XXXVIII Bieg Lechitów - gnieźnianie nadawali ton rywalizacji w niesprzyjających warunkach

2015-09-13

W niedzielę, 13 września, trasie z Ostrowa Lednickiego do rozegrany został XXXVIII Bieg Lechitów. Organizatorzy spodziewali się ponad półtora tysiąca uczestników. Ostatecznie jednak na mecie usytuowanej na Placu Św. Wojciecha w Gnieźnie zameldowało się 1431 biegaczy, co jest nowym rekordem frekwencji. Rywalizacja odbywał się przy pięknej słonecznej pogodzie, przy temperaturze dochodzącej do 24 stopni Celsjusza. I o ile dla kibiców były to warunki znakomite, to dla biegaczy dość trudne. Dla wielu zdecydowanie największym utrudnieniem był silny przeciwny wiatr, który sprawił, że uzyskiwane wyniki były dalekie od rekordowych.

W tych trudnych warunkach od początku ton rywalizacji nadawała grupa czterech - pięciu biegaczy,  w której większość  stanowili gnieźnianie: Andrzej Krzyścin, Klaudiusz Kozłowski i Patryk Łukaszewski.  Ten ostatni zdecydował się ostatecznie na długi samotny finisz  i wygrał zdecydowanie,  choć uzyskany czas 1:15:08 z pewnością nie zachwyca (jest on o niemal  10 minut gorszy od rekordu Dariusza Kruczkowskiego ustanowionego przed dwunastoma laty). Rywalizacja o drugie miejsce toczyła się prawie  do samej mety. Ostatecznie lepszym okazał się w niej Andrzej Krzyścin 1:18:28  wyprzedzając o 25 sekund  Wojciecha Staniszewskiego z Baranowa k. Poznania. Tuż za podium uplasował się trzeci z czołówki gnieźnian Klaudiusz Kozłowski - 1:19:22.  Wśród kobiet triumfowała Patrycja Talar z Pobiedzisk  - 1:28:17, przed Moniką Brzozowską  (Krzepice) - 1:32:33 i Kamilą Kucharską (Warszawa) - 1:35:09. Najlepsza z gnieźnianek Arleta Ludwiczak była dziewiąta z czasem  1:38:42. Drugie miejsce w gronie mieszkanek I stolicy zajęła Adrianna Zeidler - 1:47:43, a trzecie Michalina Walaszczyk  - 1:48:11. Tytuł Mistrza Polski Lekarzy w półmaratonie zdołał obronić  Jarosław Osuch z Jarocina - 1:20:39. Wicemistrzem został  Marcin Jakubowski z Więcborka - 1:25:59, a na najniższym stopniu podium uplasował się Rafał Drynda z Krzepic - 1:28:51. W komplecie na mecie zameldowała się  „szóstka” Wiernych Lechitów: Stefan Dobak, Hieronim Olejniczak, Wojciech Wesołowski, Jerzy Nawrot, Edmund Prokopowicz i Jerzy Ejsmund. Prowadzący w klasyfikacji łącznej 37 biegów  Hieronim Olejniczak był  honorowym starterem XXXVIII Biegu Lechitów.

Pełne wyniki biegu dostępne są tutaj.

W związku z nawiązaniem współpracy organizatorów biegu z  Muzeum  Początków Państwa Polskiego i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, uczestnicy biegu mieli możliwość darmowego odwiedzenia wystaw muzealnych. Największym powodzeniem cieszyła się wizyta na Ostrowie Lednickim, gdzie przed biegiem można było popłynąć promem. Historyczna oprawa towarzyszyła także samym zawodom.  Trasę biegu pokonała w pełnym rynsztunku grupa kilkunastu wojów, co w panujących warunkach   pogodowych można uznać za nie lada osiągnięcie.  Tuż przed dekoracją wojowie zaaranżowali średniowieczną bitwę, a najlepsi zawodnicy ukoronowani zostali na królową i króla Gniezna odbywając następnie przejażdżkę honorową wokół placu w imponującym (jak na średniowieczne czasy) powozie.

Radosław Kossakowski (1:55:05)