Święto szczypiorniaka - „Gniezno Cup 2015”!

2015-09-14

W naszym mieście w miniony weekend 11 – 13 września odbywał się jak co roku Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt „GNIEZNO CUP 2015”. Była to już dziewiąta edycja tego cenionego w Polsce turnieju.

Zawody rozgrywane były jak co roku w dwóch kategoriach wiekowych. Tym razem organizatorzy postanowili że w zawodach tych zagrają: młodziczka (2001 i młodsze) oraz dzieci (2003 i młodsze). Do Pierwszej Stolicy Polski zjechały zespoły z Warszawy, Radzymina, Lubina, Dopiewa, Buku, Koszalina, Wąbrzeźna, Kowalewa Pomorskiego, Lubicza, Kwidzyna, Marek oraz Lubrzy. IX Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt "Gniezno Cup" jest jedną z lepiej obsadzonych tego typu imprez w Polsce. Do Grodu Lecha ściąga te zespoły silna obsada, bardzo dobra organizacja oraz wyśmienita atmosfera. Mecze odbywają się zawsze na dwóch halach sportowych. Przyjezdni ulokowani byli w dwóch gnieźnieńskich szkołach: Szkole Podstawowej nr 12 oraz w Gimnazjum nr 3.

W tym roku w obu kategoriach wiekowych wystąpiła rekordowa ilość 32 zespołów. Drużyny rywalizowały ze sobą w czterech grupach, a  następnie o miejsca. W grupie dzieci z rocznika 2003 i młodsze bezkonkurencyjne okazały się zawodniczki miejscowego UKS Tuzinek 03 Gniezno. W meczu finałowym podopieczne Roberta Popka pokonały 8:5 drużynę MTS Kwidzyn. Trzecie miejsce zajął zespół Politechniki Koszalińskiej. W starszej kategorii (młodziczki) bezkonkurencyjne okazały się być zawodniczki MTS 01 Kwidzyn. Kwidzynianki w meczu finałowym pokonały zespół ROKiS Radzymin 16:9. Najniższe miejsce na podium zajęła drużyna miejscowego MKS MOS 01 Gniezno. Starsze gnieźnianki w dość dramatycznym spotkaniu pokonały drużynę UKS Varsovia Warszawa 15:14. Najlepszą zawodniczką w roczniku 2003 i młodsze została Anastazja Liebing z Gniezna. Najlepszą bramkarką wybrano Oliwię Zimnicką z MTS Kwidzyn a najwięcej bramek zdobyła Oliwia Szczepanek z Radzymina. Do „najlepszej siódemki” turnieju nominowane zostały: Oliwia Gołębiowska i Oliwia Radzikowska z Koszalina, Weronika Dąbek i Laura Milewska z Kwidzyna, Paulina Kabacińska i Agata Alwin z Gniezna oraz Weronika Szmytkowska z Kowalewa Pomorskiego. W roczniku starszym 2001 i mł. najlepszą zawodniczką została Sandra Guziewicz z Kwidzyna, najskuteczniejszą piłkarką okazała się zawodniczka ROKiS Radzymin Aleksandra Kaczor, a najlepszą bramkarką wybrano Małgorzatę Ciążko z Varsovi Warszawa. W „najlepszej siódemce” znalazły się: Karolina Kobyłko i Weronika Weilant - Kwidzyn, Julia Filipek i Justyna Świerzewska - Radzymin, Julia Korytkowska - Buk, Zuzanna Deiman – Varsovia Warszawa, gnieźnianki Martyna Dolacińska. Wybrano także najlepsze zawodniczki swoich drużyn. Ponadto rozlosowano wśród wszystkich uczestników turnieju dwa rowery. Zawody te wsparte zostały przez Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Gniezna, firmy: URBIS, MPK, Hummel Polska, TomJan, Kompleks Ubezpieczeń, Pizzeria Capri oraz Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Cały turniej należy uznać za bardzo udane przedsięwzięcie zarówno organizacyjne jak i sportowe. W tym roku w imprezie tej wzięło udział blisko 500 uczestników.