W meczu na szczycie grupy mistrzowskiej Lech Poznań przegrał z Jagiellonią Białystok

2015-05-17

W niedzielę, 17 maja, liderujący w tabeli T-Mobile Ekstraklasy Lech Poznań podejmował zajmującą trzecią pozycję Jagiellonię Białystok. Spotkanie rozegrane na INEA Stadionie przy ul. Bułgarskiej zakończyło się niespodziewaną porażką Kolejorza 1:3.

Po zwycięstwie nad warszawską Legią poznanianie uchodzili za faworytów konfrontacji z Jagą, zwłaszcza że ekipa z Podlasia już dwukrotnie w tym sezonie przegrała starcia z Lechem na INEA Stadionie. Tym razem dla podopiecznych trenera Michała Probierza sprawdziło się powiedzenie - "Do trzech razy sztuka". Białostocczanie od początku zagrali ofensywnie, a że lechitom także zależało na zwycięstwie przez pierwsze 20 minut gra była prowadzona w szybkim tempie. Z upływem czasu optyczną przewagę uzyskali nawet gospodarze, kilkakrotnie zagrażając bramce rywali, ale wyraźnie zawodzili pod względem skuteczności strzeleckiej. Między innymi idealnych sytuacji nie wykorzystali Zaur Sadajew (dwukrotnie) i Kasper Hamalainen. W drugiej w fazie pierwszej części meczu tempo gry wyraźnie spadło i do przerwy nie padła  żadna bramka. Widząc nieskuteczność swoich zawodników trener Maciej Skorża w przerwie zdecydował się na zmianę. Zaura Sadajewa zastąpił Dawid Kownacki i już 53. minucie wpisał się na listę strzelców trafiając z bliskiej odległości po częściowo zablokowanym strzale Szymona Pawłowskiego. Bramka nie powinna jednak zostać uznana, ponieważ w momencie strzału Pawłowskiego poznański napastnik był na pozycji spalonej. Na tablicy wyników było jednak 1:0 i to najwyraźniej satysfakcjonowało gospodarzy, tymczasem Jagiellonia błyskawicznie, z dużą determinacją zaczęła odrabiać straty. Już sześć minut później błąd w przyjęciu piłki w pobliżu linii środkowej  popełnił Szymon Pawłowski. Futbolówkę odebrał mu  Patryk Tuszyński i szybki rajd zakończył silnym, celnym strzałem tuż sprzed linii pola karnego pokonując  Jasmina Burića. W 67. minucie aktywny napastnik Jagiellonii po raz drugi wpisał się na listę strzelców wykorzystując dokładne podanie z prawej strony po kontrataku Niki Dzalamidze, nie dając najmniejszych szans bramkarzowi Lecha strzałem z około 12 metrów. Dla gospodarzy było to nie tyle zaskoczenie, co wręcz nokaut. Nie potrafili odpowiedzieć rywalom groźną akcją, a zmiany w składzie dokonane przez Macieja Skorżę nie wpłynęły w żaden sposób na obraz gry.  Tymczasem zawodnicy z Białegostoku grali jak z nut i dobili lidera osiem minut przed końcem spotkania strzelając trzecią bramkę, którą można śmiało uznać za gola kolejki. Goście egzekwowali rzut wolny z miejsca oddalonego o około 24 metry od bramki Lecha.  Piłkę ustawił sobie Maciej Gajos i technicznym uderzeniem ponad murem posłał ją w prawy dolny narożnik bramki zupełnie zaskoczonego Jasmina Buića, ustalając wynik meczu na 1:3. Mimo porażki, dzięki remisowi Śląska Wrocław z Legią Warszawa 1:1, Lech zachował pozycję lidera, ale do walki o tytuł, wbrew wcześniejszym deklaracjom Michała Probierza (jedna z jego wypowiedzi tutaj) włączy się też z pewnością drużyna z Białegostoku.

Lech Poznań – Jagiellonia Białystok 1:3 (0:0)