Szwecja awansowała po zwycięstwie nad Szwajcarią - Euro Rugby 2014

2014-04-19

Reprezentacja Szwecji została zwycięzcą grupy B Mistrzostw Europy U-18 w rugby awansując do grupy A. W meczu finałowym, rozegranym w sobotę, 19 kwietnia, na stadionie miejskim przy ulicy Strumykowej Szwedzi pokonali Szwajcarów 37:19.

Szwedzi wszystkie mecze mistrzostw rozgrywali w Gnieźnie i stadion przy Strumykowej mogą uznać za bardzo szczęśliwy. Skandynawowie w ćwierćfinale rozgromili Austrię 82:6, a w półfinale  pokonali Luksemburg 26:22. Mecz finałowy  rozpoczęli jednak słabo.  Już w 2. minucie  po przyłożeniu Manuela Ronzy  przegrywali 0:5, a chwilę później po skutecznym kopie między słupy  Liama Kavanagha i zaliczonym podwyższeniu było 0:7. Szwedzi ambitnie zaczęli jednak odrabiać straty.  W 12. minucie dynamiczną  akcją popisał się Alfred Nordgren  kończąc ją przyłożeniem, a skutecznym kopem na podwyższenie 2 punkty zdobył Max Green doprowadzając do remisu 7:7. Ten sam zawodnik w 18. minucie wykorzystał rzut karny zamieniony na próbę kopu i posyłając piłkę między słupy zdobył kolejne 3 punkty dla reprezentacji Szwecji, która po raz pierwszy objęła w tym spotkaniu prowadzenie 10:7. W 23. minucie ładna akcja Liama Kavanagha pozwoliła Szwajcarom odzyskać po przyłożeniu przewagę, ale tylko na chwilę i było to  już ostatnie  prowadzenie Helwetów w tym meczu. Jeszcze przed przerwą Szwedzi  uzyskali pięciopunktową przewagę po przyłożeniu Alfreda Nordgrena oraz podwyższeniu Maxa Greena i pierwsza połowa spotkania zakończyła się rezultatem 17:12. W drugiej części meczu Skandynawowie przeważali już wyraźnie. W 49. minucie Max Green wykorzystał rzut karny podwyższając  na  20:12. Losy spotkania tak naprawdę  rozstrzygnęły trzy przyłożenia drużyny szwedzkiej wykonane w ciągu niespełna dziewięciu minut. Punkty zdobyli kolejno Max Green, Alferd Nordgren i Henrik Ek, przy czym Szwedzi dwukrotnie nie wykorzystali szans na podwyższenie. Dopiero po przyłożeniu Eka Max Green wykorzystał kop między słupy podwyższając w 64. minucie na 37:12. Szwajcarzy mimo braku szans na odwrócenie losów meczu walczyli ambitnie do końca zmniejszając stratę do rywali po przyłożeniu  Nathana Thomasa i podwyższeniu Mickaela Fleshera.  Ostatecznie reprezentacja Szwecji pokonała Szwajcarię 37:19 i awansowała do przyszłorocznych mistrzostwach Europy grupy A.

Medale dla zwycięzców i pokonanych oraz puchar dla reprezentacji Szwecji wręczył prezydent FIRA-AER Octavian Morariu.  Jacek Kowalski, prezydent Gniezna pogratulował obu drużynom wręczając kapitanom pamiątkowe miniatury Drzwi Gnieźnieńskich. Taką samą pamiątkę z Gniezna otrzymał także Octavian Morariu.

Wypowiedź Romana Biskupskiego koordynatora komitetu organizacyjnego Euro Rugby 2014 w Gnieźnie podsumowująca turniej:

Mistrzostwo Europy  wywalczyła reprezentacja Anglii pokonując w rozegranym we Wronkach finale Elity Irlandię 30:14. Reprezentacja Polski w meczu o III miejsce  grupy A przegrała w Poznaniu z Rumunią 7:41.