Start w karnych zagrywkach przegrał finał I ligi!

2024-02-17

W sobotę, 17 lutego, w hali GOSiR przy ul. Sportowej 5 rozegrany został turniej finałowy I ligi hokeja halowego mężczyzn.

W zmaganiach wzięły udział 4 drużyny: Siemianowiczanka Siemianowice Śląskie, Pomorzanin II Toruń, Ósemka Tarnowskie Góry i Start Gniezno. W pierwszym meczu półfinałowym  Pomorzanin II Toruń pokonał  Ósemkę Tarnowskie Góry 8:0. Po dwie bramki zdobyli Krzysztof Zakszewski i Damian Mondrzejewski, a po jednej – Michał Dawid, Łukasz Kościelski, Karol Szyplik i Marcin Kuźba.  W  drugim półfinale  Start przegrywał z Siemianowiczanką Siemianowice Śląskie 1:2, ale jeszcze przed przerwą doprowadził do remisu, a ostatecznie zwyciężył 8:2. Po dwie bramki dla Startu zdobyli: Jan Wesołowski, Damian Szymański i Błażej Zieliński, a po jednej – Szymon Kosicki i Jakub Dąbrowski. Po jednym trafieniu w ekipie Siemianowiczanki zaliczyli: Mariusz Orzeł i Daniel Just. W tej sytuacji drużyny z Górnego Śląska zmierzyły się w meczu o III miejsce. Ekipa Siemianowiczanki od początku dominowała w tym spotkaniu  i zwyciężyła wyraźnie 11:2. Po trzy bramki dla zwycięzców zdobyli: Patryk Laksa i Kacper Witwicki , dwie - Dominik Turij, a po jednej Daniel Just, Mariusz Orzeł i Kamil Klim. Dla pokonanych po jednym trafieniu zaliczyli Adam Ziaja i Jakub Tomaszewski. W meczu finałowym, którego stawką był awans do przyszłorocznych rozgrywek Superligi zmierzyły się ekipy Pomorzanina II Toruń i Startu 1954 Gniezno. Spotkanie było bardzo zacięte i wyrównane. Do przerwy żadna z drużyn nie zdołała zdobyć bramki. Po zmianie stron pierwsi prowadzenie objęli torunianie dzięki trafieniu Marcina Kuźby. Szybko wyrównał jednak Szymon Kosicki. Ten sam zawodnik pod koniec trzeciej kwarty dał startowcom prowadzenie. Na początku ostatniej odsłony meczu  drugą bramkę dla Pomorzanina zdobył Karol Szyplik. W 35. minucie w dość kontrowersyjnych okolicznościach dla ekipy z Torunia podyktowany został rzut karny. Wykorzystał go Karol Szypli i Pomorzanin II prowadził 3:2. Minutę później startowcy egzekwowali karny strzał rożny, który na raty wykorzystał Arkadiusz Brożek. W regulaminowym czasie mecz zakończył się remisem 3:3. W karnych zagrywkach lepszymi okazali się torunianie zwyciężając 1:0. W tej sytuacji Pomorzanin II Toruń wywalczył bezpośredni awans do Superligi, a startowcy swej szansy będą musieli szukać w meczu barażowym. W najbliższą sobotę ich przeciwnikiem będzie przedostatni zespół obecnych rozgrywek - Grunwald Poznań.

Wiele wskazuje na to, że mecz odbędzie się w Gąsawie. To właśnie w tamtejszej hali swoje mecze w tym sezonie rozgrywał zespół Grunwaldu. W nadchodzący weekend w Gąsawie ma także odbyć się turniej fazy play-off  Superligi z udziałem między innymi Stelli Gniezno.

Radosław Kossakowski / foto Arkadiusz Kossakowski (fotogaleria) i Zofia Pająkiewicz (fotogaleria)