Zagłębie poza zasięgiem ambitnych gnieźnianek

2018-01-17

W środę, 17 stycznia, w hali GOSiR przy ulicy Paczkowskiego rozegrany został mecz 1/8 Pucharu Polski w piłce ręcznej kobiet, w którym zespół MKS PR URBIS Gniezno zmierzył z drużyną Metraco Zagłębiem Lubin. Pierwszoligowy beniaminek mimo, dopingu nadkompletu publiczności, zgodnie z przewidywaniami nie zdołał w żaden sposób zagrozić obrończyniom Pucharu Polski.

Gnieźnianki walczyły wprawdzie ambitnie, ale tylko pierwszy kwadrans spotkania był w miarę wyrównany. Początkowy wynik mógł być nawet znacznie lepszy, ale gospodynie nie wykorzystały dwóch rzutów karnych. W obu przypadkach skutecznymi interwencjami  popisała się Monika Wąż najpierw broniąc rzut Katarzyny Nowak, a po kilkudziesięciu sekundach Marty Wojtkowiak. W międzyczasie lubinianki objęły prowadzanie. W 3. minucie na 1:1 wyrównała  jednak Joanna Różańska. W bramce MKS znakomicie spisywała się Kamila  Olejniczak notując kilka skutecznych interwencji i broniąc rzut karny egzekwowany przez Adriannę Górną. W 4.  minucie gnieźnianki objęły prowadzenie dzięki trafieniu Marty Giszczyńskiej, która następnie jeszcze wyrównała na 3:3 w 8. minucie i ponownie dała gospodyniom prowadzenie 5:4 trzy minuty później.   Wkrótce jednak do remisu doprowadziła Karolina Semeniuk, a bramka Kingi Grzyb w 13. minucie rozpoczęła zdecydowany marsz lubinianek do zwycięstwa. A kiedy na parkiecie pojawiły się reprezentantki Polski
Agnieszka Jochymek i Alina Wojtas Zagłębie bardzo szybko zyskiwało przewagę. Po dwudziestu minutach gry było już 7:14. Po dwudziestu pięciu - 8:19. Gospodynie dwoiły się i troiły, ale ich wysiłki rzadko kiedy kończyły się skutecznym przedarciem przez linię defensywy, a nawet najwyższe wyskoki Joanny Różańskiej z łatwością blokowała mierząca ponad metr dziewięćdziesiąt Alina Wojtas. Pierwsza połowa spotkania zakończyła się rezultatem 10:20. Po zmianie stron gra ponownie nieco się wyrównała. Gnieźnianki pierwsze rzuciły bramkę, ale na trafienie Martyny Bigoszewskiej-Jackowiak szybko odpowiedziała Alina Wojtas. Później dwa rzuty karne w odstępie dwóch minut wykorzystała Joanna Różańska, ale lubinianki także groźnie atakowały organizując przemyślane ataki pozycyjne jak i wykorzystując wszelkie okazje do szybkich kontr. Po pierwszym kwadransie drugiej połowy Zagłębie prowadziło już różnicą 15 bramek (16:31). W końcówce gnieźnianki wyraźnie odczuwały już trudy tego pojedynku, a wicemistrzynie Polski grały jak w transie. Skutecznością popisywały się Agnieszka Jochymek, Klaudia Pielesz, Karolina Semeniuk i Kinga Grzyb, która w ostatniej minucie zdobyła 43 bramkę dla Zagłębia. W ekipie gnieźnieńskiej punktowała głównie Marta Giszczyńska dwukrotnie wykorzystując dobre podania do kontrataku. W ostatnich sekundachgnieźnianki egzekwowały jeszcze rzut karny. Monika Walkowska pokonując pewnym rzutem trzecią bramkarkę Zagłębia Karolinę Czyż ustaliła wynik spotkania na 21:43. W tej sytuacji awans do ćwierćfinału Pucharu Polski wywalczyły obrończynie trofeum, a gnieźnianki kończą swą przygodę z obecną edycją tych rozgrywek.

MKS PR URBIS GnieznoMetraco Zagłębie Lubin 21:43 (10:20)

MKS PR URBIS Gniezno:  Kamila Olejniczak, Lidia Kobyłecka, Marta Wojtkowiak (2), Natalia Niedzielska (3), Agnieszka Siwka, Joanna Różańska (6), Marta Giszczyńska (8), Martyna Dolacińska, Karolina Chojnacka (1), Kamila Stankiewicz, Martyna Bigoszewska-Jackowiak, Katarzyna Nowak, Martyna Rachela, Maja Bielińska, Oliwia Pudelewicz, Monika Walkowska (1)

Metraco Zagłębie Lubin:  Monika Maliczkiewicz, Monika Wąż, Karolina Czyż, Julia Bilik (1), Kinga Grzyb (3), Karolina Semeniuk (7), Małgorzata Trawczyńska (4), Małgorzata Buklarewicz (2), Marta Rosińska (4), Adrianna Górna (1), Paulina Piechnik (5), Agnieszka Jochymek (6), Alina Wojtas (5), Wiktoria Belmas, Klaudia Pielesz (4), Jovana Milojević (1)

Radosław Kossakowski/foto Roman Strugalski - Szersza relacja fotograficzna ze środowego meczu - TUTAJ