Sensacja we Włoszech! Pogrążony w kryzysie Lech pisze nową historię pokonując Fiorentinę!!!

2015-10-22

W czwartek, 22 października, w meczu 3. kolejki fazy grupowej Ligi Europy zespół Lecha Poznań zmierzył się we Florencji z liderem Serie A - Fiorentiną. Spotkanie zakończyło się sensacyjnym zwycięstwem Kolejorza, który mimo iż jest aktualnym mistrzem Polski zamyka tabelę ekstraklasy. Fiorentina przegrywała już 0:2, ale kończąc mecz w dziesiątkę zdołała zdobyć honorowego gola. Zwycięstwo Lecha we Florencji jest pierwszą wygraną polskiej drużyny we Włoszech w rozgrywkach o klubowe puchary europejskie.

Poznanianie operację Fiorentina rozpoczęli z dużymi kłopotami. Podopieczni Jana Urbana do Włoch mieli udać się w środę o g. 10.30. W wyczarterowanym samolocie podczas rutynowego przeglądu na lotnisku Ławica wykryto jednak usterkę i lot opóźniał się. Ostatecznie stwierdzono, że podstawiona zostanie inna maszyna, a wylot nastąpi w nocy. W tej sytuacji lechici zamiast na Stadio Artemio Franchi odbyli trening na własnym obiekcie. Odwołana została też konferencja prasowa z udziałem trenera Jana Urbana we Florencji (na co UEFA wyraziła zgodę). Nie było natomiast przyzwolenia europejskiej centrali na zmianę terminu meczu. W przypadku niestawienia się we Florencji lechitom groził walkower. Na szczęście przed północą Lech dotarł  do Florencji i przystąpił do meczu z Fiorentiną. Trener Urban zabrał do Włoch osiemnastu piłkarzy. Zabrakło wśród nich trzech podstawowych zawodników: Paulusa Arajuuriego, Szymona Pawłowskiego oraz pauzującego za kartki Karola Linetty'ego. Tak naprawdę mecz z liderem Serie A Lech rozpoczął w bardzo przemodelowanym zestawieniu. Szkoleniowiec gospodarzy - Paulo Sousa, także nie wystawił  w tym spotkaniu najbardziej optymalnego składu. Dla Fiorentiny priorytetowym w tym tygodniu będzie niedzielne starcie z Romą na szczycie Serie A. Dlatego między innymi cały mecz na ławce rezerwowych przesiedział Jakub Błaszczykowski.

Nerwowe początki wyprawy do Włoch nie zdeprymowały lechitów, a wręcz przeciwnie zmobilizowały ich do aktywnej, pełnej zaangażowania gry i sprawienia sensacji, jaką okazało się  niewątpliwie zwycięstwo nad faworyzowanym zespołem Fiorentiny. Na chłodno oceniając przebieg meczu trzeba jednak przyznać, że gospodarze zdecydowanie dominowali jeśli chodzi o prowadzenie gry i tworzenie sytuacji podbramkowych. Inna rzecz, że fioletowi byli tego dnia rażąco nieskuteczni. Już w  2. minucie Davide Astori był bliski zdobycia pierwszego gola, ale  poznanianie z poświęceniem zdołali wybić piłkę w sporym zamieszaniu. Co kilka minut napastnicy Fiorentiny Khouma Babacar i Giuseppe Rossi sprawdzali dyspozycję defensorów Lecha i Jasmina Burića, ale poza dobrymi (czasem szczęśliwymi interwencjami gości) często robili to bardzo nieskutecznie - strzelając obok bramki. Ustawiony defensywnie Lech w pierwszej połowie nie stworzył żadnej sytuacji zagrażającej bramce Fiorentiny.  Mało tego, pierwszą groźną akcję przeprowadzili w 65. minucie i od razu zdobyli gola. Wprowadzony dwie minuty wcześniej za kontuzjowanego Denisa Thomallę  Dawid Kownacki dostrzegł na prawym skrzydle Gergo Lovrencsicsa. Węgier popędził jak szalony i tuż sprzed linii końcowej zacentrował w pole karne do młodego napastnika Lecha, który w pełnym biegu trafił w piłkę niezbyt czysto, ale zdołał pokonać bramkarza gospodarzy. Podrażniona Fiorentina natychmiast ruszyła do odrabiania strat, ale mimo zamknięcia lechitów na ich połowie wciąż  raziła nieskutecznością, a w niektórych sytuacjach (jak po strzała Matiasa Vecino i Federico Bernardeschiego)  sporo szczęścia miał Jasmin Burić broniąc instynktownie w niemal ekwilibrystyczny sposób. Niestety, pech nie opuszczał także Lecha. Dawid Kownacki nie zdążył nacieszyć się jeszcze zdobyciem bramki, a po kwadransie gry ze względu na kontuzję musiał opuścić boisko. Zmiana sama w sobie była jednak szczęśliwa, bo w jego miejsce wprowadzony został Maciej Gajos, który już cztery minuty później podwyższył na 0:2. Gergo Lovrencics egzekwując rzut wolny z około 30 metrów zagrał w pole karne do Marcina Kamińskiego. Ten wycofał piłkę na dwunasty metr do Maciej Gajosa, który pokonał zasłoniętego Luigi Sepe. Gospodarze walczyli do końca. Nie zawsze robili to fair - między innymi czerwoną kartkę za brutalny atak na Dariusza Formellę otrzymał Ante Rebić. Wysiłki Fiorentiny zaowocowały zdobyciem honorowego gola. W 90. minucie, Giuseppe Rossi wykorzystał podanie Matiasa Fernandeza przy zbyt pasywnej postawie Tomasza Kędziory i pokonał Jasmina Buricia. Mimo przedłużenia meczu aż o pięć minut wynik nie uległ już zmianie i Lech stał się  autorem sporej sensacji we Włoszech. Teraz pora na odwrócenie niekorzystnej passy w ekstraklasie. Idealna ku temu okazja nadarzy się już w najbliższą niedzielę, kiedy to na stadionie przy Łazienkowskiej w Warszawie Lech zmierzy się z Legią.

ACF Fiorentina - Lech Poznań 1:2 (0:0)