Siódme miejsce Grzegorza Nowaka na Mistrzostwach Świata Niesłyszących w tenisie stołowym

2016-08-04

W dniach 18 -25 lipca w miejscowości Samsun w Turcji odbywały się Mistrzostwa Świata Niesłyszących w tenisie stołowym.

Termin rozgrywania zawodów wypadł  w trakcie napiętej sytuacji politycznej w Turcji. Właśnie z tego powodu na zawody nie dojechały niektóre reprezentacje., szczególnie z Azji. Do samego dnia rozpoczęcia nie było wiadomo , czy zawody się odbędą. W składzie Polskiej reprezentacji znalazł się zawodnik na co dzień reprezentujący Klub Sportowy „Stella Niechan” Gniezno – osiemnastoletni Grzegorz Nowak.

Największe szanse na wysokie miejsce, a nawet na medal była w turnieju drużynowym. Pechowe porażki 2:3 z gospodarzami Turcją i 2:3 z Indiami oraz pewne zwycięstwo 3:0 z Jemenem sprawiło , że nasza drużyna zajęła 7 miejsce. A mógł być nawet medal. Złoty medal wywalczyła reprezentacja Litwy.
W turnieju indywidualnym Grzegorz wygrał Ivanem Hribarem z Chorwacji 3:2, potem uległ HolitowiHasanowi z Bułgarii 1:3 i JaroslawowiHelusowi z Czech 0:3.  Natomiast grając w parze z Markiem Rutowskim w turnieju deblowy w meczu o awans do finałowej ósemki” przegrali z parą : Nicholas Gilmour-Roy Norton z Anglii 0:3.

W Mistrzostwach startowały reprezentacje z trzynastu krajów.
Dzięki miejsce w pierwszej ósemce turnieju drużynowego Polska reprezentacja uzyskała już awans Igrzyska Olimpijskie Głuchych, które odbędą się za rok również w Turcji. Igrzyska Olimpijskie Głuchych odbywają się co cztery lata, zawsze następnym roku po Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpiadzie. Tak więc Grzegorz w przyszłym roku będzie okazję występu po raz pierwszy na najważniejszej imprezie sportowej i w ten sposób również promować Gniezno.