Wielkie emocje i remis w piłkarskim klasyku przy Bułgarskiej

2017-10-27

W piątek, 27 października, w meczu 14. kolejki piłkarskiej ekstraklasy zespół Lecha Poznań podejmował Wisłę Kraków. Liderujący w tabeli poznanianie byli raczej faworytami tego spotkania, ale to goście dość szybko objęli prowadzenie. Poznanianie długo bili głową w mur mając mnóstwo niewykorzystanych sytuacji, ale ostatecznie w doliczonym czasie gry zdołali wyrównać i mecz zakończył się remisem 1:1.

Na początku spotkania to goście byli stroną przeważającą. Zawodnicy Wisły z łatwością opanowali środkową strefę boiska i dzięki szybkiej wymianie podań zyskiwali przewagę zagrażając bramce gospodarzy, co  już w 8. minucie zaowocowało zdobyciem gola. Kamil Wojtkowski wycofał piłkę do stojącego tuż przed polem karnym Carlitosa, a ten silnym uderzeniem w kierunku dalszego słupka pokonał nieco zasłoniętego Matusa Putnocky'ego. Zespół Lecha natychmiast ruszył do odrabiania strat, ale wiślacy bronili się mądrze powstrzymując ataki gospodarzy już w środkowej strefie boiska. Z upływem czasu napór Kolejorza jednak wzrastał. Krakowianie zostali zamknięci we własnej strefie obronnej, ale Michał Buchalik wspierany przez defensorów Wisły zdołał zachować czyste konto. W 36. minucie najpierw odbił piłkę po strzale z około trzydziestu  metrów  Macieja Makuszewskiego, a potem poradził sobie z dobitką Darko Jevticia z bliskiej odległości. W kolejnej akcji bliski doprowadzenia do remisu był Maciej Gajos, który ładnym zwodem minął Arkadiusza Głowackiego  i wbiegając z lewej strony w pole karne uderzył w kierunku dalszego słupka. Bramkarz Wisły wyciągnął się jednak jak struna i zdołał wybić futbolówkę. W końcówce pierwszej połowy trwał  już istny ostrzał bramki gości, ale gospodarzy zawodziła skuteczność, a gościom sprzyjało szczęście i do przerwy Lech przegrywał z Wisłą 0:1. Po zmianie stron znów przez kilka minut aktywniejsi byli krakowianie, ale z upływem czasu warunki gry zaczęli dyktować gospodarze spychając wiślaków do ich strefy obronnej. W 53. minucie bliski wyrównania był Radosław Majewski, ale swoim strzałem z lewej strony pola karnego nie zdołał zaskoczyć bramkarza gości. Kolejną szansę miał Łukasz Trałka, który wyskoczył do główki po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Darko Jevticia. Piłka po uderzeniu byłego kapitana Lecha poszybowała jednak dość wysoko nad poprzeczką.  W 72. minucie  Christian Gytkjaer naciskany przez obrońców trafił wprost w Michała Buchalika, a dobitka Denissa Rakelsa okazała się minimalnie niecelna. Wprowadzony kilka chwil wcześniej Łotysz był jednak bardzo aktywny i w 83. minucie mógł doprowadzić do remisu. Po  dośrodkowaniu z lewej strony od Wołodymyra Kostewycza uderzając głową posłał jednak piłkę minimalnie nad poprzeczką bramki rywali. Napór gospodarzy przyniósł jednak wreszcie gola. W 87. minucie w sporym zamieszaniu po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Mihai Radut zdołał umieścić piłkę w bramce rywali. Sędzia jednak gola nie uznał, albowiem w momencie strzału Rumuna Emir Dilaver był  na pozycji  spalonej absorbując przy tym uwagę  bramkarza Wisły.  Kiedy wydawało się, że mimo zdecydowanej przewagi optycznej gospodarzy, Wisła zdobędzie komplet punktów w Poznaniu ostatnia akcja, w czwartej minucie doliczonego czasu gry, przyniosła gospodarzom wyrównanie. Radosław Majewski „zakręcił” obrońcami gości na lewym skrzydle i dośrodkował w pole  karne. Piłkę odbił głową jeden z krakowian, ale na tyle nieudanie, że trafiła ona wprost pod nogi wbiegającego na  jedenasty metr Darko Jevticia, który potężnym strzałem pokonał Michała Buchalika ustalając wynik spotkania na 1:1.

Lech Poznań - Wisła Kraków 1:1 (0:1)