Stella bez medalu - Grunwald obronił tytuł

2023-02-11

W sobotę, 11 lutego, w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 67 w Bydgoszczy rozegrany został turniej finałowy mistrzostw Polski w hokeju halowym mężczyzn. Udział w nim wzięły cztery czołowe drużyny Superligi: Grunwald Poznań, LKS Rogowo, Pomorzanin Toruń i Stella Gniezno.

W pierwszym meczu półfinałowym zespół Stelli Gniezno zmierzył się z obrońcą mistrzowskiego tytułu – Grunwaldem Poznań. Stelliści byli bardzo bliscy sprawienia niespodzianki i awansu do finału. Pierwsza kwarta tego spotkania zakończyła się remisem bezbramkowym. W połowie drugiej gnieźnianie objęli prowadzenie po trafieniu Huberta Grotowskiego, ale tuż przed przerwą wyrównał Mikołaj Głowacki. W 22. minucie gola dającego prowadzenie poznanianom zdobył Łukasz Kosmaczewski, a minutę później na 3:1 podwyższył Waldemar Rataj. Takim rezultatem zakończyła się trzecia kwarta tego spotkania. W ostatniej stelliści zaczęli jednak odrabiać straty. W 32. minucie kontaktową bramkę zdobył Mateusz Tomczak, a minutę później wyrównał Hubert Grotowski. Mimo okazji z obu stron, żaden z zespołów nie zdołał przechylić szali na swoją korzyść i o awansie do finału decydowała seria rzutów karnych.  Co ciekawe pierwsze cztery „siódemki” nie zostały wykorzystane przez żadną z drużyn. Dopiero piąta próba Stelli dała gnieźnianom prowadzenie po trafieniu Huberta Grotowskiego. Wyrównał Łukasz Kosmaczewski. W następnej kolejce swej szansy nie wykorzystał Artur Mikuła. Kolegów z macierzystej drużyny pogrążył Damian Jarzembowski pokonując Łukasza Domachowskiego i to Grunwald wygrywając karne 2:1 awansował do finału.

Do rozstrzygnięcia drugiego półfinału także potrzebne były rzuty karne. W regulaminowym czasie Pomorzanin Toruń zremisował z LKS Rogowo 5:5, chociaż prowadził już 5:3. W rzutach karnych zespół z Grodu Kopernika zwyciężył jednak 2:1 i to on zmierzył się w finale z Grunwaldem Poznań. W walce o brązowy medal stelliści zagrali natomiast z LKS Rogowo. Początek tego spotkania był wyrównany. Pierwsza kwarta zakończyła się remisem bezbramkowym. W drugiej powadzenie objęli rogowianie po trafieniu Karola Przywary. Przed przerwą wyrównał jednak Krzysztof Zakszewski i po pierwszej połowie był remis 1:1. Na początku drugiej ponownie prowadzenie objął LKS dzięki kolejnej bramce Karola Przywary. Szybko wyrównał jednak Artur Mikuła. Po trzech kwartach był remis 2:2, ale ostatnia odsłona spotkania należała już wyraźnie do rogowian.  Trafienia Przemysława Bernarda i Piotra Kozłowskiego oraz dwie bramki Mateusza Hulbója przesądziły losy meczu. LKS zwyciężył 6:2 i zdobył brązowy medal. Stelliści podobnie jak przed rokiem uplasowali się tuż za podium. Tytuł mistrzowski obronił Grunwald Poznań pokonując w spotkaniu finałowym Pomorzanina Toruń 3:0. Jest to już 20. złoty medal wojskowych w rozgrywkach halowych. Pomorzanin podobnie jak przed rokiem sięgnął po wicemistrzostwo kraju.
W meczu barażowym o miejsce w Superlidze LKS Gąsawa pokonał Jedynkę Miasteczko Śląskie 15:5. Wcześniej awans wywalczył zespół Warty Poznań. Superligę opuścił zespół Startu Gniezno, który jeszcze rok temu był brązowym medalistą mistrzostw Polski.