VI Międzynarodowe Spotkania z Folklorem

2014-08-08

22 sierpnia o godzinie 19.00 przy Archikatedrze Gnieźnieńskiej, odbędą się VI Międzynarodowe Spotkania z Folklorem w ramach VIII Festiwalu Sztuki Ludowej. Całość pod Patronatem Prezydenta Miasta Gniezna - Jacka Kowalskiego.

Zespoły z Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Turcji i Włoch wezmą udział w VIII Festiwalu Sztuki Ludowej w Poznaniu. Impreza co roku stanowi ważny punkt w działalności Uczelnianego Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej oraz Towarzystwa "Poligrodzianie". Podczas festiwalu, mieszkańcy Wielkopolski mają okazję zapoznać się w tradycjami i folklorem różnych krajów świata i przyjrzeć współczesnemu podejściu do sztuki. Wszystkie wydarzenia w programie festiwalu, czerpią inspirację ze sztuki ludowej.


W tegorocznej edycji Festiwalu, która odbędzie się między 21 a 24 sierpnia - udział wezmą zespoły z Czech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Turcji i Włoch oraz Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej "Poligrodzianie" i Zespół Pieśni i Tańca "Konin". Przez kilka dni w sierpniu, mieszkańcy Wielkopolski uczestniczą w koncertach, podczas których występują zespoły folklorystyczne z całego świata. Festiwal Sztuki Ludowej to jedyne przedsięwzięcie o tematyce kultury tradycyjnej tak mocno angażujące publiczność do aktywnego uczestnictwa. Oprócz prezentacji scenicznych odbywają się warsztaty wokalne, muzyczno-instrumentalne, taneczne, projekcje filmów, imprezy kulturalne z jam session i zabawami tanecznymi.


W 2011 roku Festiwal otrzymał dyplom "Diploma of Excellence" European Folk Culture Organisation, a w 2012 roku UNESCO objęło nad nim swój patronat. Projekt wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Urząd Miasta Gniezna oraz Starostwo Powiatowe w Poznaniu.


Program Festiwalu:
21.08.2104 (czwartek) godz. 20.00 – Jam session kapel – Uczelniane Centrum Kultury Politechniki Poznańskiej, ul.Jana Pawła II nr 28
22.08 2014 (piątek) , g.19:00 - Gniezno - koncert na Placu przy Archikatedrze
23.08. 2014 (sobota) Konin - koncert na placu przy Konińskim Domu Kultury
24.08.2014 (niedziela) - Tarnowo Podgórne-Lusowo:
- 12:30 - koncert podczas Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych
- 14:00 - występy zespołów Festiwalu Sztuki Ludowej

 

Uczestnicy
Zespół Tańca Ludowego "AYFAS" (Czechy)
Zespół Tańca Ludowego „AYFAS“ to 40 osób (tancerze, muzycy i choreografowie). Grupa wywodzi się ze wschodniego regionu Czech – Moraw, a w swym repertuarze prezentuje tradycję i spuściznę mieszkańców zamieszkujących ten obszar. Podczas występów grupy „AYFAS“ podziw wzbudzają zarówno tańce i muzyka, jak i niezwykle kunsztowne stroje ludowe, należące niegdyś do rozmaitych grup społecznych m.in. klasy robotniczej, a także typowe dla par młodych, dzieci itp. Każdy z nich został wykonany ręcznie i udekorowany.
Tancerze wykorzystują rozmaite rekwizyty tj. szable, kije pasterskie czy inne narzędzia codziennego użytku rodem z Moraw. Towarzyszący im muzycy grają na tradycyjnych regionalnych instrumentach: wiolonczeli, kontrabasie, klarnecie i ważących 80 kg cymbałach.
"AYFAS" to grupa z tradycjami oraz bogatym dorobkiem i doświadczeniem zebranym podczas licznych tournee i festiwali odbywających się m.in.: w Hiszpanii, Niemczech, Francji, Holandii czy Włoszech.

 

Grupa "Les Joyeux Vendéens" (Francja)
"Les Joyeux Vendéens" to grupa wyrażająca tradycje ludowe od ponad 40 lat. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło jej na zbudowanie silnej reputacji wśród zespołów folklorystycznych na całym świecie.
W swej działalności artystycznej dąży do podtrzymywania i pielęgnowania tradycji, przodków. Dzięki prezentowaniu tej spuścizny, starają się przywrócić bogactwo kulturowe przekazywane z pokolenia na pokolenie. Grupę charakteryzuje niepowtarzalna choreografia oraz duża dbałość i wkład w szkolenie młodych talentów i wprowadzanie ich w tajniki ludowej muzyki oraz tańca.
"Les Joyeux Vendéens" od lat jest stałym gościem na scenach najważniejszych festiwali folklorystycznych, gdzie poprzez odtwarzanie dziedzictwa muzycznego i tanecznego opowiadają widzom historię swojego kraju – jego zielonych wzgórz porośniętych kwiatami, urodzajnych pól i szemrzących potoków.

 

Grupa Folklorystyczna "Lembranzas Galegas" (Hiszpania)
"Lembranzas Galegas" został utworzony w 1963 roku, jednak właściwa działalność grupy folklorystycznej rozpoczęła się 11 lat później, kiedy zaczęła brać udział w najważniejszych europejskich i hiszpańskich festiwalach. Zespół postawił sobie wtedy za cel utworzyć i wyszkolić grupę zawodowych tancerzy o umiejętnościach, które rozsławiłyby "Lembranzas Galegas" na całym świecie.
Zespół udziela się na wszystkich płaszczyznach artystycznych związanych ze sztuką ludową - począwszy od tańca, poprzez śpiew, a skończywszy na szeroko pojętym show estradowym. Warto zaznaczyć, że spuścizna "Lembranzas Galegas" to oprócz szkoły kształcącej przyszłych artystów - tancerzy, śpiewaków, perkusistów, chórzystów itp., także nauka kreowania scenicznego image'u, z którego grupa ta jest doskonale znana wśród innych uczestników festiwali. Najważniejsze wyróżnienia na festiwalach międzynarodowych:
- 1988 Internacional de DIJON (Francia) - srebrny medal
- 1994 Xira po-los Países do Este de Europa Rumania, Polonia: Zielona Góra i Zakopane - złoty medal
- 1998 - Festival de DIJON (Francia) - srebrny medal
- 2008 Festivales de YALOVA - złoty medal

 

Grupa Taneczna "Ralda" (Holandia)
Założona w 1972 roku, Grupa Taneczna “Ralda” już od ponad 40 lat prezentuje na światowych scenach niderlandzki folklor – śpiew, muzykę i taniec, a wszystko to okraszone pięknymi ludowymi strojami. Warto dodać, że każdy z nich został pieczołowicie odtworzony na podstawie oryginalnych eksponatów.
Od chwili powstania "Ralda" oferuje zarówno dorosłym, jak i dzieciom naukę tańca i tworzenie muzyki – jednym słowem współtworzenie repertuaru, na który składa się folklor holenderski, ale także tańce rosyjskie, meksykańskie, chińskie, węgierskie itd. Wszystkie one zostały zaadaptowane na potrzeby wykonań scenicznych z zachowaniem jak największej części autentycznych ludowych elementów.
Przez lata istnienia grupa ta uczestniczyła w bardzo wielu festiwalach folklorystycznych m.in. w Niemczech, Finlandii, Francji, Łotwie czy Turcji. Za każdym razem młodzi adepci sztuki ludowej reprezentujący zespół zostali docenieni za swój wyjątkowy autentyzm, zróżnicowanie i radość jaką wnosili na scenę.

 

Zespół Tańca Ludowego "Anatolian" (Turcja)
"Anatolian" założony w 1992 roku od początku swego istnienia realizował jasno sprecyzowane cele – rozpropagowanie wiedzy o ludowych tańcach, muzyce i strojach ojczystego kraju oraz międzynarodowa wymiana kulturowa, bez względu na wyznanie, wiek czy religię.
Członkowie zespołu brali udział w licznych międzynarodowych projektach np. w Portugalii, Hiszpanii, Grecji czy Anglii ale zawsze niezwykle chętnie organizują własne festiwale, na które zapraszają do Turcji gości i zespoły z całego świata.
Credo Zespołu Tańca Ludowego "Anatolian" brzmi: "Najważniejszy między ludźmi jest pokój i przyjaźń".

 

Grupa "Le Tre Torri" (Włochy)
Działalność zespołu "Le Tre Torri" rozpoczyna się w roku 1973 kiedy to grupa entuzjastów historii, folkloru oraz dawnej symboliki postanowiła utworzyć zorganizowaną grupę, która miała stanowić oderwanie od typowych standartów jakie niosły do tej pory zespoły folklorystyczne na całym świecie.
Pomysł na "Le Tre Torii" oparł się na średniowiecznych legendach i tradycjach, w których to nieodzownym elementem była komunikacja za pomocą charakterystycznych flag i proporców, pozwalająca na prowadzenie działań obronnych przeciwko najeźdźcom.
Podczas swych spektakli członkowie zespołu prezentują flagi w rozmaitych kolorach, z wyszywanymi herbami, które nawiązują do historycznego regionu skąd pochodzą – Księstwa Traetto. Akrobacje i pokazy symulujące działania wojenne okraszone są muzyką graną na żywo (na perkusji, bębnach oraz trąbce) tworząc w rezultacie niepowtarzalną i niezapomnianą inscenizację.

 

Zespół Pieśni, Tańca i Muzyki "Biełyje Rosy" (Białoruś)
Tak jak najbardziej znanymi polskimi zespołami pieśni i tańca są "Mazowsze" i "Śląsk", tak białoruskim ich odpowiednikiem jest zespół "Biełyje Rosy".
Został założony w Grodnie w 1987 roku. Jego członkowie, choć zakorzenieni w tradycji białoruskiej, nie odtwarzają jej w sposób dosłowny i schematyczny. Czerpią z niej inspirację, tworząc własne, unikalne programy artystyczne. Dzięki kreatywnemu podejściu udaje im się przedstawiać tańce przodków w nowoczesnym ujęciu.
Grupa, która liczy 50 osób, posiada czterysta pięćdziesiąt kostiumów tkanych i haftowanych przez białoruskich mistrzów. Artyści wystawili ponad tysiąc widowisk na scenach Białorusi, Rosji, Ukrainy, Kazachstanu, Litwy, Niemiec, Francji, Szwajcarii, Hiszpanii i Portugalii, a także Polski. Ich występ podczas Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Lusowie w 2007 roku wspominany jest jako jeden z najwybitniejszych w historii imprezy.

 

MOK + grafika
 

 





treść została wydrukowana ze strony
http://www.sportgniezno.pl/wiadomosc,vi-miedzynarodowe-spotkania-z-folklorem.html