Wyraźne zwycięstwo Lecha w Bielsku-Białej i awans do 1/8 Pucharu Polski

2016-08-09

We wtorek, 9 sierpnia, zespół Lecha Poznań rozpoczął walkę w rozgrywkach Pucharu Polski. Pierwszym rywalem Kolejorza było pierwszoligowe Podbeskidzie Bielsko-Biała - lider rozgrywek I ligi. Mimo kiepskiej postawy w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy poznanianie byli faworytami tego pojedynku i nie zawiedli oczekiwań. Już do przerwy prowadzili po trafieniu Macieja Kędziory, a w drugiej połowie Nicki Bille Nielsen jeszcze dołożył dwie bramki i ostatecznie spotkanie zakończyło się rezultatem 0:3.

Lechici od początku narzucili rywalom swój styl i mieli optyczną przewagę, ale udokumentowali ją zdobyciem gola dopiero pod koniec pierwszej połowy. W 44. minucie Darko Jevtić egzekwując rzut wolny z prawej strony boiska zagrał na piąty metr, gdzie Tomasz Kędziora wyprzedził zdecydowanie rywali i w wyskoku, czubkiem buta skierował futbolówkę do bramki gospodarzy. Do przerwy było zatem 0:1. Po zmianie stron Lech nadal przeważał, ale to Podbeskidzie miało idealną sytuację do zdobycia wyrównującej bramki. W 53. minucie strzał Damiana Chmiela i dobitkę Roberta Demjana zdołał jednak obronić Matus Putnocky. Tymczasem dziesięć minut później szybką akcję lewym skrzydłem przeprowadził Szymon Pawłowski i zagrał w kierunku przeciwległego słupka bramki Podbeskidzia, do nadbiegającego Nicki Bille Nielsena. Niepilnowany Duńczyk bez problemów skierował piłkę do pustej bramki  , podwyższając prowadzenie na 0:2. Nielsen w końcówce spotkania ustalił także wynik meczu wykorzystując znakomite crossowe podanie od Abdula Aziza Tetteha. Duński napastnik ruszył zdecydowanie niemal z linii środkowej boiska i znalazł się w sytuacji „sam na sam” z Mateuszem Lisem, a następnie ładnym lobem przerzucił piłkę nad wypożyczonym z Lecha bramkarzem Podbeskidzia. Ostatecznie spotkanie zakończyło się rezultatem 0:3. Lechici przerwali zatem fatalną passę czterech spotkań bez zwycięstwa i awansowali do 1/8 Pucharu Polski.

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Lech Poznań 0:3 (0:1)

Lech - Nicki Bille Nielsen - 1 (63’, 86’), Tomasz Kędziora - 1 (43’),.

Podbeskidzie - Lis - Sokołowski (68. Tarnowski), Deja, Menzel, Wawszczyk (68. Magiera), Kołodziej, Jakubik, Feruga, Chmiel, Sierpina, Demjan (73. Jonkisz)

Lech - Putnocky, Kędziora, Bednarek, Wilusz, Kadar, Trałka (66. Gajos), Tetteh, Makuszewski, Jevtić (59. Majewski), Pawłowski (81. Jóźwiak), Nicki Bille Nielsen

Sędziował  Tomasz Musiał z Krakowa

Widzów - 4 510

***

W 1/8 Pucharu Polski Lechici zmierzą się z Ruchem Chorzów, który dopiero w rzutach karnych (po bezbramkowym remisie) wyeliminował pierwszoligowy Stomil Olsztyn. Seria karnych zakończyła się rezultatem 6:7. Spotkanie Ruchu z Lechem odbędzie się w Chorzowie 21 września. Sensacją 1/16 PP jest odpadnięcie obrońcy trofeum Legii Warszawa, która została pokonana w Zabrzu przez pierwszoligowego Górnika 3:2.