Wygrali Biegi Lechitów 1978-2019

2020-09-15

Bieg Lechitów 3 IX 1978 r to pierwszy masowy bieg w naszym kraju, który zapoczątkował masowe bieganie. Czterdzieści dwa BL za nami, a zwycięzców mamy 45, ponieważ w II, III, IV biegu startowali ,,Lechici” z klubów sportowych. W przypadku kobiet miało to miejsce w II biegu.

Wśród zawodników w II BL wygrał Wiesław Wojtuński z BKS Bydgoszcz, a II i III BL Henryk Nogala z Gwardii Piła. Zawodniczki startowały tylko w II BL, gdzie najlepszą okazała się Renata Pentlinowska z Bałtyku Gdynia. W I BL zwyciężył Henryk Nogala z Oleśnicy, który dystans 19 km pokonał w czasie58 min 43 sek. Wśród 9-ciu startujących kobiet okazała się Krystyna Wierkowicz z Olkusza meldując się na mecie po 1 godz. i 11 minutach. Od V biegu do XXVI ,,Lechici ‘’ rywalizowali na atestowanym dystansie 20 km.Najszybciej dystans ten pokonał gnieźnianin Dariusz Kruczkowski w XXII BL- 1:02:08. Dystans 20 km najszybciej pokonała w XIX biegu Maria Kawiorska z Pszczewa – 1:11:58. Od XXVI biegu ,,Lechici ‘’rywalizują na atestowanym dystansie półmaratonu. Rekordzistą półmaratonu jest także gnieźnianin Dariusz Kruczkowski, który rekord ustanowił w XXVI BL- 1:06:21. Wśród kobiet rekordzistką półmaratonu jest Agnieszka Janasiak z Kościana . Rekord ustanowiła podczas XXX BL -1:15:45.   Siedmiu uczestników Biegu Lechitów zwyciężyło 2 razy i więcej i tak: Andrzej Krzyścin (obecnie dyrektor BL)- 6 razy ( XIV reprezentował Poznań ), XIX,XX,XXI, XXIII, XXVIIIbieg ) Dariusz Kruczkowski- 3 razy (XXII, XXV,XXVI bieg)    Po dwa razy wygrali: Tadeusz Rutkowski Poznań ( II i III bieg), Janusz Stańczak Poznań (XIII, XVII bieg), Marcin Fehlau Poznań ( XXX, XXXI bieg), Klaudiusz Kozłowski Gniezno- obecnie dyrektor sekretariatu BL (XXIX, XXXII bieg),Henryk Paskal Piła- zawodnik ( III, IV bieg).    Cztery panie dwukrotnie wygrywały rywalizację na trasach BL:    LucynaRokitowska z Namysłowa ( II i III bieg)    Hanna Wiśniewska z Torunia ( VII , IX bieg) Magdalena Lisiecka z Gdyni (XX, XXIV bieg )  Karolina Rakieć z Kalisza ( XXXII, XXXIII bieg )  W historii 42-uch BL trzy razy wygrał zawodnik zagraniczny :Jurii Puszko Białoruś –XVIII bieg ( 1:03:25), SergiiVasturin Ukraina-XXXI bieg (1:09:49), Kenijczyk Francis LagatKiplagat –XXXVIII bieg (1:11:34)  Pięciokrotnie rywalizację w BL wygrywały panie z zagranicy : Elena Błasiniera z Uzgorowa – Rosja –XVII bieg (1:16:23), Helena Czuchło z Mińska – Białoruś –XVIII bieg (1:14:09), Moser Hadas USA –XXXIV bieg (1:24:15), Moren KipronoJopkoech Kenia –XXXVII bieg (1:26:13), Natalia Nagiernik Ukraina –XL bieg (1:24:01 ) W 42-uch Biegach Lechitów ‘’Lechici „ z Gniezna zwyciężyli 12 razy : Andrzej Krzyścin -5 razy,Dariusz Kruczkowski -3 razy,Klaudiusz Kozłowski -2 razy, Piotr Karasiewicz -1 raz (pierwsze zwycięstwo gnieźnianina –X BL ), Patryk Łukaszewski -1 raz ( ostatnie zwycięstwo gnieźnianina –XXXIX BL ). Poznaniacy wygrali 10 razy BL, wrocławianie 2 razy, pilanie 2 razy. Trzynaście Biegów Lechitów wygrali uczestnicy z różnych miejscowości.  W ramach Biegu Lechitów prowadzono i nagradzano : dziennikarzy od I do XIII biegu, nauczycieli od I do X biegu, Wiernych Lechitów (startujący od I BL) od V biegu, lekarzy od XXVII do XLI biegu( mistrzostwa Polski lekarzy w półmaratonie ), uczestnicy na wózkach i niepełnosprawni od XXIX do XXXII biegu. Od I BL nagradzani są najlepsi gnieźnianie.    Najlepsi dziennikarze : Lech Gołyński – Przegląd Koniński ( od IV do IX biegu XII bieg - 7razy), AndrzejMartynkin –Sztandar Młodych promotor BL (I i II bieg), Stanisław Kostyszyn- Przegląd Koniński ( VIII bieg), Jan Matura –Przegląd Koniński ( X, XIII bieg), Przemysław Walewski- Głos Szczeciński ( XI bieg).  W klasyfikacji nauczycieli najlepszymi okazali się : Tadeusz Rutkowski – Poznań ( 5 zwycięstw), Jan Becelewski – Głogów (3 zwycięstwa), Stanisław Lange Lębork ( 1), Adam Twardy – Witkowo (1). Wierni Lechici od XXII BL byli nagradzani wszyscy , to znaczy 8-iu. Z XXIX biegu wycofał się Henryk Borowczyk–Gniezno. Po XXX BL z dalszych startów zrezygnował Kazimierz Oparka z Bydgoszczy. Do XXXIX biegu nie przystąpił Edmund Prokopowicz z Zielonki. Po XL BL z dalszych startów zrezygnował Jerzy Ejsmund z Zielonki. W XLII BL wystartowało czterech Wiernych Lechitów :StefanDobak Szamotuły, Hieronim Olejniczak Wrocław, Wojciech Wesołowski Gniezno, Jerzy Nawrot Mysłowice. Wierni Lechici są największymi zwycięzcami BL.W 15-stu mistrzostwach Polski lekarzy w półmaratonie rozgrywanych w ramach Biegu Lechitów 8 zwycięstw odnotował Paweł Paliga Głogów ( od XXVII do XXXIV biegu ), Jakub Osuch Jarocin ( XXXVII do XXXIX biegu- 3 razy), Piotr Kaniewski –Radom-XXXV bieg,Adrian Grzelak- Turek XXXVI bieg, Michał Kiełboń Przeworsk XL bieg, Maciej Ciesielski Toruń XLI bieg.   W klasyfikacji najlepszych gnieźnian najwięcej zwycięstw zanotowali: Andrzej Krzyścin -6 (XIX ,XX,XXI, XXIII, XXVIII, XXXI bieg)  Klaudiusz Kozłowski-6 (XVIII, XXIV,XXIX, XXX, XXXII, XXXIV bieg) Piotr Gruszczyński 5 ( I, II, V, XI, XVII bieg) Patryk Łukaszewski-5 (XXXVI do XL biegu) Piotr Karasiewicz- 3 (IX, X, XI bieg). Gnieźnianki startowały w 20- stu BL. Najwięcej zwycięstw zanotowała- Arleta Ludwiczak- 7 ( XXXI, XXXIII,XXXIV, XXXV, XXXVI, XXXVIII, XXXIX bieg), Monika Pućka Każmierczak- 3 (XXXVII, XLI, XLII), Karolina Borowiak- 2 (XXIX, XXX bieg)    W XLIII Biegu Lechitów ( 20 września wyłonieni zostaną nowi zwycięzcy).XLII BL wygrał Tomasz Szymkowiak z Wrześni 1: 09:18, a wśród kobiet Mirosława Szweda z Torunia 1:25:38.