Zespół Startu wygrywając derby Gniezna awansował do finałów mistrzostw Polski

2017-01-21

W meczu barażowym o awans do finałów mistrzostw Polski w hokeju halowym mężczyzn rozegranym w piątek, 20 stycznia, w hali GOSiR przy ul. Paczkowskiego zespół Startu 1954 Gniezno pokonał Stellę Gniezno 12:4.

Po rozgrywkach grupowych pewne udziału w turnieju finałowym są drużyny które wygrały rywalizację w grupach eliminacyjnych: Grunwald Poznań, Pomorzanin Toruń i LKS Gąsawa.  Stawkę tę uzupełnią zwycięzcy spotkań barażowych. Jako pierwsi do grona finalistów dołączyli hokeiści gnieźnieńskiego Startu.

Spotkanie derbowe poprzedziła miła uroczystość. Jackowi Kurowskiemu, zawodnikowi Startu, który niespełna tydzień wcześniej z młodzieżową reprezentacją Polski wywalczył tytuł mistrza Europy przekazany został „Orzeł Gnieźnieńskiego Sportu” i nagroda finansowa od prezydenta Gniezna Tomasza Budasza, w którego imieniu nagrody te wręczył wiceprezydent Michał Powałowski.  Tylko przez pierwszy kwadrans mecz był wyrównany, a akcje błyskawicznie przenosiły się z jednej strony boiska na drugą. Pierwsi prowadzenie objęli stelliści, kiedy to w 3. minucie, po szybkim kontrataku, na listę strzelców wpisał się Marcin Lewartowski. Cztery minuty później wyrównał  Marcin Grotowski dobijając pchnięcie Jacka Kurowskiego po nie do końca skutecznej interwencji Łukasza Wierzbickiego. W  8. minucie Mariusz Gromadzki wykorzystał karny strzał rożny i Start objął prowadzenie, które utrzymał aż do końca spotkania. Wprawdzie jeszcze przez niemal dziesięć kolejnych minut stelliści dotrzymywali kroku czerwono-czarnym, ale później startowcy zaczęli już systematycznie powiększać przewagę. W 17. minucie na 3:1 podwyższył Arkadiusz Brożek po szybkim, trójkowym kontrataku z Jackiem Kurowskim i Marcinem Grotowskim. Dwie minuty później Marcin Grotowski wykorzystał rzut karny po tym, jak został sfaulowany przez Łukasza Wierzbickiego, chociaż bramkarz Stelli był bliski skutecznej interwencji przy obronie „siódemki”. W 22. minucie padły dwie bramki dla Startu. Najpierw ponownie na listę strzelców wpisał się Marcin Grotowski - zupełnie niepilnowany w półkolu strzałowym Stelli, a po chwili na 6:1 podwyższył Paweł Tubacki. Minutę później drugą bramkę dla Stelli zdobył Dawid Kowalski.  Piłeczka po jego silnym pchnięciu z lewego skrzydła odbiła się od obu słupków, ale w międzyczasie przekroczyła linię bramkową. Ten sam zawodnik w  26. minucie  wykorzystał „krótki róg” i przewaga Startu zmalała do trzech bramek. Jeszcze przed przerwą startowcy powiększyli ją jednak. W 27. minucie siódmego gola zdobył po szybkiej akcji  Marcin Grotowski, a wynik pierwszej połowy na 8:3 ustalił minutę przed jej zakończeniem Arkadiusz Brożek  wykorzystując karny strzał rożny. Tuż po zmianie stron dziewiątego gola dla czerwono-czarnych zdobył Paweł Tubacki. Przez kolejny kwadrans żaden z zespołów nie zdołał zdobyć bramki. Tempo gry wyraźnie spadło, ale końcówka spotkania była już bardziej emocjonująca. W 48.  minucie prowadzenia Startu na 10:3 podwyższył  Jacek Kurowski wykorzystując „krótki róg”. Mimo praktycznie przesądzonych losów spotkania na parkiecie często dochodziło do spięć i sędziowie pokazali sporo kartek. W pewnym momencie aż dwóch zawodników Startu siedziało na ławce kar i wykorzystał to Marcin Lewartowski zdobywając w 53. minucie czwartego gola dla Stelli. Minutę później jednak  Szymon Kosicki trafił do pustej bramki stellistów po idealnym zagraniu Arkadiusza Brożka z lewego skrzydła, a wynik spotkania na  12:4 ustalił Paweł Tubacki dwie minuty przed końcową syreną.

UKH Start 1954 Gniezno - KS Stella Gniezno 12:4 (8:3)

Start -  Marcin Grotowski 4 (7’, 19’ - k, 22’, 27’), Paweł Tubacki - 3 (22’, 31’, 58’),  Arkadiusz Brożek - 2 (17’, 30’- kr),  Mariusz Gromadzki - 1 (8’- kr), Jacek Kurowski  - 1 (48’ - kr), Szymon Kosicki - 1 (54’)

Stella -  Marcin Lewartowski - 2 (2’, 52’), Dawid Kowalski - 2 (23’, 26’ - kr)

Start - Marcin Trzaskawka, Filip Lewandowski, Jakub Kaszyński, Mariusz Gromadzki, Arkadiusz Brożek, Łukasz Kurowski, Szymon Kosicki, Paweł Tubacki, Błażej Zieliński, Damian Szymański, Marcin Grotowski, Jacek Kurowski

Stella: Łukasz Wierzbicki, Hubert Budzyński, Mateusz Andrzejczak, Dawid Naszko, Michał Piechowiak,  Rafał Stupczyński, Marcin Lewartowski, Dawid Kowalski, Robert Grotowski, Jakub Grzechowiak, Piotr Stefański, Maksymilian Mele

Gniezno podczas turnieju finałowego halowych mistrzostw Polski będzie zatem reprezentowane przez zespół Startu. Rozgrywka finałowa odbędzie się w dniach 28-29 stycznia  w hali sportowej ZS nr 28 przy ul.Kromera w Bydgoszczy.