Wymęczone zwycięstwo w Bełchatowie

2019-08-24

Na mecz 6. kolejki piłkarskiej ekstraklasy zespół Lecha Poznań wyjechał do Bełchatowa, gdzie swoje mecze rozgrywa w tym sezonie Raków Częstochowa. Beniaminek okazał się bardzo wymagającym rywalem, zwłaszcza w drugiej połowie, odrabiając dwubramkową stratę. Ostatecznie jednak Lech zdołał rozstrzygnąć mecz na własną korzyść dzięki bramce Christiana Gytkjaera i mimo, iż częstochowianie walczyli do końca o remis spotkanie zakończyło się rezultatem 2:3.

Poznanianie przeważali w pierwszej połowie uzyskując dwubramkowe prowadzenie. Już w 10. minucie  Tymoteusz Puchacz sprawdził refleks Michała Gliwy, ale bramkarz Rakowa nie dał się zaskoczyć.  Później  bez powodzenia na bramkę częstochowian strzelali także Pedro Tiba i Kamil Jóźwiak.. Wysiłki gości zaowocowały objęciem prowadzenia w 30. minucie. Z rzutu rożnego dośrodkował Darko Jevtić, a opadająca piłka przypadkowo odbiła się właśnie od nogi Karlo Muhara i wpadła do bramki gospodarzy. Dwie minuty później  było już 0:2. Lechici przeprowadzili szybki trójkowy kontratak, który w środkowej strefie rozpoczął Tymoteusz Puchacz zagrywając na lewe skrzydło do Kamila  Jóźwiaka, ten od razu odegrał do środka w kierunku wbiegającego w pole  karne Christian Gytkjaera, a Duńczyk strzałem z dziesiątego metra pokonał Michała Gliwę. Poznanianie przed przerwą mieli jeszcze dwie znakomite okazje do podwyższenia prowadzenia, ale najpierw Darko Jevtić uderzył  minimalnie niecelnie z rzutu wolnego, a kilka chwil później  Tymoteusz  Puchacz trafił w słupek bramki Gliwy.. Do przerwy było 0:2, a po zmianie stron inicjatywę przejęli gospodarze doprowadzając do remisu dzięki dwóm rzutom karnym,  Pierwszy z nich podyktowany w 50. minucie był co najmniej kontrowersyjny. Kiedy bowiem Lubomir Satka próbował wybić piłkę z własnego pola karnego zza jego pleców wybiegł Miłosz  Szczepański  i został przypadkowo kopnięty przez poznańskiego obrońcę. Sędzia nie wahał się jednak i podyktował "jedenastkę", którą na kontaktową bramkę zamienił Petr Schwarz. Niemiec wykorzystał także drugi rzut karny podyktowany  w 73. minucie za zagranie ręką w polu karnym Christiana. Gytkjaera.  Drużyna z Częstochowy dostrzegając swoją szansę ruszyła jeszcze bardziej do przodu starając się  wyjść na prowadzenie.  Gospodarzom brakowało jednak skuteczności, a  trzeba też przyznać, że wreszcie swój kunszt  pokazał Mickey van der Hart. Zepchnięty do defensywy Lech atakował z rzadka, ale zdołał zdobyć zwycięską bramkę. W 83. minucie  dośrodkowanie w pole karne z rzutu rożnego wykorzystał Christian Gytkjaer wyskakując wysoko przy dalszym słupku i strzałem głową pokonując Michała Gliwę.

W doliczonym czasie  przed bramką Lecha doszło jeszcze do olbrzymiego zamieszania, ale Van der Hart po raz kolejny zdołał wyjść z opresji obronną ręką. W ostatnich sekundach meczu drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał natomiast Maciej Makuszewski, który faulem taktycznym powstrzymał jeden z kontrataków gospodarzy. Mimo osłabienia Lech utrzymał jednobramkowe prowadzenie i pokonał beniaminka, który w Bełchatowie zawiesił mu poprzeczkę naprawdę wysoko .

Raków Częstochowa - Lech Poznań 2:3 (0:2)

Raków - Petr Schwarz  - (51' k., 74' k.)

Lech - Christian Gytkjaer - 2 (32', 83'), Karlo Muhar - 1 (30')

Sędzia: Mariusz Złotek (Stalowa Wola)