VII Biegi Uliczne Strzałkowo Dobry Kierunek - Triumf Ukraińców w upale

2022-06-19

W sobotę, 18 czerwca, w ramach Rodzinnych Dni Strzałkowa odbyły się VII Biegi Uliczne - Strzałkowo Dobry Kierunek. Bieg główny rozegrano na dystansie 10km. Rywalizacja biegaczy toczyła się również na 5 km. Taki sam dystans mieli do pokonania uczestnicy zmagań nordic walking.

Fala afrykańskiego upału z temperaturą ok. 31-32 stopni Celsjusza w cieniu (na osłonecznionej trasie co najmniej 10 stopni więcej) sprawiła, że biegacze musieli rywalizować w bardzo trudnych warunkach. Część zawodników zrezygnowała z udziału w zmaganiach, część przepisała się z dystansu 10 km na ten o połowę krótszy. Co ważne, wszyscy, którzy stanęli na starcie biegu głównego ukończyli rywalizację. Organizatorzy zapewnili  cztery punkty z wodą mineralną i sześć z kurtyną wodną, co było wręcz zbawienne w tak dużym upale. Zanim na starcie stanęli dorośli zawodnicy, dzieci i młodzież rywalizowała na dystansach od 100 m (przedszkolaki) do 1400 m (uczniowie klas VII -VIII SP). Ogółem rozegrano siedem biegów. Punktualnie o g. 17 wystartowali uczestnicy  biegu głównego, a pięć minut później biegu na 5 km i 5 km NW.  W biegu głównym od początku czołówkę stanowili dwaj Ukraińcy Igor Żelem i Taras Kulai. Po nawrocie Żelem narzucił nieco mocniejsze tempo i wygrał zdecydowanie w  czasie 34:31 wyprzedzając swego rodaka o minutę i 20 sekund. Trzeci był także Ukrainiec - Siergiej Szewczenko (36:51), a najlepszy z Polaków, Łukasz Jędrzejewski ze Strzałkowa zajął czwartą pozycję (38:54). Wśród kobiet  triumfowała także Ukrainka - Alina Boszczuk (40:36) przed Agatą Tomczyk z Bydgoszczy (41:41) i Patrycją Jóźwiak ze Słupcy (43:10).  Rywalizację na 5 km wygrał Ukrainiec Jurij Blahodir z czasem 16:31 przed  Krystianem Kurowskim z Kazimierza Biskupiego  (16:55) i Przemysławem Kliksem z Poznania (17:21). Wśród kobiet triumfowała Marzena Siwińska z Czerniejewa (21:56) wyprzedzając Paulinę Kaczmarek ze Świebodzina (22:10) i Annę Paluch z Witkowa (24:42).  Rywalizację nordic walking  wygrał  Daniel Kurdubski z Włocławka (32:14) przed Grzegorzem Mądrym z Trzemeszna (32:25) i Hieronimem Winiarskim z Jankowa Zaleśnego (33:55). Wśród kobiet triumfowała Małgorzata Szczudlik z Trzemeszna (34:16) przed  Małgorzatą Szafandowską  z Kowala (35:41) i Anetą Binger z Sępólna Krajeńskiego (38:00).