XIV Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Szkół Specjalnych przeszedł do historii

2023-05-29

W dniach od 25 do 27 maja w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Gnieźnie odbył się XIV Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej Szkół Specjalnych, który był jednocześnie XIX Memoriałem Romana Paryska, byłego dyrektora Ośrodka, który zginął tragiczną śmiercią. Turniej jest organizowany przez działający w SOSW nr 2 Uczniowski Klub Sportowy „Kusy”, którym kieruje Eugeniusz Krűger.

W turnieju brało udział 16 drużyn z następujących miast: Białystok, Elbląg, Gdańsk, Katowice, Lublin, Lubsko, Łódź, Pyrzyce, Rzeszów, Szczecin, Toruń, Świebodzin, Świętochłowice, Warszawa, Zgorzelec i Gniezno – ogółem 160 uczestników z całej Polski.

Obok sportowej rywalizacji zawodnicy uczestniczyli w atrakcjach przygotowanych przez gospodarzy turnieju. Młodzi sportowcy zwiedzali podziemia Katedry Gnieźnieńskiej. Wieczorem piłkarze spotkali się przy ognisku. Uczestnicy mogli również skorzystać z basenu, profesjonalnej opieki medycznej i odnowy biologicznej zapewnionej przez słuchaczy Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego we Wrześni.

W czasie losowania drużyn wystąpili artyści z grupy Mimezis Art – Artyści do Zadań Specjalnych (pokaz Logo show i iluzji). Uroczyste otwarcie Turnieju uświetnił występ zespołu zespołu tanecznego ze Studia Tańca i Ruchu „Euforia” w Gnieźnie oraz zespołu Hit Show z SOSW nr 2 w Gnieźnie.

Zwycięzcami sportowej rywalizacji została drużyna ze Świętochłowic, która obok pucharu zwycięzcy turnieju zdobyła puchar przechodni Memoriału Romana Paryska. Drugie miejsce wywalczyła drużyna z Lublina. Trzecia lokata przypadła piłkarzom ze Świebodzina.

Najlepszym zawodnikiem turnieju został Kacper Piątka ze Świebodzina. Tytuł króla strzelców zdobył Mateusz Stańkowski z Lublina. Aleksander Baranowski ze Świętochłowic otrzymał tytuł najlepszego bramkarza rozgrywek. Nagrodę fair play uzyskała drużyna z Gniezna.