicznościach po faulu Huberta Wołąkiewicza na Mateuszu Lewandowskim. O ile w ogóle można było mówić o złamaniu przepisów przez kapitana Lecha, to decyzja arbitra była wyraźnie spóźniona, a żółtą kartką początkowo ukarany został niebiorący udziału w akcji Tomasz Kędziora. Kiedy wydawało się, że goście stopniowo przejmują inicjatywę i jeszcze przed przerwą zdołają zmniejszyć rozmiary porażki, w 44. minucie szybki kontratak przeprowadzili Takafumi Akohoshi i Takuya Murayama, zagrywając ostatecznie do Marcina Robaka, który ładnym strzałem głową ustalił wynik pierwszej połowy na 4:0. Cztery bramki zdobyte przez zawodnika Pogoni  w ciągu niespełna pół godziny robiły wrażenie, ale jak się później okazało nie było to ostatnie zdanie szczecińskiego napastnika. Po przerwie Lech zagrał już jednak zdecydowanie lepiej. Podopieczni trenera Mariusza Rumaka stworzyli kilka dogodnych do zdobycia bramek sytuacji, ale wykorzystali tylko jedną. W 57. minucie z lewego skrzydła w pole karne dośrodkował  Gergo Lovrencsics. Uderzenie Kaspera Hamalainena sparował Radosław Janukiewicz, ale dobitka wprowadzonego na początku drugiej połowy Dawida Kownackiego znalazła drogę do bramki. Tym samym młody poznański zawodnik zdobył pierwszego gola w rozgrywkach T-Mobile Ekstraklasy. Szkoda tylko, że w tak smutnych okolicznościach, bo kolejne akcje Lecha nie poprawiły rezultatu,  a w  73. minucie  Marcin Robak pogrążył faworyzowanych rywali zdobywając strzałem głową, po dośrodkowaniu Murayamy, piątego gola w tym spotkaniu i ustalając wynik meczu na 5:1.

Pogoń Szczecin - Lech Poznań 5:1 (4:0)

Pogoń - Marcin Robak - 5 (15’, 31’, 39’, 44’, 73’)